طراح و کارگردان فصلِ وصل: این کار نمایشی کمتر دیده شده است

تهران- ایرنا- طراح و کارگردان نمایش فصل وصل با بیان اینکه این کار یک تئاتر معمولی نیست، گفت: در این اثر تلاش کردیم به قصه ای بپردازیم که کمتر شنیده و دیده شده باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سعید اسماعیلی روز دوشنبه در نشست خبری نمایش
«فصلِ وصل» در ساختمان شهدای باغ موزه دفاع مقدس افزود: شاید یکی از ویژگی های پروژه فصل وصل، یا فصل شیدایی این باشد که محدودیت هایی را که در صحنه تئاتر و رعایت نمادها، اشاره ها و نشانه ها دیده می شود، ندارد؛ و این در جذب مخاطب تأثیر مثبتی دارد.
وی ادامه داد: پروژه «فصل وصل» می تواند اتفاقات را نزدیک به واقعیت رقم بزند و آنها را بزرگ جلوه دهد؛ در حدی که اتفاقات را برای تماشاچی نزدیک به واقعیت بیان کند.
این کارگردان گفت: پروژه می تواند میزبان مخاطبان بی شماری از هر قشر باشد؛ همچنین به علت شرایط پیرامونی و اتفاقات غیرقابل پیش بینی که در زمان اجرا می افتد، رضایت بیشتر مخاطبان جلب می شود و با کمتر انتقادی مواجه می شویم.
وی اظهار خوشحالی کرد که نمایش فصل شیدایی یا فصل وصل در سالهای گذشته توانسته آمار تماشاگران تئاتر را افزایش دهد و به جریان مظلوم تئاتر که در چند سالن کوچک در تهران محدود شده، کمک کند.
اسماعیلی با تأکید بر اینکه تنها مسائل مالی در موفقیت یک پروژه سرنوشت ساز نیست، اضافه کرد: «همت» سرنوشت ساز است و سختی کشیدن ها یک پروژه را ماندگار می کند. ما اهالی تئاتر به این رسیده ایم که با اندک ها هم باید کار کنیم ولی تأثیرگذار باشیم.

** نمایش چندرسانه ای؛ محصولی مؤثر و مردم پسند
علیرضا کوهفر تهیه کننده نمایش چند رسانه ای فصل وصل نیز در نشست خبری این نمایش گفت: در سازمان هنری رسانه ای اوج در میان محصولات متنوع هنری تجربه شده، یکی از آثاری که به عنوان یک محصول اثرگذار در میان مخاطبان شناسایی شد، همین گونه نمایش میدانی و چند رسانه ای بود. میدانی به مفهوم بزرگ و در اصطلاح big production و چند رسانه ای به معنای performance و استفاده از ابزارهای متنوع هنری است.
وی ادامه داد: این گونه نمایش مردم پسند است و مخاطب عام را در کنار خاص جذب می کند؛ به طوری که صرفاً برای یک قشر خاص، تحصیلکرده و هنری برگزار نمی شود؛ مردم و طبقه اجتماعی توانسته اند با آن ارتباط برقرار کنند؛ و به معنای واقعی ابزاری مؤثر در تبیین و انتقال محتواشناسی است.
این تهیه کننده خاطرنشان کرد: از آنجایی که عموماً این سبک نمایش، هزینه و امکانات زیادی لازم دارد، مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی (مهنا) با این هدف تمرکز خود را بر نمایش های میدانی گذاشت که بتواند آن را قابل دسترس کند؛ با ایجاد یکسری زیرساخت ها، آموزش جوان ترها و ... ما توانستیم به جای اینکه سالی یکبار در برخی استان های بزرگ یا تنها هر چند سال یکبار شاهد یک نمایشی با این ابعاد باشیم، در سال به چند استان برویم؛ به طوری که حتی شهرهای کوچکتر میزبان این گونه نمایشی باشند و آنان نیز بهره مند شوند.
کوهفر بیان کرد: این گروه نمایشی سبقه بلندی در این سبک دارد؛ این گروه از شب آفتابی به کارگردانی بهزادپور در سال 83 کار خود را آغاز کرد؛ سپس تصویر را به نمایش اضافه کرد و اثری به نام «ستاره صبح» را خلق کرد. چندی بعد نواهای زنده به آن اضافه شد و آن ساختار سوله و سالن کنار رفت و تبدیل به آوای نور شد؛ تا اینکه تکامل پیدا کرد و به فصل شیدایی رسید.

** پرمخاطب ترین نمایش کشور/ عدم حضور مسئولان
وی فصل شیدایی را به عنوان پرمخاطب ترین نمایش کشور معرفی کرد که توانسته در 14 استان کشور روی صحنه برود و در یک سانس اجرا حدود 14 تا 15 هزار نفر تماشاگر داشته باشد.
تهیه کننده نمایش چند رسانه ای فصل وصل افزود: از سویی با توجه به پیشرفت تکنولوژی، ما نیز قصد داریم به روز باشیم؛ هرچند در زمینه سخت افزار بسیار محدود هستیم اما با هنری که دوستان در طراحی های خود دارند این گونه نمایش میدانی را باید به روز نگه داریم و آثار متنوع تری را تولید کنیم.
کوهفر، اثر «فصل وصل» را یکی از این آثار متنوع دانست و گفت: تمرکز مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی براین گونه نمایشی است و با هدف تکثیر و آسان تر شدن برای میزبانی توسط شهرهای مختلف فعالیت می کند؛ تا بتواند در آینده هم شاهد آثار متنوع تری باشد.
وی با گلایه از حضور نیافتن مسئولان هنری کشور در اجرای این نمایش گفت: این نمایش در یک غرابتی اجرا می شود؛ علی رغم آنکه ما با یک گونه پرمخاطب مواجه هستیم، اما هرچه دقت می کنیم حضور مسئولینی را که متصدی امر هنر هستند، را حتی در شهرستان ها نمی بینیم.

** فصل وصل؛ نمایشی پنج فصلی
رسالت بوذری راوی و نویسنده نمایش فصل وصل نیز با بیان اینکه این نمایش پنج بخش دارد گفت: بعثت، مباهله، غدیر و احراق باب دو آیتم نخست نمایش فصل وصل است و انقلاب، جنگ، اشغال خرمشهر و فتح خرمشهر آیتم سوم، ظهور آیتم چهارم و مدافعان حرم نیز آیتم پنجم این نمایش است.
وی افزود: فصل شیدایی با پیشینه ای که داشت و با موضوع توسل به فصل وصل رسید که در این نمایش قصه های تصویری که قابلیت تبدیل به متن نمایش دارند آماده شد و با نگاهی نو به جزئیات خرمشهر، محمد جهان آرا و حاج احمد متوسلیان می پردازد.

** کم کاری رسانه ای درباره شهدای مدافع حرم
بوذری با اشاره به اینکه در بخش رسانه ای درباره شهدای مظلوم مدافع حرم کم کاری می شود، درحالی که باید بیشتر به این موضوع پرداخت، گفت: فصل وصل نیز در امتداد فصل شیدایی مخاطب را با انسان هایی ویژه رو به رو می کند که از عزیزترین سرمایه های زندگی خود گذشتند و جان خود را برای مقدسات و آرمان ها فدا کردند.
وی با اشاره به اینکه با اجرای این نمایش در یک شب، 20 هزار پیامک به ما رسید و دیدن این نمایش، تلنگری در تحول زندگی این مخاطبان بوده، افزود: همین امر برای ما بسیار ارزشمند است و با هیچ ارزش مادی نمی توان آن را مقایسه کرد؛ امید ما به مردم و حال خوب آنان است.
به گزارش ایرنا، نمایش فصل وصل متشکل از چهار فصل با دوران صدر اسلام آغاز می‌شود؛ در این بخش جاهلیت قبل از اسلام و زنده به گور کردن دختران با جاهلیت مدرن و کودک‌کشی آل سعود در بحرین پیوند می‌خورد؛ سپس به داستان بعثت پیامبر، مباهله و سرانجام غدیر خم ختم می‌شود.
در ادامه این نمایش با ورود به دوران معاصر، مبارزات شهید جهان آرا در دوران پیش از انقلاب تا پیروزی نهضت به تصویر کشیده و از ماجرای حمله به خرمشهر و مقاومت مردم غیور این منطقه یاد می‌شود؛ سپس نمایش به عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر می‌پردازد و در این بخش‌ها به شهدای خرمشهر اشاره می‌شود.
فصل سوم به مقاومت مدافعان حرم در مقابل حملات داعش در حرم حضرت رقیه (س) اختصاص دارد و در این فصل روضه حضرت زینب نیز اجرا می‌شود؛ بخش پایانی فصل وصل مربوط به دوران آخرالزمان و مباحثی چون گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای، هجمه به اسلام و اسلام‌هراسی است تا نمایش با رسیدن به فصل ظهور حضرت به پایان می‌رسد.
اثر قبلی این گروه با نام «فصل شیدایی» در جشن هنر انقلاب اسلامی به عنوان مهم‌ترین رویداد تئاتر در سال 94 شناخته شد.
فصل وصل تولید مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی (مُهنا)، با کارگردانی سعید اسماعیلی و روایت رسالت بوذری است. باغ‌موزه دفاع مقدس، ناحیه مقاومت بسیج جماران و سازمان هنری رسانه‌ای اوج و معاونت اجتماعی شهرداری تهران در تولید این نمایش همکاری داشته‌اند.
رضا ترکمان طراح جلوه های ویژه میدانی، آنه محمد ایری طراح صحنه و دکور، عباس رحمانی طراح نور، نادر قنبری مدیر تولید، سید حنیف خیرالامور مدیر صدا و تصویر، و محمد نیاکان مجری طرح از عوامل اجرایی این نمایش هستند.
نمایش فصل وصل با حضور 100 بازیگر از دوشنبه سوم خرداد، هر شب (به غیر از سه شب قدر) ساعت 21 در باغ‌موزه دفاع مقدس روی صحنه رفته و تا پایان ماه مبارک رمضان میزبان علاقه مندان است؛ ورود برای مخاطبان آزاد است.
فراهنگ**9362**1027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال