کوتاه از تئاتر

تهران - ایرنا - بازدید معاون هنری از دبیرخانه جشنواره تئاتر عروسکی، تمدید مهلت ارسال آثار به مسابقه نمایشنامه نویسی کانون نمایش های آیینی و سنتی، جشن تولد رضا کیانیان و برگزاری نخستین کارگاه آموزشی بین المللی تئاتر در ایتالیا اهم اخبار حوزه تئاتر در روز دوشنبه است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی با حضور در خانه عروسک در جریان اقدامات و برنامه های دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک قرار گرفتند.
مرضیه برومند دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک در این بازدید گزارشی کوتاه از اقدامات دبیرخانه جشنواره در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی، ارتباط مستقیم و مستمر با هنرمندان تئاتر عروسکی تهران و شهرهای مختلف کشور، روند تولید و انتخاب آثار متقاضی حضور در جشنواره ارائه داد.
علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با آرزوی موفقیت برای مرضیه برومند و دست اندرکاران شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تأکید کرد که اقدامات لازم جهت رفع مسائل اجرایی و نگرانی های موجود در اولین فرصت انجام پذیرد.
بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز با تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در این حوزه حضور مرضیه برومند را فرصت مغتنمی برشمرد که موجب دلگرمی خانواده تئاتر عروسکی در تهران و شهرهای مختلف کشور شده است.

** تمدید مهلت ارسال آثار به مسابقه نمایشنامه نویسی
با توجه به درخواست هنرمندان، مهلت ارسال آثار به سومین دوره مسابقه نمایشنامه نویسی(بازی نامه نویسی) کانون نمایش های آیینی و سنتی تا پایان مرداد سال 95 تمدید شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، پیش از این مهلت شرکت در این جشنواره 30 خرداد ماه اعلام شده بود.
کانون نمایش های آیینی و سنتی اداره کل هنرهای نمایشی، سومین دوره مسابقه نمایشنامه نویسی (بازی نامه نویسی) را به منظور گسترش ادبیات نمایشی ملی برگزار می کند.

** تولد رضا کیانیان با حضور هنرمندان در «افسانه ببر»
جمع صمیمانه ای از هنرمندان تئاتر در جشن تولد 65 سالگی رضا کیانیان که پس از اجرای نمایش«افسانه ببر» در تئاتر باران برگزار شد، شرکت کردند.
به گزارش روابط عمومی تئاتر باران، پس از کسالت هدایت هاشمی تنها بازیگر این نمایش، شب گذشته(یکشنبه) این اثر اجرای خود را از سر گرفت.
رضا کیانیان نیز به همراه همسر خود به تماشای این نمایش نشستند. در پایانِ نمایش، وی کیک تولد خود را برید و آرزو کرد که همه مردم حالشان خوب باشد و همیشه بخندند.
هنرمندان بسیاری همچون رویا نونهالی، بهاره رهنما، بزرگمهر حسین پور، هوشنگ گلمکانی، رویا میر علمی، محمود حدادی، رویا بختیاری، شیوا اردویی، شهاب الدین طباطبایی، سروناز نانکلی، خاطره اسدی و الهام جعفر نژاد در این مراسم حضور داشتند.
در نمایش «افسانه ببر»، یک سرباز چینی با شرکت در راهپیمایی بزرگ چین از منچوری حرکت می کند؛ اما در میانه راه در درگیری با سربازان دشمن زخمی شده و از ادامه مسیر بازمانده و از دوستان خود جدا می شود. درگیر سیلاب عظیمی شده و به سختی می تواند جان خود را نجات دهد. به امید نجات به غاری پناه می برد اما آنجا با ببری رو به رو می شود و ... .
این نمایش با طراحی و کارگردانی هادی عامل و بازی هدایت هاشمی هر شب ساعت 22 و 15 دقیقه در مجموعه تئاتر باران روی صحنه می رود.

** برگزاری نخستین کارگاه آموزشی بین المللی تئاتر در ایتالیا
مجموعه کمپانی تئاتر باران و کمپانی تئاتر ایتالیایی «تئاترو پوتلاچ» - Teatro Potlach - با مشارکت یکدیگر نخستین دوره آموزشی بین المللی تئاتر را در از ٢١ ژوئن تا ٤ جولای در شهر فارا سابینا (در نزدیکی شهر روم ایتالیا) برگزار می کنند.
به گزارش روابط عمومی تئاتر باران، گروهی که از ایران امشب(دوشنبه) به این سفر آموزشی خواهند رفت شامل تعدادی از فارغ التحصیلان، بازیگران و کارگردانان تئاتر ایران هستند.
این جشنواره هر سال در همین تاریخ توسط کمپانی «تئاترو پوتلاچ» به مدیریت کارگردان هنری و مدیر این کمپانی «جوزپه دی بودو» با همراهی یکی از بزرگترین کارگردانان تئاتر معاصر اروپا «یوجینیو باربا» برگزار می شود.

** نمایش «هفت هشتم» میزبان اصحاب رسانه شد
نمایش «هفت هشتم» به کارگردانی حمید اصغری تتماج و علی برجی روز یکشنبه 30 خرداد ماه در خانه نمایش اداره تئاتر میزبان عکاسان و خبرنگاران بود.
به گزارش روابط عمومی اداره تئاتر و خانه نمایش، این نمایش به نویسندگی سیروس همتی که اجرای خود را از 24 خرداد ماه آغاز کرده داستان کدخدا و گروهی از مردم طماع روستایی است که با وسوسه گرفتن پاداش از مأمون می خواهند جایگاه و منزلت امام رضا(ع) را با نقشه های شیطنت آمیز خود پیش چشم مردم خدشه دار کنند ... .
«هفت هشتم» در دومین جشنواره تئاتر خمسه حضور داشته و موفق به کسب جوایز کارگردانی، نویسندگی، بازیگری مرد، طراحی صحنه، و همچنین کاندیدای بهترین موسیقی و بازیگری زن شد.
این نمایش تا 24 تیر ماه هر روز (به غیر از شنبه ها) ساعت 19 در خانه نمایش روی صحنه خواهد بود.

** مسابقه عکاسی نمایش «آسید کاظم»
تماشاخانه همای سعادت مسابقه عکاسی نمایش «آسید کاظم» را برگزار می کند.
به گزارش روابط عمومی نمایش، «آسید کاظم» نوشته زنده یاد محمود استادمحمد به کارگردانی سعید دولتی است که برای انعکاس ویژگی های زیباشناسانه و محتوایی نمایش، مسابقه عکاسی آن برگزار می شود.
زمان اجرای عکاسان، چهارشنبه دوم تیر ماه ساعت 19 و 30 دقیقه تماشاخانه همای سعادت خواهد بود.
زمان فرستادن عکس ها از سوم تیر و زمان داوری نیمه دوم همین ماه است. شرکت کنندگان می توانند در مهلت مقرر عکس های خود را به آدرس homayesaadatfilm@gmail.com بفرستند.

** «خواهران پاپن» به صحنه می روند
نمایش «خواهران پاپن» به کارگردانی و نویسندگی مریم مالمیر از 10 تیر ماه در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان به صحنه می رود.
به گزارش روابط عمومی گروه، این اثر اقتباسی از نمایشنامه «کلفت ها» نوشته ژان ژنه است.
«خواهران پاپن» بر اساس داستانی واقعی است که در آن دو خواهر، خانمِ خانه ای را که در آن کار می کنند با وسایل آشپزخانه به قتل می رسانند.
این نمایش به مدت 45 دقیقه تا 30 تیر ماه ساعت 21 روی صحنه است.

** میزبانی «فصل وصل» از خانواده شهدای مدافع حرم
نمایش چند رسانه ای «فصل وصل» چهارشنبه دوم تیر ماه با حضور خانواده شهدای مدافع حرم، در باغ موزه دفاع مقدس روی صحنه می رود.
به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی (مُهنا)، اجرای نمایش «فصل وصل» تولید جدید مرکز مُهنا از چهارم خرداد ماه در باغ موزه دفاع مقدس آغاز شده و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.
یکی از آیتم های این نمایش نیز به موضوع حضور رزمندگان اسلام در سوریه، مراسم تشییع پیکر شهدای مدافع حرم و واگویه های فرزندان این شهدا اختصاص دارد.
«فصل وصل» تولید مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی (مُهنا) به تهیه کنندگی علیرضا کوهفر، کارگردانی سعید اسماعیلی و روایت رسالت بوذری هر شب تا پایان ماه مبارک رمضان ساعت 21 در باغ موزه دفاع مقدس روی صحنه می رود و تماشای آن برای عموم رایگان است.

** مرکز تئاتر مولوی سوم تا نهم تیر ماه اجرایی ندارد
فعالیت های نمایشی مرکز تئاتر مولوی به مناسبت شب های قدر و شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) از پنجشنبه سوم تیرماه تا چهارشنبه نهم تیرماه تعطیل خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، دو اثر نمایشی بچه های پشت خط نبرد به کارگردانی محمدرضا ستاری و مایبر به کارگردانی ابوالفضل کاهانی به ترتیب در ساعت های 17.30و 21 از روز چهارشنبه نهم تیرماه به اجراهای خود در سالن اصلی این مرکز ادامه می دهند.
نمایش شینیون به کارگردانی حسین پوریانی فر که مقرر بود تا دوم تیر روی صحنه باشد، با توجه به استقبال خوب تماشاگران به مدت پنج شب دیگر بعد از برگزاری مراسم شب های قدر، ساعت 19 در سالن کوچک مرکز تئاتر مولوی تمدید می شود.

** جشن تولد عباس کیارستمی در تالار اصلی تئاتر شهر
همزمان با سومین شب از اجرای نمایش «مجلس ضربت زدن» به کارگردانی محمد رحمانیان در تالار اصلی، گروه اجرایی این اثر نمایشی در مراسمی نمادین، سالروز تولد عباس کیارستمی کارگردان پیشکسوت سینمای ایران را گرامی داشت.
به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، رحمانیان پس از پایان اجرای نمایش گفت: سال گذشته در همین روزها بود که همراه با تعدادی از اعضای گروه در شب تولد عباس کیارستمی حضور پیدا کردیم که شب بسیار خاطره انگیزی برای ما بود. اما اکنون اوضاع جسمی این کارگردان ارزشمند سینمای ایران این روزها خوب نیست؛ به همین جهت گروه اجرایی نمایش «ضربت زدن» تصمیم گرفت در شب تولد عباس کیارستمی کنار شما جشن تولدی را برای این هنرمند عزیز برگزار کند. همگی ما در این شب های خوب دعا می کنیم تا اوضاع جسمانی وی روز به روز بهتر شود.
نمایش «مجلس ضربت زدن» به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی محمد رحمانیان هر روز حتی شنبه ها ساعت 21 در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود.

** مهلت ارسال آثار به سومین سوگواره «خمسه» تمدید شد
مهلت ارسال آثار به سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» تا 15 تیرماه تمدید شد.
به گزارش روابط عمومی سومین سوگواره خمسه، بر اساس اعلام دبیرخانه مهلت ارسال آثار در بخش های صحنه ای و خیابانی به دلیل استقبال هنرمندان تا 15 تیرماه تمدید شد.
سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» از 25 آبان تا 10 آذر ماه به دبیری علی اصغر خسروی در شهر تهران برگزار می شود.
فراهنگ ** 9362 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال