مسکو هیچ درخواستی را برای لغو تحریم های ضد روسی غرب نمی دهد

مسکو- ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با نافرجام خواندن تحریم های اقتصادی غرب علیه این کشور، گفت: مسکو هیچ درخواستی را برای لغو تحریم های ضد روسی به اتحادیه اروپا ارائه نمی کند و عاملان این اقدام باید خود بن بست ایجاد شده را باز کنند.

به گزارش ایرنا، اتحادیه اروپا و آمریکا از سال 2014 بر سر وقایع اوکراین و این اتهام که مسکو در امور داخلی این کشور دخالت می کند، مجموعه تحریم های ضد روسی وضع کرده اند که با اقدام متقابل روسیه مواجه شده است.
به گزارش ایرنا، لاوروف امروز (چهارشنبه) در سخنان خود در دومای روسیه که مستقیم از شبکه دوم تلویزیون دولتی این کشور پخش می شد، گفت: مسکو با ابتکار در برابر تحریم های ضد روسی رفتار می کند و درخواستی را به شرکای اروپایی و آمریکایی برای لغو این محدودیت ها نمی دهد، زیرا بر این باوریم که چنین اقدامی در شان روسیه نیست.
وزیر خارجه روسیه ادامه داد: اکنون کسانی که تحریم ها را آغاز کرده اند، خود باید برای خروج از این بست تصمیم بگیرند و اقدام کنند.
وی تاکید کرد که بن بست تحریم ها اثر خود را اندک اندک ازدست می دهد. بارها از شرکای اروپایی شنیده ایم که این محدودیت ها به محض اجرای توافقنامه مینسک (درباره اوکراین) لغو خواهد شد. آنها بر این باورند که فقط روسیه باید این توافقنامه را اجرا کند و خود نیز فرمول لغو تحریم ها را در آینده مطرح کرده اند.
از سال 2014 که حکومت متمایل به روسیه در اوکراین در جریان اعتراض های مردمی و حمایت های مستقیم اتحادیه اروپا و آمریکا سقوط کرد، روابط کی یف و مسکو به شدت تیره شد و غرب بارها روسیه را متهم به دخالت مستقیم می کند که توسط این کشور رد شده است.
اتحادیه اروپا و آمریکا با ادامه اتهام های خود، مجموعه تحریم های مالی و صادراتی را علیه روسیه وضع کرده اند که پاسخ متقابل این کشور را در پی داشته است.
تنش اصلی بین مسکو و کی یف به موضوع شبه جزیره کریمه در کناره دریای سیاه باز می گردد که پس از سقوط حکومت اوکراین با برگزاری یک همه پرسی در سال 2014 به خاک روسیه پیوست.
کریمه سال 1954 براساس تغییر تقسیمات جمهوری های شوروی سابق توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی که اکراینی بود در چارچوب ارضی این کشور قرار گرفت.
اروپام 391** 1516

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال