چین تایوان را به کاهش روابط اقتصادی تهدید کرد

پکن - ایرنا - چین برای نخستین بار از زمان روی کار آمدن رسمی «تسای اینگ ون» رهبر حکومت تایوان تهدید کرد که اگر وی مواضع خود را در قبال اصل چین واحد مشخص نکند، ‌روابط اقتصادی طرفین کاهش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، بسیاری از ناظران می گویند که اظهارات «ما شیایو گوانگ» سخنگوی اداره امور تایوان در دولت چین در این باره ترسیم خط قرمز چین برای تایوان است.
وی در مصاحبه جدید خود در پکن یک هفته پس از مراسم تحلیف «تسای» در تایپه گفت: رهبر تایوان باید مواضع خود را به طور شفاف و بدون طفره رفتن از واقعیات اعلام کند.
او تصریح کرد که همکاری های دو سوی تنگه تایوان تنها زمانی ادامه خواهد یافت که رهبر جدید حکومت تایوان موضع خود را در باره توافق سال 1992 و اصل چین واحد اعلام نماید.
چین مدعی است که اولین رهبر زن تایوان در مراسم تحلیف حاضر به پذیرش اجماع نظر قبلی رهبران چین و تایوان در باره اصل چین واحد نشده است.
سخنگوی این اداره تاکید کرد که ما می خواهیم وی مواضع خود را به طورمشخص در باره روابط دو سوی تنگه تایوان معلوم کند.
مقام چینی قویا تهدید کرد تا زمانی که این موضعگیری شفاف اعلام نشود روابط و همکاری های طرفین به پیش سوق داده نخواهد شد.
روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ امروز جمعه اظهارات این مقام چینی را نشانه بالا بردن پرچم قرمز همکاری های اقتصادی چین با تایوان توصیف کرد و نوشت که تایوان به شدت در زمینه اقتصادی به چین وابسته است.
«ما» در مصاحبه خود گفت که اظهارات «تسای اینگ ون» در مراسم تحلیف بسیار مبهم بوده و او مشخصا در باره اصل چین واحد و توافقات سال 1992 میلادی دو سوی تنگه تایوان در باره تفسیر این اصل اظهار نظر نکرده است.
وی آن توافق را معیار پیشبرد همکاری ها و توسعه روابط صلح آمیز میان چین و تایوان دانست و گفت که رهبر تایوان در باره این توافق موضعگیری نکرده است.
سخنگوی اداره امور تایوان در دولت چین وی گفت، این موضوعی نیست که «تسای» بتواند از آن طفره برود بلکه چین انتظار دارد رهبر تایوان به طور دقیق به آن پاسخ بدهد.
در همین حال «ما شیایو گوانگ» تاکید کرد که پکن به شدت مخالف اقدامات استقلال طلبانه در لوای حاکمیت قانون است و هرگز اجازه انشعاب طلبی و استقلال را به تایوان نمی دهد.
به نظر می رسد روابط چین و تایوان همانطور که انتظار می رفت در حال تیره شدن باشد و روی کار آمدن حزب حاکم دمکراتیک ترقیخواه در تایوان که از دید چین به دنبال استقلال است، روابط را به شدت به مخاطره انداخته است.
«لی چی کونگ» وزیر اقتصاد تایوان نیز گفته است که این جزیره قصد ندارد گفت وگوهای اقتصادی با چین را دوباره از سرگیرد.
روزنامه چاینا دیلی می نویسد که چنین اظهار نظری از سوی مقام تایوانی نشان دهنده حرکت کابینه جدید تایوان در مسیر استقلال است.
چین این برخورد را محکوم کرده و افزوده است که تایوان با پیشبرد مقررات جدید خود روابط را فلج خواهد کرد.
حزب حاکم دمکراتیک ترقیخواه تایوان بتازگی پیشنهاد تصویب قانون اصلاحی و نظارتی داده است که بر اساس آن مقام های تایوانی نمی توانند تا قبل از بررسی های لازم و مجوز مجلس توافقنامه ای با چین امضا کنند.
این قانون اکنون در دست بررسی پارلمان تایوان قرار دارد و تصویب آن می تواند روابط دو سوی تنگه تایوان را کاملا به بن بست بکشاند و دور تازه ای از رویارویی دو سوی تنگه تایوان را موجب شود.
تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال 1949 میلادی از یکدیگر جدا شدند، اما پکن این جزیره را بخشی از خاک کشور چین می داند و مایل است در این منطقه نیز بعد از پیوستن به سرزمین مادری، الگوی یک کشور و دو نظام را همچون هنگ کنگ و جزیره ماکائو پیاده کند.
«تسای اینگ ون» از ماه ژانویه (اواخر دی ماه سال گذشته) پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، در حالی قدرت را در این جزیره در اختیار گرفت که پیشتر در اختیار حزب «کومینتانگ» و رهبر آن «ما یینگ جئو» بود.
روابط چین و تایوان از سال 2008 میلادی که «ما» قدرت را در دست گرفت بهبود و تنش ها کاهش یافت. در این دوران طرفین چندین توافقنامه اقتصادی امضا کردند و زمینه ای برای تحکیم روابط تجاری و جهانگردی «پکن» و «تایپه» ایجاد شد.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال