تحلیل گر پاکستانی: توجه آمریکا به هند و غفلت از پاکستان، کاملا مشهود است

اسلام آباد - ایرنا - یک تحلیل گر ارشد مسائل سیاست خارجی و بین المللی پاکستان معتقد است که ادعای آمریکا مبنی بر حفظ توان و تعادل در روابط با هند و پاکستان صحت ندارد و واشنگتن ضمن معطوف کردن تمام توجه خود به دهلی نود، دیگر توجه سابق را به روابط خود با اسلام آباد ندارد.

'طلعت مسعود' ژنرال بازنشسته ارتش پاکستان که مقالات او در خصوص موضوع های سیاست خارجی و مسائل بین المللی تقریبا هر هفته در رسانه های مطرح پاکستان و برخی رسانه های غربی منتشر می شود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: آمریکا مواضع بسیار حامیانه ای را نسبت به هند اتخاذ کرده و بدنبال تقویت هرچه بیشتر روابط راهبردی خود با هند است.
وی گفت: آمریکا و هند به ویژه در شرایط کنونی آسیا، منافع مشترک زیادی دارند و هر دو، به چین به عنوان یک رقیب جدی نگاه می کنند.
به اعتقاد طلعت مسعود، تلاش آمریکا در مسیر رقابت با چین، دلیل روشنی برای افزایش حمایت های واشنتگتن از دهلی نو است. از طرفی هم، پاکستان روابط رو به رشد با چین دارد. برنامه های گسترده چین برای سرمایه گذاری در پاکستان، چندان برای آمریکایی ها خوشایند نیست.
در ماه های اخیر، طبق اذعان مقام های رسمی پاکستان، تنش ها میان اسلام آباد و واشنگتن افزایش یافته است. بخشی از این اختلاف ها بخاطر نحوه برخورد پاکستان با تروریسم است. آمریکا پاکستان را به عدم برخورد جدی با گروه تروریستی 'شبکه حقانی' متهم می کند؛ گروهی که به گفته آمریکایی ها تعداد زیادی از نیروهای این کشور را در افغانستان کشته است.
مسائل دیگر از جمله کنار کشیدن آمریکا از قرارداد فروش جنگنده های اف 16 به پاکستان، حمایت واشنگتن از دهلی نو به ویژه حمایت از آن در مسیر عضویت در گروه تامین کنندگان هسته ای، فشارهای آمریکا بر پاکستان برای محدود کردن توان هسته ای این کشور و اتهام زنی های واشنگتن به اسلام آباد در زمینه مبارزه با تروریسم باعث شده تا روابط اسلام آباد-واشنگتن دچار تنش های جدی شود.

** توصیه های سناتور 'مک کین' تاثیر چندانی ندارد
این تحلیل پاکستانی در پاسخ به این سوال که آیا تمجید و تعریف های اخیر سناتور 'جان مک کین' سیاستمدار صاحب نام آمریکا از ژنرال راحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان می تواند تاثیری در تصمیم نخست وزیر این کشور برای تمدید دوره ماموریت فرمانده ارتش داشته باشد، این احتمال را رد کرد و گفت: اصولا مقامات خارجی نمی توانند توصیه ای در این زمینه داشته باشند.
طلعت مسعود اظهار داشت: هرگونه احتمال تمدید دوره فعالیت فرمانده ارتش پاکستان، به نظر شخص نخست وزیر و البته به نظر شخص فرمانده بستگی دارد و عوامل خارجی نمی تواند در این میان تعیین کننده باشد.
'جان مک کین' که در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته گذشته در اسلام آباد با ژنرال راحیل شریف ملاقات کرد و بازدیدی هم از مناطق عملیات ضدتروریستی نیروهای ارتش پاکستان در 'وزیرستان شمالی' انجام داد، در مصاحبه ای با شبکه خبری 'ای.آر.وای' (ARY) پاکستان گفت: 'ژنرال راحیل شریف به خوبی (ارتش) پاکستان را مدیریت کرده و می تواند پاکستان را در شرایط سخت راهبری و هدایت کند.'
وی از ژنرال شریف به عنوان یک 'رهبر و فرمانده فوق العاده' نام برده و اظهار امیدواری کرده است او در شرایط بسیار سخت کنونی پاکستان، به مسئولیت خود به عنوان یک رهبر لایق و فرمانده ارتش این کشور ادامه دهد.
این تحلیل گر پاکستانی درعین حال گفت: این که سناتورهای آمریکایی عملکرد ارتش پاکستان و فرمانده ارتش را به ویژه در امر مبارزه با تروریسم مورد ستایش قرار داده اند، یک نشانه است اما نباید آن را به عنوان توصیه ای برای دولت پاکستان مبنی بر حفظ ژنرال راحیل شریف در سمت فرماندهی ارتش قلمداد کرد.
این تحلیل گر ارشد پاکستان گفت که سفر اخیر هیات چهار نفره کنگره آمریکا متشکل از نمایندگانی از دو حزب جمهوری خواه و دمکرات به سرپرستی سناتور جان مک کین و رایزنی های آنان با مقامات دولت و ارتش پاکستان، می تواند نتایج مثبتی در کاهش تنش های اخیر میان اسلام آباد و واشنگتن داشته باشد.
وی افزود: سناتور جان مک کین یکی از مهم ترین و بانفوذترین سیاستمداران آمریکا است و سفرش به پاکستان و دستاوردهای این سفر، می تواند زمینه برداشته شدن گام های رو به جلو در روابط دو کشور را فراهم کند.
آساق*272*1723

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال