اوباما: 8400 نظامی آمریکایی در افغانستان باقی می مانند

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا با این توجیه که به رغم تلاش های وی برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، دولت کابل هنوز قادر به مقابله با تهدیدهای جاری در کشور خود نیست، اعلام کرد: مقرر شده بود نظامیان آمریکایی در افغانستان از تعداد 9 هزار و 800 نفر کنونی به پنج هزار و 500 نظامی برسد اما اکنون واشنگتن تصمیم دارد این آمار را به هشت هزار و 400 نفر برساند.

به گزارش ایرنا، باراک اوباما روز چهارشنبه به وقت محلی مدعی شد که تلاش وی از ابتدای ورود به کاخ سفید، کاستن از حضور نظامی آمریکا در افغانستان و واگذاری امنیت این کشور به نیروهای امنیتی افغانستان معطوف شده بود.
وی با این ادعا که هدف اصلی کشورش در طول 14 سال حضور نظامی در افغانستان تحکیم امنیت این کشور و منطقه بوده و دو هزار و 200 نیروی نظامی این کشور در این راه جان خود را از دست داده اند، گفت که مصمم است با احترام به دستاوردهای این نیروها به مأموریت کشورش در افغانستان ادامه دهد.
رئیس جمهوری آمریکا افزود: کشورش در این مأوریت تنها نیست و علاوه بر نیروهای دولتی افغانستان، نیروهای ائتلاف نیز با شش هزار نیرو در این مأموریت در کنار آمریکا خواهند بود.
اوباما ازجمله دستاورپهای هشت سال ریاست جمهوری خود در این زمینه را کاهش نیروهای نظامی این کشور در افغانستان از بیش از 100 هزار نفر به کمتر از 10 هزار نفر دانست و مدعی شد: در این فاصله موفق شده است نیروهای طالبان را از بسیاری مناطق افغانستان بیرون براند و رهبر تشکیلات تروریستی القاعده را نیز از میان ببرد.
رئیس جمهوری آمریکا یکی دیگر از دستاوردهای دوران ریاست جمهوری خود را عملیات نظامی موفقیت آمیز اخیر آمریکا و قتل اختر محمد منصور رهبر نیروهای طالبان ذکر کرد.
وی مدعی شد؛ در حالی که در گذشته آمریکا رهبری عملیات نظامی در افغانستان را به عهده داشته اما اکنون نقش نیروهای نظامی این کشور به ارائه آموزش های لازم به نیروهای امنیتی افغانستان کاهش یافته است.
اوباما در عین حال ادعا کرد: به رغم این آموزش ها نیروهای دولتی افغان هنوز از توان کافی برای مقابله با طالبان و حفظ امنیت کشور خود برخودار نیستند و طالبان همچنان تهدیدی جدی برای افغانستان و منطقه محسوب می شود.
اوباما تأکید کرد: مأموریت نیروهای آمریکایی در افغانستان ضمن مقابله با تروریسم و حمایت های زمینی و هوایی از عملیات نیروهای افغان، همچنان در حد ارائه آموزش ها و رهنمود های نظامی به این نیروها محدود خواهد ماند.
رئیس جمهوری آمریکا خطاب به رهبران طالبان نیز با ذکر این مطلب که مبارزه آن ها با دولت افغانستان در طول سالیان طولانی هنوز موفقیتی برای آن ها در بر نداشته، گفت که معتقد است؛ تنها راه خاتمه بخشیدن به بحران این کشور و خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، دستیابی توافق و آشتی آن ها با دولت کابل است.
وی افزود: کشورش با قدرت تمام از یک روند آشتی در این کشور حمایت خواهد کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در نهایت این تصمیم خود را زیربنای مستحکمی برای تصمیم گیری های رئیس جمهوری آینده کشورش در ارتباط با افغانستان توصیف کرد و مدعی شد که جایگزین وی می تواند استراتژی های نظامی خود در افغانستان را بر اساس این تصمیم تنظیم کند.
اروپام-4-541**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال