با تدبیر دولت، نوغانداری در مسیر احیا

900 تن پیله تر ابریشم در ایران تولید شد

مشهد- ایرنا- رئیس مرکز توسعه نوغانداری گفت: با نگاه و رویکرد دولت تدبیر و امید و وزارت جهاد کشاورزی نوغانداری در مسیر احیا قرار گرفته است لذا امسال با پایان فصل نوغانداری 900 تن پیله تر ابریشم در سطح کشور تولید شد.

علی اصغر داداشپور روز سه شنبه در حاشیه گردهمایی معاونان بهبود تولیدات دامی سازمانهای جهاد کشاورزی استانهای کشور در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به همین منظور 28 هزار جعبه تخم نوغان در سطح کشور توزیع شد.
وی ادامه داد: امسال 26 استان در عرصه نوغانداری فعالیت کردند که در مقایسه با پارسال 11 استان به مجموع استانهای فعال در عرصه نوغانداری در ایران افزوده شده است.
رئیس مرکز توسعه نوغانداری گفت: امسال استانهای گیلان، خراسان رضوی و گلستان به ترتیب سه رتبه برتر کشور را در عرصه تولید پیله ابریشم کسب کرده اند.
وی افزود: دولت با هدف حمایت از نوغانداران قرار بود امسال به ازا هر کیلوگرم 160 هزار و 100 ریال اقدام به خرید پیله ابریشم از تولیدکنندگان کند.
داداشپور ادامه داد: اما خوشبختانه به دلیل کیفیت بالای تولیدات، بدون پرداخت هزینه در زمینه خرید تضمینی پیله ابریشم تمامی تولیدات این بخش با قیمت بالاتر از نرخ دولتی خریداری شده است.
وی گفت: بر این اساس هر کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم امسال به قیمت 210 هزار ریال از سوی بخش خصوصی خریداری شد.
رئیس مرکز توسعه نوغانداری افزود: به رغم تازه وارد بودن 11 استان در عرصه نوغانداری شاهد موفقیت تمام استانها در این زمینه و تحقق پیش بینی ها در تولید بوده ایم.
وی ادامه داد: به این باور رسیده ایم که همه مناطق کشور قابلیت کشت درخت توت و نوغانداری را به عنوان شغل مکمل در حاشیه کشاورزی دارند.
داداشپور گفت: از سیاستهای امسال و سالهای آتی توسعه مشاغل تکمیلی نوغانداری و ترویج زنجیره ابریشم در کشور است تا در تمامی ایام سال فعالیت در زمینه تولید محصولات جانبی در این حوزه انجام شود.
مرکز توسعه نوغانداری کشور به عنوان زیرمجموعه معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اردیبهشت سال 1393 در رشت فعال شد. 60 درصد پیله ابریشم کشور در گیلان تولید و فعالیت سایر استانها نیز توسط این استان پشتیبانی می شود.
همچنین چهار کارخانه ابریشم کشی در ایران وجود دارد که همه آنها تعطیل هستند. 95 درصد پیله تر ابریشم تولیدی ایران هم اینک در شهرستان تربت حیدریه خراسان رضوی و در کارگاههای سنتی تبدیل به نخ می شود.
در چارچوب اقدامات مرکز توسعه نوغانداری وزارت جهاد کشاورزی واردات تخم نوغان از 90 درصد به 10 درصد کاهش یافته است. صنعت نوغانداری برای 50 هزار خانوار در سطح کشور اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.
7496/1858/1772

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال