سفر همزمان دوهیات آمریکایی به لبنان و پرونده های نفتی و پولی

بیروت – ایرنا - سفرهمزمان « آموس هوکشتاین» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور نفت و انرژی و« دانیل گلایزر»معاون وزیرخزانه داری آمریکا به لبنان بازتابی گسترده در رسانه های لبنانی داشته است وآن را در چارچوب اعمال فشارهای واشنگتن بر بیروت به نفع رژیم صهیونیستی و علیه محور مقاومت به ویژه حزب الله ارزیابی کردند.

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی السفیر در این باره نوشت: « جنگ نرم» آمریکا علیه حزب الله ادامه دارد و آمریکایی ها تاکید می کنند، ورود حزب الله به نظام بانکی آمریکا ممنوع است و اگر لبنان می خواهد وارد نظام بانکی ما شود باید به قوانین ایالات متحده ازجمله قانون مالی اخیر علیه حزب الله احترام بگذارد.
شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله دیروز( پنجشنبه) اظهارداشت: امروز جنگ نرم در مجموعه ای از اندیشه ها و رویکردها خود را نشان می دهد، به طور مثال وقتی قدرت های بزرگ تصمیمی می گیرند، کشورهای کوچک چاره ای ندارند جز اینکه تصمیم آنها را اجرا کنند و بعضی ها تسلیم می شوند.
وی گفت: این بدان معناست که قدرت های بزرگ به منافع خود و اینکه چگونه ثروت ها و منابع ما را تصاحب کنند، می اندیشند، آنها تلاش می کنند که چگونه به نام تصمیم ها و قطعنامه های بین المللی بر فرهنگ ، آینده و نسل های ما سیطره یابند.
معاون دبیرکل حزب الله افزود: اما ما به آنها می گوییم، تصمیم های بین المللی نمی تواند سرنوشت ما را تعیین کند بلکه این ما هستیم که می توانیم آینده خود را بسازیم و گزینه ای را که می خواهیم، انتخاب و حاکمیت و آقایی خود را تقویت کنیم ، پس باید این مفاهیم را تصحیح کنیم تا ما را به جای غلط نبرند.
به گزارش ایرنا ، السفیر نوشت: ورود حزب الله به نظام بانکی آمریکا ممنوع است و اگر لبنان می خواهد وارد نظام بانکی ما شود باید به قوانین ایالات متحده ازجمله قانون مالی اخیر علیه حزب الله احترام بگذارد، پیامی بود که گلایزر ده روز قبل در نشست با مسئولان لبنانی در واشنگتن منتقل کرد اما دیروز در بیروت و در دیدار با « علی حسن خلیل» وزیر دارائی لبنان این پیام را با همان محتوای سخت اما به گونه ای نرمتر تکرار کرد.
این روزنامه لبنانی افزود: دولت لبنان این بار خود را برای سفر گلایزر آماده کرده بود و او که قرار است امروز با « ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی و « انجنن بانک های لبنان» دیدار کند، این آمادگی را احساس خواهد کرد.
السفیر به نقل از منابع بسیار آگاه نوشت: « تمام سلام» نخست وزیر لبنان در نشستی با وزیر دارائی و رئیس بانک مرکزی ، پرونده هایی را که در دیدارهای با گلایزر باید مطرح شوند، با توجه به موضع قدرت سیاسی لبنان بررسی کرده بود تا لبنان یک موضع و نظر یکپارچه داشته باشد.
این نشست بعداز ملاقات ریاض سلامه با هیاتی از حزب الله متشکل از « حسین الحاج حسن» وزیر صنعت، «علی فیاض» نماینده پارلمان و « امین شری» از نمایندگان سابق پارلمان برگزار شد.
یکی از پرونده های مهم ، قانون آمریکایی علیه حزب الله است که در دستور کار دولت لبنان قرار دارد و گلایزر هم برای پیگیری اجرای آن به بیروت سفر کرده است.
هیات ویژه تحقیق بانک های لبنان به ریاست ریاض سلامه یک بیانیه رسانه ای برای توضیح بخشنامه بانک مرکزی در باره قانون آمریکایی مرتبط با تحریم های حزب الله صادر و تاکید کرد: بانک ها بدون هماهنگی با این هیات ویژه نمی توانند نسبت به بستن حساب و یا باز نکردن حساب اقدام کنند.
وزیر دارائی لبنان در دیدار با هیات آمریکایی به ریاست گلایزر بر اهمیت محفاظت از بخش بانکی لبنان به عنوان یکی از ستون های ثبات لبنان تاکید کرد.
السفیر نوشت که وزیر دارایی لبنان به گلایزر نسبت به پیامدهای اجرای سلیقه ای قانون آمریکایی علیه حزب الله به ویژه اینکه شامل بخشی گسترده از لبنانی ها می شود، هشدار داده است.
این روزنامه لبنانی افزود: گلایزر هم در پاسخ گفت که آمریکا نسبت به ثبات سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی و بانکی لبنان اهتمام زیاد دارد و از موسسه های نظامی و امنیتی آن در جنگ علیه تروریسم حمایت می کند و خواستار انتخاب سریع رئیس جمهوری جدید لبنان است.
به نوشته السفیر، معاون وزیر خزانه داری آمریکا افزود: واشنگتن خواستار اجرای سلیقه ای قانون آمریکایی نیست، اعلام کرده ایم که هدف این قانون جنگ اقتصایی و مالی علیه حزب الله است، ما به لبنان سفر نمی کنیم که در باره این قانون صحبت کنیم و در آینده هم هیات های لبنانی را به این منظور نمی پذیریم بلکه منظور ما بررسی راه های اجرای است.
این روزنامه لبنانی اضافه کرد: گلایزر گفت که هدف این قانون همه کسانی که با حزب الله همکاری می کنند، نیست بلکه منظور ما خود حزب الله و رهبران و نیروهای آن است ، ما می خواهیم میزان عملیات بانکی و ارزش و طرف های این عملیات مشخص شود.
السفیر خاطرنشان کرد: هفته های آینده فرصتی مناسب برای آزمودن چگونگی تعامل بانک های خصوصی لبنان با بخشنامه و بیانیه رسانه ای هیات ویژه تحقیق بانک های لبنان است تا به تنش و بی اعتمادی بین حزب الله و ریاست بانک مرکزی لبنان پایان داده شود.
فراکسیون حزب الله ( وفاداری به مقاومت) در پارلمان لبنان هم دیروز در پایان نشست هفتگی خود با صدور بیانیه ای تجاوز آمریکا علیه حاکمیت لبنان را از طریق قانون مجازات های مالی و هرگونه همدستی با آمریکا در اجرای این قانون را به شدت محکوم کرد.
فراکسیون حزب الله تاکید کرده است که برای حفظ حاکمیت پولی لبنان و حمایت از حقوق مالی همه لبنانی ها براساس معیارها و قوانین تلاش خواهد کرد تا اجرای قانون آمریکایی پیامدهایی منفی برای وضعیت بانک های لبنانی و امنیت اجتماعی و اقتصادی مردم نداشته باشد و بزودی نتایج این تلاش ها اعلام خواهد شد.
به گزارش ایرنا، «آموس هوکشتاین» معاون« جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا دیروز بعداز دیدار با « نبیه بری» رئیس مجلس لبنان ابراز خوشبینی کرد که لبنان بتواند در آب های مدیترانه نفت وگاز اخراج کند.
معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور نفت و انرژی در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران در«عین التینه» محل اقامت نبیه بری و برگزاری این دیدار، گفت: مذاکرات خوب و بازی با رئیس مجلس لبنان درباره پیشنهادهای جدید برای حل پرونده مرزهای دریایی لبنان در جنوب این کشور صورت گرفت.
هوکشتاین افزود: امیدواریم به توافقی دست یابیم که به لبنان اجازه می دهد منابع نفتی و گازی خود را در دریای مدیترانه و مناطق خاص استخراج کند.
وی اضافه کرد: با دیگر مقامات لبنانی هم دیدار و این پرونده را بررسی می کنم و امیدوارم به افکار و پیشنهادهایی برای حل این پرونده در سریعترین زمان ممکن دست یابیم.
لبنان به سرقت نفت و گاز خود در آب های دریای مدیترانه توسط رژیم صهیونیستی، تجاوز این رژیم به مناطق نفتی و گازی آن، تجاوز روزانه قایق ها و کشتی های آن به آب های لبنان و ترسیم نشدن مرزهای دریایی لبنان با فلسطین اشغالی اعتراض دارد.
براساس این گزارش، معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین با « تمام سلام» نخست وزیر لبنان به طور جداگانه دیدار و با وی در باره پرونده نفت وگاز لبنان و تحولات در این زمینه گفت وگو کرد.
هوکشتاین در ادامه و در دیداری جداگانه با « جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان هم درباره شرایطی که لبنان بتواند در آب های خود در دریای مدیترانه نفت و گاز استخراج کند، تبادل نظر کرد.
باسیل و هوکشتاین، مناقصه های اعلام شده و مراسم اجرای آنها و همین طور موانع شروع گام های اجرایی لبنان برای استخراج نفت و گاز در آب های خود را بررسی کردند.
در این دیدارها « ریچارد جونز» کاردار سفارت آمریکا در لبنان حضور داشت.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال