کارزار برای رهبری حزب محافظه کار و نخست وزیری انگلیس کلید خورد

لندن - ایرنا - رقابت ها برای رهبری حزب محافظه کار و ساختمان شماره 10 داونینگ استریت روز پنجشنبه با مشخص شدن پنج نامزد این کارزار نفس گیر پس از انصراف غیرمنتظره بوریس جانسون از گزینه های اصلی جانشینی دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس، کلید خورد.

به گزارش ایرنا، نامزدهای رهبری حزب محافظه کار تا ظهر روز پنجشنبه فرصت داشتند که برای ورود به کارزار رهبری این حزب ثبت نام کنند.
'گراهام برادی 'رییس کمیته 1922 حزب محافظه کار که ناظر بر انتخابات رهبری این حزب است ظهر روز پنجشنبه تایید کرد که ' ترزا می' وزیر کشور، 'استیو کراب' وزیر کار، 'لیام فوکس' وزیر دفاع پیشین، 'آندریا لیدسام' معاون وزیر انرژی کابینه کامرون و 'مایکل گوو' وزیر دادگستری انگلیس رقابت ها بر سر جانشینی دیوید کامرون را آغاز خواهند کرد.
وی گفت که شروع رأی گیری برای انتخاب نامزدهای نهایی رقابت رهبری حزب محافظه کار از میان 331 نماینده پارلمانی از روز سه شنبه آینده شروع و تا زمانی که تعداد آنها به دو نفر برسد، ادامه خواهد یافت و سپس اعضای حزب از میان این دو نفر یک نفر را انتخاب خواهند کرد.
گراهام برادی افزود که کمیته 1922 خواهان این است که تا نهم سپتامبر آینده نامزد پیروز در جریان این رأی گیری ها مشخص شود.
تصمیم غیرمنتظره دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیر انگلیس در روز جمعه هفته گذشته برای دادن استعفا به دلیل رأی شوک آور مردم کشورش به برگزیت در همه پرسی 23ژوئن ( سوم تیرماه )، سبب شد که رقابت ها بر سر جانشینی کامرون پیش از موعد مقرر که قبل از انتخابات عمومی انگلیس در سال 2020 میلادی انتظار آن می رفت، کلید بخورد.
کامرون، که مخالف جدایی کشورش از اتحادیه اروپا بود، گفته است تا زمان برگزاری اجلاس سرتاسری حزب محافظه کار در ماه اکتبر آینده و انتخاب رهبر جدید این حزب که نخست وزیر آینده انگلیس نیز خواهد بود، به کارش ادامه خواهد داد.
وی در همین حال تأکید کرده است که مذاکره با اتحادیه اروپا برای خروج انگلیس از این اتحادیه توسط نخست وزیر جدید این کشور انجام خواهد شد.
اما آخرین روز مهلت نامزدها برای ثبت نام برای رهبری حزب محافظه کار با دو رخداد غیرمنتظره یعنی انصراف بوریس جانسون و اعلام نامزدی مایکل گوو، همراه بود.
بوریس جانسون، شهردار سابق لندن برخلاف انتظار و پیش بینی ها از گود رقابت ها برای رهبری حزب محافظه کار و درنتیجه نخست وزیری انگلیس، خارج شد و جا را برای سایر رقبا خالی کرد.
وی در یک نشست خبری گفت: « به شما دوستانم که در این سخنرانی در انتظار پیام اصلی هستید باید بگویم که پس از مشورت با همکارانم و با توجه به اوضاع کنونی پارلمان نتیجه گرفتم که من نمی توانم فرد موردنظر (برای رهبری حزب) باشم.
در همین حال 'مایکل گوو' وزیر دادگستری دولت کامرون و از حامیان جدی برگزیت نیز روز پنجشنبه به صورت غیرمنتظره اعلام کرد که وارد عرصه رقابت ها برای رهبری حزب محافظه کار می شود..
وی که تا پیش ازاین احتمال داده می شد که به عنوان حامی جانسون در این رقابت های حضور یابد، در سخنانی گفت که خواهان قدرتمندتر و عادلانه تر شدن انگلیس است.
گوو بیان داشت : به این دلیل مایل به حضور در رقابت برای رهبری حزب محافظه کار است که به این نتیجه رسیده است که 'بوریس توانایی رهبری حزبی که بتواند از پس وظایف پیش رو برآید را ندارد.'
'ترزا می' وزیر کشور انگلیس نیز روز پنجشنبه در یک نشست مطبوعاتی گفت که برای رهبری حزب محافظه کار نامزد می شود.
وی با دفاع از کارنامه اش در دولت کامرون ، گفت:: «تا سال 2020 هیچ انتخابات سرتاسری نباید برگزار شود و هیچ بودجه اضطراری نباید اجرا شود. قبل از این که راهبرد انگلیس برای خروج مشخص شود، این کشور نباید درخواست رسمی خروج از اتحادیه اروپا را ارائه کند. بنابراین تا پایان امسال نباید چنین درخواستی داده شود.'
' ترزا می ' همچنین در نامه ای که روز پنجشنبه در روزنامه تایمز منتشر شد ضمن اعلام ورود به گود رقابت ها در حزب محافظه کار بر سر جانشینی دیوید کامرون رهبر این حزب، وعده داد که در صورت پیروزی مجددا حزب بحران زده اش و نیز بریتانیا را متحد خواهد کرد.
به نوشته ساندی تایمز بسیاری از حامیان پیشین دیوید کامرون گفته اند که احتمالا از 'ترزا می' وزیر کشور انگلیس در رقابت رهبری حزب محافظه کار حمایت خواهند کرد.
به گزارش منابع انگلیسی، 'ترزا می' وزیر کشور انگلیس پیش از این در حال تشکیل یک صف بندی برای جلوگیری از پیروزی بوریس جانسون در انتخابات رهبری حزب محافظه کار بوده است.
در جریان همه پرسی عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا بیش از نیمی از نمایندگان پارلمانی حزب محافظه کار از برگزیت و مابقی آنها به رهبر دیوید کامرون از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت کرده بودند.
در همین حال در اولین نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه 'یوگو' برای روزنامه تایمز، 'ترزا می' 17 درصد از بوریس جانسون جلوتر بوده است.
براساس این نظرسنجی که روز پنجشنبه در تایمز منتشر شد، میزان حمایت از 'ترزا می' 55 درصد و از بوریس جانسون 38 درصد است.
میزان حمایت از استیون کراب و خانم آندریا لیدسام از دیگر نامزدهای مطرح نیز براساس این نظرسنجی هفت درصد بوده است.
البته در این نظرسنجی اشاره ای به مایکل گوو که انتظار نمی رفت دراین رقابت شرکت کند، نشده است.
در این نظرسنجی میزان حمایت از جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس تنها 4 درصد بوده است و بی دلیل نیست که اخیرا اعلام کرد در رقابت های رهبری حزب محافظه کار شرکت نمی کند.

نگاهی به جانشینان احتمالی کامرون :

** 'ترزا می' یا بانوی آهنین
'ترزا می ' 59 ساله وزیر کشور انگلیس از شخصیت های شناخته حزب محافظه کار در صحنه سیاسی این کشور است که به عنوان یک محافظه کار 'تندوتیز ' شناخته می شود.
او که فارغ التحصیل رشته جغرافی از دانشگاه آکسفورد است، از سال 1977 میلادی تاکنون عضو مجلس عوام هست و به رغم ابتلایش به بیماری دیابت 'نوع ای'، یکی از فعال ترین، زیرک ترین و محکم ترین شخصیت های دولت انگلیس بشمار می آید .
'ترزا می' چهره ای است که به گفته مفسرین، به سخت کوشی معروف است و به طور گسترده ای از سوی هم حزبی هایش، به عنوان فردی بااراده ای پولادین و مصمم، محترم شمرده می شود و حتی او را با مارگارت تاچر مقایسه کرده و لقب بانوی آهنین به او داده اند.
'ترزا می' که به «واگویی حقایق تلخ» معروف است در زمان نخست وزیری «تونی بلر»، چشم در چشم هم حزبی های محافظه‎کارش گفته بود باید در همه آنچه انجام می دهند به طور بنیادین تغییر ایجاد کنند و حتی بیان داشته بود که حزب محافظه کار به «حزبی کثیف» بدل شده است.
در همین حال 'ترزا می' به دلیل ارایه طرح های امنیتی و ضد افراط گرایی، از سوی منتقدین و گروه های حقوق بشری همواره مورد انتقاد بوده است.
'ترزا می' اگرچه از حامیان ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا شناخته می شود اما فعالیت زیادی در جریان همه پرسی از خودش نشان نداد .
وزیر کشور کابینه کامرون درکل مخالف برگزیت، موافق گسترش حملات هوایی انگلیس به عراق و سوریه، مخالف پذیرش 3 هزار کودک پناهجوی بی سرپرست سوری و موافق ازدواج همجنسگرایان است .
دولت کامرون در ماه های اخیر تحت فشار قرار داشت که با پذیرش 3 هزار کودک پناهجوی بی سرپرست سوری ساکن در کمپ های اروپایی، علاوه بر وعده قبلی اش برای 20هزار پناهجوی سوری تا سال 2020 میلادی موافقت کند.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در اردیبهشت ماه گذشته به دنبال فشارهای صورت گرفته، در یک عقب نشینی آشکار گفت که دولتش مساله پذیرش کودکان بی سرپرست پناه جوی سوری ساکن در کمپ های اروپایی را مدنظر قرار می دهد.

**مایگل گوو
مایکل گوو وزیر دادگستری انگلیس، 48 ساله سابقه فعالیت در روزنامه تایمز دارد و از سال 2005 میلادی وارد پارلمان شده است .
مایگل گوو که فارغ التحصیل زبان انگلیسی از دانشگاه آکسفورد هست، پیش از جریان همه پرسی از دوستان شخصی دیوید کامرون و جورج آزبورن شمرده می شد و به همین دلیل حمایت وی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، برای بسیاری ازجمله کامرون غیرمنتظره بود.
گفته می شود که مایکل گوو یکی از شخصیت های کلیدی بود که توانست حزب محافظه کار را بعد از سال ها دورمانده از قدرت به روز کرده و آن آماده برای گرفتن قدرت در سال 2010 میلادی کند.
وی بعد از به قدرت رسیدن حزب محافظه کار در جریان انتخابات عمومی سال 2010 میلادی، پیش از در دست گرفتن وزارت دادگستری ، مدتی وزیر آموزش بوده است.
مایکل گوو به خاطر عملکرد و سخنان پرتناقضش در اداره وزارت آموزش وپرورش این کشور مورد خشم و غضب نویسندگان و اهالی قلم انگلیسی قرارگرفته بود.
تصمیم این سیاستمداران انگلیسی در سال گذشته برای لغو توافق 5.9 میلیون پوندی صورت گرفته میان ریاض و لندن در مورد برنامه آموزشی زندان های سعودی که تحت فشار گروه های حقوق بشری صورت گرفت، سبب شد که رابطه اش با ' ترزا می' وزیر دادگستری انگلیس که از توافق حمایت می کرد، دچار مشکل شود.
به گفته تحلیل گران حمایت وی از برگزیت اگرچه سبب شد به روابط نزدیکش با کامرون آسیب وارد شود اما توانسته همچنان احترام خودش را در میان حامیان و مخالفان برگزیت حفظ کند و این یک نقطه قوت برای او در جریان مبارزات انتخابات رهبری محسوب می شود.
گوو برخلاف جانسون، تاکنون جاه طلبی و نیز تمایل خود را به پذیرش مقام نخست وزیری انگلیس توانسته بود پنهان نگه دارد، اما به هرحال با ورود به عرصه رقابت رهبری حزب محافظه کار می تواند رقیبی جدی 'ترزا می' باشد هرچند مانند او برای مردم شناخته شده نیست .
مایکل گوو درکل موافق برگزیت، موافق گسترش حملات هوایی انگلیس به عراق و سوریه ، مخالف پذیرش 3 هزار کودک پناهجوی سوری و موافق با ازدواج همجنسگرایان است.

** استیون کراب
'استیون کراب' 43 ساله (Stephen Crabb ) نیز یکی از نامزدهای مطرح رهبری حزب محافظه کار شمرده می شود که از سال 2005 میلادی وارد مجلس عوام شده است.
وی بعد از ورودش به کابینه به عنوان وزیر در امور ولز، از اوایل سال جاری میلادی و پس از استعفای جنجالی 'ایان دانکن اسمیت، به عنوان وزیر کار و بازنشستگی مشغول کار است.
استفن کراب در دانشگاه بریستول و نیز مدرسه بازرگانی لندن ( ام بی ای ) که یکی از کالج های دانشگاهی معتبر دنیا در حوزه مدیریت است، درس خوانده است.
وی که از حامیان ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا شمرده می شود، پیش از برگزاری همه پرسی 23ژوئن نسبت به افزایش مالیات به منظور کاهش کسری درآمد دولت انگلیس ناشی از برگزیت هشدار داده بود.
با توجه به این پیشینه بعید به نظر می رسد که حامیان برگزیت از وی در جریان انتخابات رهبری حزب محافظه کار کاملا پشتیانی کنند.
استیون کراب ، در کل مخالف برگزیت، موافق گسترش حملات هوایی انگلیس به عراق و سوریه، مخالف پذیرش 3 هزار کودک پناهجوی سوری و مخالف ازدواج همجنسگرایان است.

** لیام فوکس
لیام فاکس 54 ساله نیز از سال 1992 میلادی وارد پارلمان شده و از 12 ماه 'می' سال 2010 تا 14 اکتبر سال 2011 میلادی وزیر دفاع انگلیس بود.
وی که فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه گلاسکو هست، تا قبل از پیروزی محافظه کاران در انتخابات عمومی 2010 میلادی عضو کابینه در سایه بود و بعد از پیروزی محافظه کاران نیز به سمت وزیر دفاع انتخاب شد.
لیام فاکس از حامیان جدی حضور انگلیس در ناتو و برخورداری آن از بازدارندگی هسته ای است.
در جریان همه پرسی ، به شدت از برگزیت حمایت کرد هرچند بعد از برگزاری همه پرسی خواستار اتحاد مجدد حزب محافظه کار و حمایت از دیوید کامرون شد.
لیام فاکس ، در کل موافق برگزیت، موافق گسترش حملات هوایی انگلیس به عراق و سوریه، مخالف پذیرش 3 هزار کودک پناهجوی سوری و مخالف ازدواج همجنسگرایان است .

** آندریا لیدسام
خانم آندریا لیدسام 53 ساله در سال 2010 میلادی به مجلس عوام راه پیداکرده و یکی از حامیان شناخته شده کارزار تبلیغاتی برگزیت بود.
وی که فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی از دانشگاه 'وارویک است، در سال 2014 میلادی به عنوان معاون وزارت دارایی و از ماه 'می ' 2015 میلادی به عنوان معاون وزیر انرژی در کابینه کامرون حضور داشته است.
آندریا لیدسام پیش از پیوستن به دولت کامرون در بخش های بانکی از جمله در بانک بارکلیز مشغول کار بوده است.
آندره لیدسام در کل موافق برگزیت، موافق گسترش حملات هوایی انگلیس به عراق و سوریه ؛ مخالف پذیرش 3 هزار کودک پناهجوی سوری و در ارتباط با ازدواج همجنسگرایان بی طرف است.

** قانون انتخاب رهبری حزب محافظه کار
کمیته 1922 حزب مسئول برگزاری انتخابات حزب محافظه کار است و قاعدتا از همان شیوه ای که در سال 2005 میلادی منجر به انتخاب دیوید کامرون شد، استفاده می کند. البته این موضوع بایستی به تایید هیئت رئیسه حزب محافظه کار برسد.
براساس رویه همه نمایندگان پارلمانی حزب محافظه کار می توانند نامزدی رهبری حزب شوند، به این شرط که دست کم دو نماینده دیگر از نامزدی شان حمایت کنند. اگر نامزدها بیش از سه نفر باشند، هرچندبار که لازم باشد از 331 نماینده محافظه کار مجلس عوام رأی می گیرند تا فقط دو نامزد باقی بمانند. (در هر مرحله رأی گیری، کسی که کمترین رأی را داشته باشد حذف می شود).
وقتی فقط دو نامزد ماندند، انتخاب را به اعضای حزب در سراسر بریتانیا واگذار می کنند.
در همین حال اگر محافظه کارها بخواهند پیش از کنفرانس سالانه شان، که قرار است در دوم اکتبر برگزار شود، رهبر حزب را انتخاب کنند، انتخاب اولیه باید پیش از تعطیلات تابستانی پارلمان (21جولای) برگزار شود. بعد در دوران تعطیلات نامزدها فرصت خواهند داشت حامی جمع کنند تا نهایتا ماه سپتامبر انتخاب نهایی انجام شود.
اروپام**1*1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال