واشنگتن و توکیو در زمینه محدودکردن نیروهای نظامی آمریکا در ژاپن به توافق رسیدند

تهران - ایرنا - رسانه های محلی ژاپن به نقل از یک مقام دولتی گزارش دادند: واشنگتن و توکیو توافق کردند تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در ژاپن را محدود کنند.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری اسپوتنیک روسیه ، این تصمیم در پی نقض قوانین داخلی ژاپن به دست نظامیان آمریکایی اتخاذ شده است.
به گزارش خبرگزاری کیودوی ژاپن، این توافق فردا سه شنبه و با حضور 'فومیو کیشیدا' وزیر خارجه و 'گن ناکاتانی' وزیر دفاع ژاپن و 'کارولین کندی' سفیر آمریکا در ژاپن و ژنرال 'جان دولان' فرمانده ارتش آمریکا در ژاپن اعلان عمومی می شود.
ماه می گذشته یک نظامی سابق آمریکایی که در پایگاه هوایی کادنا در اوکیناوا مشغول کار بود به اتهام تجاوز و قتل زن 20 ساله ژاپنی بازداشت شد و گزارش ها حاکی از اعتراف وی به جرمش است.
به دنبال این حادثه و بازداشت چند نظامی آمریکایی در حین رانندگی در حالت مستی، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا مستقر در ژاپن، ممنوعیت هایی را بر پرسنل نظامی و کارکنان پایگاه های نظامی وضع کرد اما این ممنوعیت ها نیز نتوانست چاره ساز شود.
اخیرا نیز پلیس اوکیناوا دو نظامی آمریکایی را به دلیل رانندگی در حالت مستی در این استان دستگیر کرد.
اوکیناوا، بیش از نیمی از نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در ژاپن را در خود جای داده و مخالفت های مردمی و احزاب مخالف با برچیده شدن این پایگاه ها تاکنون به جایی نرسیده است.
طرح جابجایی پایگاه هوایی فوتنما از منطقه ای در مرکز شهر گینووان به ساحل ناگو در استان اوکیناوا نیز به دلیل مخالفت های مردمی، همچنان راکد مانده اما دولت مصمم است تا این جابجایی را انجام دهد.
آمریکا نزدیک به 124 پایگاه نظامی کوچک و بزرگ در ژاپن دارد و بیش از 47 هزار نظامی آمریکایی در این کشور مستقر هستند.
آساق**3077**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال