اخبار کوتاه فرهنگی؛

بزرگداشت مرحوم سیدحسن سادات ناصری در انجمن مفاخر

تهران- ایرنا- مراسم بزرگداشت مرحوم سید حسن سادات ناصری استاد دانشگاه تهران در انجمن آثار مفاخر ایران برگزار می شود.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مراسم یادبود معلم توانا مرحوم دکتر سید حسن سادات ناصری، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر عرصه زبان و ادبیات فارسی را با حضور علما، استادان، فرهیختگان و دوستداران علم و دانش یکشنبه 16 خردادماه 1395 از ساعت 17:30 الی 19:30 در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن واقع در خیابان ولی‌عصر (عج)، پل امیر بهادر، خیابان سرلشکر علی‌اکبر بشیری، شماره 71 برگزار می‌کند.

** نمایش «فصل وصل» میزبان موسس مرکز اسلامی آفریقای جنوبی
حجت الاسلام عبدالله حسینی مشاور معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران با حضور در محل اجرای نمایش «فصل وصل» پس از تماشای این اثر گفت: استفاده از هنر برای بیان واقعیت ها تاثیرگذاری را چندین برابر می کند. بنابراین باید همواره از زبان هنر برای بیان مسائل استفاده کرد.
موسس و مدیر مرکز اسلامی آفریقای جنوبی تصریح کرد: «فصل وصل» مصداق بارز همین موضوع است که می تواند اثرگذاری بیشتری نسبت به فعالیت های دیگر مشابه داشته باشد.
وی با بیان اینکه کار هرچه هنری تر باشد، نتیجه بخش تر خواهد بود، یادآور شد: در قرآن از عنصر هنر برای بیان حقایق استفاده شده است. هر چه بیان آمیخته با هنر باشد تاثیر آن چند برابر می شود. «فصل وصل» شروع بسیار قشنگی دارد، امیدوارم برخی نقایص نیز رفع شود و کار به بالاترین حد خود برسد.
حسینی در پایان اظهار کرد: فضای باغ موزه دفاع مقدس آمیخته با نام خرمشهر، جهاد و مبارزه است و احیای این منطقه هدفی است که می توان با نمایش «فصل وصل» به آن دست پیدا کرد.
نمایش «فصل وصل» تولید مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی مُهنا به تهیه کنندگی علیرضا کوهفر، با کارگردانی سعید اسماعیلی و روایت رسالت بوذری هر شب تا پایان ماه مبارک رمضان ساعت 21 در باغ موزه دفاع مقدس روی صحنه می رود و تماشای آن برای عموم رایگان است. علاقمندان از طریق تماس با شماره تلفن ۸۸۹۶۱۳۳۷ می توانند بلیت تهیه کنند.

** نشست مطالعات پسااستعماری و ترجمه
نشست مطالعات پسااستعماری و ترجمه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نشست مطالعات پسااستعماری و ترجمه سه‌شنبه 11 خرداد در تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
در این نشست که به همت معاونت پژوهشی و آموزشی خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می‌شود، دکتر امیرعلی نجومیان و مریم قهرمانی به سخنرانی خواهند پرداخت.
پس از چرخش فرهنگی، مطالعات ترجمه در ارتباطی میان‌رشته‌ای با مطالعات فرهنگی، مرزهای خود را به سوی مباحثی از جمله مطالعات پسااستعماری گشود. حوزه بینارشته‌ای مطالعات پسااستعماری ترجمه، در نگرشی انتقادی، به نقش با اهمیت ترجمه در تحریف هویت‌های فرهنگی می‌پردازد. این حوزه از مطالعات، در اشتراکی میان‌رشته‌ای با حوزه تحلیل انتقادی گفتمان، ترجمه را رسانۀ قدرت قلمداد کرده و آن را در خدمت مناسبات سلطۀ جهان می‌بیند. در این حوزه از مطالعات، ترجمه به مثابۀ ابزاری قدرتمند تلقی می‌شود که در ارائه و ترویج تصویری تحریف‌شده از جوامع فرودست، نقشی بسزا ایفا می‌کند.
علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند سه‌شنبه 11 خرداد ساعت 17 به تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.
فراهنگ**9157 ** 1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال