رئیس سازمان دیانت ترکیه:بحران کنونی منطقه و جهان بحران تمدنی است

آنکارا – ایرنا – محمد گورمز رئیس سازمان امور دیانت ترکیه در مراسم افطاری سفرای اسلامی در آنکارا با حضور سفیر ایران، بحران کنونی منطقه و جهان را «بحران تمدنی» قلمداد کرد.

به گزارش ایرنا، مراسم ضیافت افطار از سوی محمت گرمرز در محل اداره دیانت جمهوری ترکیه با حضور ابراهیم طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران و سفرای مقیم ترکیه بر گزار شد.
این ضیافت با تلاوت آیات قرآن کریم آغاز و پس از ضیافت افطار با سخنان پروفسور محمد گورمز پایان یافت.
در این مراسم رئیس اداره دیانت ترکیه با ایراد سخنانی گفت: تحولات جاری در جهان، منطقه پیرامونی و جهان اسلام را نمی توان تنها در چارچوب تروریسم، خشونت و بحران امنیتی مورد ارزیابی قرار داد. اگر این بحران ها را فقط به عنوان بحران های سیاسی ناشی از بهار عرب و یا بحران های دینی، درگیری های مذهبی، اختلافات شیعه و سنی و یا اختلافات شیعه –سلفی قلمداد کنیم، این ارزیابی ها کاملا ناقص و اشتباه خواهد بود.
او اضافه کرد: اگر بخواهیم نام درستی برای بحران جاری در این جغرافیا ذکر کنیم، باید گفت که نام بحران کنونی منطقه و جهان «بحران تمدنی» است.
گورمز با اشاره به این که قرآن کریم کتابی آسمانی و مبتنی براصول متمدانه است و در طول تاریخ این کتاب موجب نزول رحمت و عدالت روی زمین شده است، تاکید کرد ، «قرآن را باید مجددا به مردم عصرمان تفهیم کنیم».
ریاست اداره دیانت ترکیه با قرائت بخشی از سوره حدید گفت: حدید به معنی آهن است. در این سوره کتاب، میزان و آهن با هم مورد استفاده قرار گرفته و از آن به عنوان سه رکن و نعمتی که خداوند به همراه پیامبران برای هدایت بشر فرستاده اند، یاد شده است.
از این سه عبارت می توان برای تشریح دلائل بروز بحران جاری جهان که 'بحران تمدنی' است، استفاده کرد.
وی افزود : میزان به معنای عدالت است و اگر عدالت نباشد، آهن جایگزین میزان و به قدرت تبدیل شده و ممکن است به ابزاری برای کشتن انسان های بی گناه مبدل گردد.
بر این اساس زمانی که کتاب در میان نباشد، معیار تعیین کننده میزان، آهن یعنی قدرت خواهد بود و در چنین شرایطی شکل قدرت عادلانه نیست و عدالت بر مبنای قدرت مسلط حکم فرما خواهد گردید.
شبک **خاورم/2011** **1917

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال