پیکر استاد برجسته جامعه شناسی کشور در تبریز تشییع شد

تبریز- ایرنا- پیکر پروفسورعلی اکبر ترابی، استاد و محقق برجسته جامعه شناسی، مردم شناسی و فلسفه علم کشور روز یکشنبه با حضور جمعی از اساتید دانشگاهی، فرهیختگان و فرهنگیان و دوستداران وی در مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن تبریز تشییع شد.

به گزارش ایرنا، این استاد بنام جامعه شناسی به سال 1305 شمسی در تبریز متولد شد و پس از طی دوره های ابتدائی و متوسطه در زادگاه خود، تحصیلات عالی را در فلسفه علم و جامعه شناسی در دانشگاه سوربن فرانسه تکمیل کرد.
پروفسور ترابی به مدت 30 سال در دانشگاه تبریز به تدریس جامعه شناسی، مردم شناسی و فلسفه علم پرداخت و به موازات تدریس و تحقیق علمی ، 22 عنوان کتاب نیز به رشته تحریر در آورد.
جامعه شناسی و دینامیسم اجتماع، مردم شناسی، مبانی جامعه شناسی، فلسفه علوم، شناخت علمی جامعه، جامعه شناسی روستایی، مجموعه مصاحبه ها، لغات و اصطلاحات، مکاتب جامعه شناسی معاصر و جامعه شناسی در ایران امروز از جمله آثار استاد ترابی است که بسیاری از آنها به دلیل مخاطب بالا امروز جزء کتاب های نایاب به شمار می رود.
سه کتاب از این استاد فقید با عناوین' مکاتب ادبی و اجتماعی' ، ' رادمردی و فرزانگی '، ' جامعه شناسی اخلاق و دانش' نیز آماده چاپ است.
معاون فرهنگی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در آیین تشییع پیکر این استاد فقید دانشگاه با اشاره به جایگاه علمی و فرهنگی استاد ترابی، گفت: ایشان از جمله مفاخر بنام حوزه فرهنگ، ادب، جامعه شناسی و دانشگاهی آذربایجان بود و فقدان این عزیز ضایعه ای جبران ناپذیر برای کشور است.
محمدحسن چمیده فر افزود: این استاد فقید یک عمر با عزت و رادمردی زندگی کرد و با عشق، علم و معرفت به جایگاه ابدی پر کشید.
به گزارش ایرنا، یکی از استادان پیشکسوت و محقق حوزه فرهنگ آذربایجان نیز در این مراسم با اشاره به زندگی پربرکت و پرثمراستاد ترابی، گفت: وی تنها جامعه شناس نبود، بلکه با اندیشه های ژرف و عمیق خود در تمامی حوزه های مورد نیاز از جمله فلسفه، ادب، فرهنگ و علوم اجتماعی ورود کرد و آثاری بی بدیل و ارزشمند از خود به جای گذاشت.
سیروس برداران شکوهی اظهار کرد: استاد ترابی رافع مشکلات اجتماعی و فرهنگی آذربایجان و ایران بود و همواره تربیت نسل جدید جامعه شناس را جزو فعالیت های علمی خود قرار می داد.
وی ، نقش همسر مرحوم ترابی در زندگی علمی و دانشگاهی ایشان را بسیار موثر خواند و از تلاش های این بانوی فرهیخته در اعتلای نام استاد ترابی قدردانی کرد.
به گزارش ایرنا، استاد علی اکبر ترابی چهارشنبه هفته قبل به دلیل کهولت سن و ناراحتی قلبی در بیمارستان شهید مدنی تبریز دارفانی را وداع گفت.
از این استاد فقید، دو دختر به نام های نسرین و فرزانه باقی مانده است.
پروفسور ترابی علاوه بر حوزه های جامعه شناسی و فلسه در ادبیات نیز قلم موثری داشت و با عنوان 'حلاج اوغلی' تخلص می کرد.
کتاب شعر وی با عنوان 'عینالی ، ائل داغی' در وصف ارتفاعات شمالی مشرف به تبریز از جمله آثار نظم پرفروش این کلان شهر کشورمان در سال های اخیر بود.
پیکر پروفسور ترابی در قطعه هنرمندان گلزار شهدای تبریز در کنار دیگر شخصیت های بنام این خطه از کشورمان به خاک سپرده شد.
3038/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال