رهبر مخالفان اوگاندا آزاد شد

تهران – ایرنا – «کیزا بزیگیه» رهبر مخالفان اوگاندا پس از سپری کردن محکومیت دو ماهه خود در زندان، به قید وثیقه 30هزاردلاری، موقتا آزاد شد.

به گزارش تارنمای خبری ' آفریکا نیوز' « ویلسون ماسالو موسنی» مقام ارشد قضایی دادگاه عالی اوگاندا با تایید این خبر، افزود: وثیقه 30هزار دلاری شامل چهار تن از ضامنان «بزیگیه» نیز می شود.
براساس حکم دادگاه عالی اوگاندا، «بزیگیه» تا پایان مختومه شدن پرونده اتهامات خود، ملزم به دوری از هرگونه اقدام خشونت آمیز در سطح سیاسی و اجتماعی جامعه شده است.
به گفته این مقام ارشد قضایی دادگاه عالی اوگاندا، هم چنین وی از ابتدای 26 ژوئیه (5 مردادماه سال جاری) هر دو هفته یکبار ملزم به ارائه گزارش شخصی به این دادگاه اوگاندا شده است.
به گزارش تارنمای خبری ' آفریکا نیوز' « اریاس لوکواگو» وکیل مدافع «کیزا بزیگیه» تاکید کرده بود «کیزا بزیگیه» همزمان با برگزاری مراسم سوگند«یووری موسوینی» ، درجمع هم حزب های خود، در نطقی، خود را رئیس جمهوری قانونی کشور خواند که به تبع آن دادگاه اوگاندا وی را به خیانت به کشور محکوم کرده بود.
پیشتر پلیس اوگاندا، بزیگیه را به توطئه برای ایجاد خشونت در کامپالا (پایتخت) متهم و او نیز در مقابل، این اتهام ها را رد کرده بود.
به گزارش منابع خبری، سران حزب «هم اندیشی برای تغییر دمکراتیک» خواهان تجدید نظر در روند شمارش آرا و علنی کردن اعتراض خود هستند.
درگیری های سیاسی در پی تنش میان دولت و جناح مخالف در اوگاندا و پس از انتخابات ریاست جمهوری 18 فوریه (29 بهمن) در این کشور روی داد.
«یووری موسوینی» نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اوگاندا را از آن خود کرد، موسوینی بیش از 30 سال است که قدرت را در این کشور آفریقایی در دست دارد.
«کیزا بزیگیه» مهم ترین رقیب موسووینی و رقبای دیگر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده و آن را فریبکارانه خوانده اند.
بزیگیه که تاکنون 4 بار در مقابل موسووینی شکست خورده است، در سال های 2001 و 2006 میلادی نیز نتایج انتخابات را زیر سئوال برد. در هر دو پرونده دادگاه اعلام کرد که تخلف هایی صورت گرفته به قدری نیست که نتایج انتخابات باطل شود.
اوگاندا کشوری در شرق آفریقا و در نوار ساحلی دریاچه ویکتوریا واقع شده است. پایتخت آن « کامپالا» و جمعیت آن حدود 38 میلیون نفر است.
خاورم**9377**/1859

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال