تصمیم روسیه برای ساخت پایگاه نظامی در جزایر مورد اختلاف با ژاپن

مسکو- ایرنا- فرمانده نیروی پدافند هوایی روسیه اعلام کرد که موضوع تاسیس پایگاه ناوگان اقیانوس این کشور در جزیره ماتووا واقع در مجمع الجزایر کوریل جدا شده از ژاپن را بررسی می کند که می تواند موجب اعتراض توکیو شود.

به گزارش ایرنا، چهار جزیره کوریل جنوبی افزون بر برخورداری از منابع نفت و گاز و ذخایر آبزیان به دلیل واقع شدن در اقیانوس آرام دارای موقعیت راهبردی برای توکیو و مسکو است و روسیه نیز تاکنون بارها بر غیرقابل برگشت بودن آن به ژاپن تاکید کرده است.
بنا به اعلام ژنرال سرگئی سورویکین مراحل مطالعاتی استقرار پایگاه نظامی روسیه در جزیره ماتووا در حال بررسی است و شماری از نیروهای حوزه نظامی خاور دور این کشور نیز در محل مستقر شده اند.
وی اظهار کرد: جزیره ساخالین و مجمع الجزایر کوریل جنوبی مراکز دفاع شرقی روسیه هستند که تضمین کننده امنیت و تمامیت ارضی کشور محسوب می شوند.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه نیز در این باره گزارش داد که گروه کارشناسی وزارت دفاع و انجمن جغرافیایی این کشور در حال انجام عملیات کارشناسی در باره برنامه استقرار پایگاه هستند.
بنا به این گزارش، یکی از برنامه های کاری این هیات کارشناسی، بررسی بازسازی فرودگاه متروکه این جزیره است که در جنگ جهانی دوم استفاده می شد.
روسیه و ژاپن با وجود گذشت حدود 70 سال از جنگ دوم جهانی، هنوز موافقتنامه صلح امضا نکرده اند؛ زیرا توکیو امضای موافقتنامه را مشروط به واگذاری این جزایر کرده که به تصرف نیروهای شوروی سابق درآمد و روسیه نیز وضعیت کنونی را به عنوان پیامدهای جنگ دوم جهانی تمام شده و غیرقابل بازگشت اعلام کرده است.
مسکو پیش از این اعلام کرده که حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل جنوبی قابل تردید نیست و نتایج کنفرانس یالتا، بیانیه پتسدام و برخی دیگر از اسناد موید این واقعیت است.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز بر ادامه «مالکیت» بر این جزایر تاکید کرده و گفته است: مجمع الجزایر کوریل به هیچ بهایی (به ژاپن) فروشی نیست و حاضر به هیچ معامله نیستیم. ما هیچ چیز را نمی فروشیم، بلکه حاضریم بسیاری از چیزها را بخریم، ولی آماده ایم با شرکای خود از جمله ژاپن برای عقد موافقتنامه صلح گفت وگو کنیم.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز چندی پیش اعلام کرد که درباره بازگشت این جزایر مذاکره ای آغاز نخواهد شد.
توکیو در صدد است تا با پیگیری مذاکرات امضای قرارداد صلح پس از جنگ دوم جهانی، زمینه بازگشت جزایر کوریل را فراهم کند که با ثبات مواضع مسکو، اقدام های ژاپن بویژه سفر چندی قبل وزیر خارجه و نخست وزیر این کشور به روسیه بی نتیجه مانده است.
سایه این جزایر بر روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور و همچنین برنامه سفر پوتین به ژاپن که قرار است اواخر سال جاری میلادی انجام گیرد، سنگینی می کند، زیرا انتظار می رود مقامات ژاپنی این موضوع را در جریان مذاکرات سران مطرح کنند.
جزایر کوری، همچنین محل ورود زیردریایی های روسیه به اقیانوس آرام است و اهمیت راهبردی نظامی برای این کشور دارد.
اروپام391** 1516

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال