کتاب «عرفات العاشقین و عرصات العارفین» در یونسکو ثبت شد

تهران - ایرنا - در اجلاس کمیته حافظه جهانی یونسکو که از ١٨ تا ٢٠ می سال جاری میلادی در ویتنام برگزار شد از مجموع ١٦ اثر پیشنهاد شده توسط کشورهای منطقه ١٤ اثر ثبت شد. کتاب «عرفات العاشقین» از کشورمان یکی از آثاری است که مورد تائید قرار گرفت.

به گزارش روز جمعه روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، این اثر منشورات مرکز پژوهشی میراث مکتوب است که برنده جایزه جهانی کتاب سال ایران شده است.
تدوین پرونده این اثر از اواخر مهر ماه سال گذشته با تاکید سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با مسئولیت فرهاد نظری رئیس دبیرخانه کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو در ایران آغاز شد.
به گفته نظری رئیس دبیرخانه این کمیته، پرونده مذکور در کمتر از ده روز برای ثبت در فهرست منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه تدوین و پیشنهاد شد.
وی افزود:« به همت و حسن نظر اعضای کمیته به ویژه دکتر ایرانی (پیشنهاد دهنده و فراهم کننده پرونده) و کوشش دکتر اصیلی پرونده 'عرفات' ویرایش و بازبینی شد. بخش‌هایی از این پرونده توسط خانم نفیسه ایرانی (شیرازی) تهیه و پژوهش شده و توسط شروین گودرزی ترجمه و نهایتاً توسط کمیسیون ملی یونسکو به دبیرخانه حافظه جهانی ارسال شد.»
پیش از این چهار اثر از ایران در فهرست آسیا و اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی یونسکو شامل المسالک و الممالک، وندیداد، فیلم مستند جان مرجان و اسناد تصویری کربلا (به صورت مشترک میان ایران و عراق) ثبت شده بود.
همچنین تا کنون ٩ اثر از ایران شامل: .شاهنامه بایسنقری، وقفنامه ربع رشیدی، مجموعه اسناد تشکیلات اداری دوره صفوی در آستان قدس رضوی، التفهیم لاوائل صناعه التنجیم، پنج گنج (خمسه) نظامی، مجموعه نقشه های تاریخی ایران در دوره قاجار، ذخیره خوارزمشاهی، مسالک و ممالک (مشترک با آلمان) و کلیات سعدی در حافظه جهانی به ثبت رسیده است.
«عرفات العاشقین و عرصات العارفین» توسط تقی الدین محمد اوحدی حسینی اصفهانی تألیف شده و نسخه ثبت شده عرفات العاشقین در کتابخانه و موزه ملک نگهداری می شود.
فراهنگ ** 1880 ** 1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال