معاون وزیر جهاد کشاورزری:

خرید تضمینی 7.8 میلیون تن گندم از آغاز فصل برداشت

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: تاکنون از آغاز فصل برداشت، هفت میلیون و 830 هزارتن گندم با کیفیت به ارزش 100 هزار میلیارد ریال از کشاورزان 31 استان خریداری شده و 56 هزار میلیارد ریال هم بابت خرید گندم ها به حساب کشاورزان واریز شده است.

به گزارش ایرنا از شرکت بازرگانی دولتی ایران، علی قنبری افزود: این شرکت برای تامین اعتبارات مورد نیاز خرید محصول از کشاورزان پیگیری لازم را به عمل می آورد و تمامی مطالبات گندمکاران را به مرور پرداخت خواهدکرد.
وی افزایش 1.5 میلیون تنی میزان خرید تضمینی گندم در دوره سه ماهه امسال، نسبت به مدت مشابه سال گذشته را یادآور شد و افزود: اکنون در مرحله روزهای اوج خرید گندم قرار داریم و عرضه ی انبوه گندم به مراکز خرید ادامه دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن ابراز خرسندی از تعامل مثبت گندمکاران کشور در زمینه تحویل محصول خود به مراکز خرید دولتی، افزود: کشاورزان تاکنون تعامل خوبی با مراکز خرید این شرکت در سراسر کشور داشته اند و بازرگانی دولتی ایران نیز تلاش خود را برای تامین اعتبارات مورد نیاز خرید تضمینی بکار بسته تا پرداخت ها به موقع صورت گیرد.
قنبری، حجم اعتبارات مورد نیاز خرید گندم را حدود 140 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: تامین کامل اعتبارات خرید، با توجه به شرایط و تنگناهای مالی دولت، امکانپذیر نیست، اما وزارت جهاد کشاورزی و این شرکت پیگیری می کنند و امروز به میزان دو هزارمیلیارد ریال به حساب کشاورزان واریز شده و این پرداخت ها بصورت پی در پی و تا تسویه کامل مطالبات گندمکاران ادامه خواهد داشت.
قنبری تعداد مراکز فعال خرید تضمینی گندم را یکهزار و 113 مرکز ذکر کرد و گفت: این مراکز بیش از یک میلیون و 105 هزار محموله گندم را تاکنون از کشاورزان خریداری و ذخیره سازی کرده اند.
به گزارش ایرنا، سال گذشته حدود 11میلیون و 500 هزار تن گندم در کشور تولید شد که هشت میلیون و 80 هزار تن آن با قیمت گندم معمولی(گندم نان) 11 هزار و 550 ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم با قیمت 11 هزار و 880 ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شد.
پیش بینی می شود در سال 1395 بیش از 13 میلیون تن گندم در 6 میلیون هکتار از اراضی آبی و دیم کشور تولید و از این رقم حداقل حدود 10 میلیون تن را دولت خریداری و به آرد خبازی ها اختصاص دهد.
اقتصام**9186 ** 1559

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال