هیات بلندپایه ترکیه ای عازم مسکو است

آنکارا – ایرنا – اولین هیات بلندپایه ترکیه ای به دنبال کودتای نافرجام 15 جولای به خارج، به مسکو در حالی اعزام می شود که وزیر خارجه ترکیه گفته است، صریح ترین حمایت از دولت آنکارا بعد از کودتا را روسیه داشته است.

به گزارش ایرنا، نورالدین جانیکلی معاون نخست وزیر و نهاد زیبکجی وزیر اقتصاد ترکیه قرار است تا ساعاتی دیگر در راس هیاتی عازم مسکو شوند.
این سفر در عین حال با هدف عادی سازی مناسبات ترکیه با روسیه صورت می گیرد که بر سر ساقط شدن جنگنده روسی از سوی در مرز سوریه در 24 نوامبر سال گذشته میلادی متشنج شده بود.
هیات ترکیه قرار است ابتدا با آرکادی دورکوویچ معاون نخست وزیر روسیه دیدار کند.
نهاد زیبکچی نیز قرار است با الکسی یولیوکایف وزیر اقتصاد و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه دیدارهای دوجانبه انجام خواهند داد.
مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که روز جمعه گذشته در آنتالیا با شبکه خبر ان.تی.وی گفت و گو می کرد، در پاسخ به اینکه کدامین کشورها موضع گیری صریحی در قبال کودتای نافرجام داشته و از دولت آنکارا حمایت کردند، گفت: قویترین حمایت را از روسیه دیده ایم.
سفر هیات بلندپایه ترکیه به روسیه در حالی انجام می شود که قرار است اولین دیدار روسای جمهوری دو کشور بعداز فروکش کردن بحران در روابط آنکارا و مسکو در مرداد ماه جاری در روسیه صورت پذیرد.
روسیه بزرگترین تامین کننده انرژی ترکیه می باشد. در مقابل روسیه یکی از بزرگترین بازارهای گردشگری و صادراتی این کشور می باشد.
برخی از رسانه های ترکیه به دنبال کودتای نافرجام با ادعای اینکه خلبانان کودتاگر در ساقط کردن جنگنده روسی نقش داشته اند، از دستگیری خلبان جنگنده اف 16 ترکیه ای که در کودتا دست داشته خبر داده اند.
بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه شب گذشته در گفت و گو با ان.تی.وی از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد و گفت: تحقیقات دادستانی ادامه دارد.
خاورم/2011**1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال