شرایط لازم برای المپیکی شدن والیبال ایران از نگاه دبیر فدراسیون

تهران - ایرنا - دبیرکل فدراسیون والیبال حضور در مسابقات انتخابی با تمام توان از نظر روحی و روانی، در اوج بودن به لحاظ فیزیکی، اتحاد و همدلی و بهره بردن حداکثری از اردوی برون مرزی توکیو را چهار شرط مهم برای کسب سهمیه المپیک از سوی ملی پوشان والیبال ایران و شکستن طلسم 52 ساله در رقابت های انتخابی ژاپن دانست.

به گزارش ایرنا، آخرین مرحله رقابت های والیبال انتخابی المپیک 2016 از هشتم خردادماه با حضور هشت تیم ایران، فرانسه، لهستان، کانادا، استرالیا، چین، ونزوئلا و ژاپن در توکیو آغاز می شود و به مدت 9 روز ادامه خواهد داشت.
تیم ملی والیبال ایران از شنبه اول خرداد ماه آخرین مرحله اردوی آماده سازی خود را با 16 بازیکن برای حضور شایسته در این رقابت ها در توکیو آغاز کرد.
دبیرکل فدراسیون والیبال در گفت وگو با ایرنا درباره حریفان تیم ملی ایران در این رقابت ها و اینکه بازیکنان ایران در چه شرایطی می توانند سهمیه بازی های المپیک 2016 برزیل را کسب کنند، گفت: به عنوان یک کارشناس والیبال معتقدم اگر بازیکنان ایران با تمام توان روحی و روانی خود بازی کنند، به لحاظ فیزیکی و روانی در اوج باشند و بهره لازم را از روند تمرینات در توکیو ببرند، تیم ما می تواند با چهار برد صعودش را المپیک را قطعی کند.
وی تاکید کرد: می دانم که ورزش والیبال شرایط خاص خود را دارد و 12 بازیکن باید در مسابقه هماهنگ باشند تا تیم ایده آل شکل بگیرد، حریفان نیز دست و پا بسته نیستند و شاید قبل از شروع مسابقات رویاپردازنه باشد که اینگونه حرف بزنم ، اما والیبال ایران توانایی بیش از این هم دارد.
محمود افشاردوست در ارزیابی از حریفان ایران در این رقابت ها گفت: مسابقات انتخابی المپیک شرایط خاص خود را دارد. همه تیم هایی که به توکیو آمده اند برای کسب سهمیه تلاش خواهند کرد. همه تا دندان مسلح و آماده هستند و از هر امکاناتی که در کشورشان دارند، برای آماده سازی تیم های خود بهره برده اند.
وی درباره تیم ملی والیبال فرانسه، یکی از رقیبان مطرح ایران در این مسابقات، گفت: فرانسه قهرمان لیگ جهانی سال 2015 و قهرمان اروپا است. تیم بزرگ و قابل احترامی است. از نظر کارشناسان نیز تعجب برانگیز بود که این تیم در مسابقات قاره اروپا سهیمه کسب نکرد و در دیدار نهایی مغلوب روسیه شد.
بازیکن سابق تیم ملی والیبال افزود:درباره لهستان نیز در چند سال اخیر خبرهای زیادی درباره شنیدیم، این تیم بازیکنان بزرگی در اختیار دارد. سرمربی (استفان آنتیگا) خوبی نیز هدایت این تیم را بر عهده دارد و نکته مهمتر اینکه فیلیپ بلان کمک آنتیگا، طراح اصلی این تیم است که این مربی از جمله اعضای کمیته مربیان فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) است.
وی درباره تیم ملی والیبال کانادا یکی دیگر از حریفان ایران در مسابقات انتخابی المپیک گفت: بازی های کانادا را در لیگ جهانی دیده ام، تیم چغری است و به راحتی امتیاز نمی دهد. این تیم به راحتی تسلیم نمی شود. در تکنیک های حمله و دفاع خوب کار می کند، بازیکنان کانادا سرویس پرشی و ریسکی می زنند که نشان از آمادگی و قدرت بدنی آنان دارد.
افشاردوست خاطرنشان کرد: درسته که این تیم در چند سال اخیر نتوانسته به شش تیم مرحله نهایی لیگ جهانی راه یابد، اما همیشه بازی های سختی را در مرحله گروهی رقم زده است. بنابر این کانادا تیم خطرناکی است. این تیم تجربه بازی با ایران را دارد و حتی موفق به شکست ما در انتخابی المپیک شده است.
مربی سابق تیم ملی والیبال، روش بازی ونزوئلایی ها را سبک ویژه آمریکای جنوبی دانست و گفت: سبک والیبال این منطقه سرعتی است و بازیکنان در این منطقه توانایی پرش بالا و انفجاری دارند. اخیرا بازی های این تیم را ندیده ام اما تیم های آن منطقه به گونه ای هستند که اگر برد برابر آنان را راحت بپنداریم، حتما در رقابت با مشکل روبرو می شویم.
افشاردوست درباره تیم های آسیایی حاضر در رقابت های انتخابی المپیک در ژاپن گفت: از قاره آسیا نیز استرالیا را در این مسابقات داریم که در چند سال اخیر یکی از تیم های مطرح جهان بوده و به مرحله نهایی لیگ جهانی نیز صعود کرده است.
استرالیا تیمی است که تمام بازیکنانش در خارج از این کشور بازی می کنند، چون استرالیا لیگ ندارد. خیلی ها فکر می کنند بازیکنان استرالیایی به خاطر قد بلند بودن،تیم کندی هستند و تحرک کمتری دارند، اما اینگونه نیست. این تیم دفاع بلندی دارد و در صورت چفت شدن دفاع، گذر توپ به سادگی نخواهد بود.
وی افزود: بازیکنان استرالیا در حمله پاس های تیز کنار آنتن را اسپک می زنند نه پاس های بلند. این روند نشان از تفکر حاکم بر این تیم دارد و چون بازیکنان این تیم در اروپا بازی می کنند، انتظاری جز این بازی از آنان وجود ندارد. والیبال استرالیا حضور در دو المپیک اخیر را تجربه کرده است و جوانترین تیم شرکت کننده در رقابت های انتخابی توکیو نیز هست. تصور شکست راحت این تیم در هیچ تیم دیگری وجود ندارد.
وی به پیشینه والیبالی خیلی خوب ژاپن اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری ورزش این کشور در همه رشته ها برای المپیک 2020 است. چشم بادامی ها در مسابقات انتخابی المپیک 2016 نیز میزبان هستند به همین دلیل تلاش مضاعفی برای کسب سهمیه خواهند داشت.
به گفته افشار دوست، تیم ملی والیبال ژاپن سرمربی خوبی دارد و احمد مساجدی از ایران نیز در کنار این تیم است. تیم ژاپن در مسابقات قهرمانی آسیا سال 2015 در تهران خوب کار کرد. این تیم قدرتمند است اما شکست ناپذیر نیست. ژاپن در مسابقات قهرمانی آسیا نیز با شکست قهرمان شد و بدون باخت نبود. ژاپن در کشور خودش بازی می کند، تماشاگر و هوادار دارد و مقابل این تیم مسابقه برای همه تیم ها سخت خواهد بود.
دبیرفدراسیون والیبال سبک بازی تیم ملی والیبال چین را قدیمی دانست و گفت: سبک بازی این تیم مدرن نیست و حتی در نحوه جایگیری بازیکنان در انتهای زمین هم به شکل قدیمی کار می کند. اما تیم خوبی است که تا این مرحله پیش آمده و به عنوان سه تیم برتر آسیا به رقابت های انتخابی راه یافته است.
وی در ارزیابی تیم های شرکت کننده در مسابقات انتخابی المپیک به تیم ملی والیبال ایران رسید و گفت: گل سرسبد همه این تیم ها، تیم ملی والیبال ایران است. تیمی که در چند سال اخیر بازیکنانش با هم کار کرده و زحمت زیادی کشیده اند. فدراسیون نیز زحمات زیادی کشیده است و با تلاش بازیکنان و خانواده هایشان این تیم به شکل فعلی در مسابقات حاضر می شود.
افشاردوست، والیبال ایران را قابل احترام در جهان دانست و گفت: تیم ملی ایران بازیکنان توانمندی در اختیار دارد که در پست های مختلف از برترین بازیکنان جهان محسوب می شوند. در مقاطع و تورنمنت های مختلف ثابت کردند که می توانند جزو بهترین بازیکنان جهان باشند.
وی تاکید کرد: اگر این بازیکنان کل توانایی خود را به شکل تیمی ارائه کنند، شک نکنید که تیم ایران به المپیک صعود خواهد کرد. توان والیبال ما بیشتر از آن چیزی است که دیده می شود، بازیکنان هفت هفته تمرین خوب و پرفشار را در تهران پشت سر گذاشتند و دو اردوی برون مرزی در فرانسه و توکیو نیز دایر کردند. انشاالله مشکل خاصی پیش نیاید، المپیکی می شوند.
افشاردوست درباره نگرانی از تاثیر نتیجه نخستین دیدار تیم ملی والیبال ایران در روند نتایج دیگر بازی ها گفت: تیم ایران هفت روز قبل از مسابقات به توکیو رفته است و قبل از رویارویی با استرالیا در نخستین روز رقابت های انتخابی، دو دیدار تدارکاتی با چین و لهستان دارد که بازی با استرالیا به نوعی دیدار نخست ایران در توکیو محسوب نمی شود.
وی تاکید کرد: شرایط بازی و مسابقه در دو دیدار آماده سازی به تیم و بازیکنان اعمال می شود تا بازی اول در انتخابی مسابقه سوم باشد. تلاش کادر فنی این است که تیم به لحاظ روحی، روانی و هماهنگ در بازی تدارکاتی به شرایط بازی رسمی نزدیک شود.
وی تصریح کرد: نکته دیگر اینکه اگر تیم ایران در بازی نخست موفق شود اما نتیجه بازی های بعدی را واگذار کند که صعود به المپیک را از دست می دهیم، بر عکس اگر بازی اول موفق نشود اما در بازی بعدی پیروز شویم، می توانیم به المپیک برویم. بنابر این مهم کسب حداقل چهار برد در این رقابت هاست.
افشاردوست با بیان اینکه در اهمیت بازی نخست شکی نیست، گفت: اما نباید اینگونه پنداشته شود که اگر تیم ایران نتیجه مسابقه نخست را از دست داد به منزله پایان کار نیست . در جام جهانی سال گذشته وقتی تیم ایران در نخستین مسابقه به آرژانتین باخت، ضربه سختی را خوردیم که باید از تجربه آن در این تورنمنت استفاده کنیم. نباید اجازه دهیم آن تجربه تلخ دوباره تکرار شود.
دبیرکل فدراسیون والیبال در پایان تاکید کرد: با توجه به انتظارات بالای ایجاد شده ، در حال حاضر فشار زیادی روی بازیکنان، کادر فنی و مسئولین فدراسیون برای کسب سهمیه وجود دارد و اگر یک شکست هم در بازی اول ایجاد شد، نباید روحیه و انگیزه را از دست بدهیم. باید تمام تمرکز و توان خود را بازی به بازی برای بازیکنان تشریح کنیم، زیرا هر مسابقه شرایط خاص خود را دارد. مسابقات را یکی یکی پیش برویم تا انشاالله به بردهای مورد نیاز برای صعود دست یابیم.
تیم ملی والیبال ایران بامداد روز شنبه هشتم خرداد ماه به وقت تهران در نخستین مسابقه خود در رقابت های انتخابی المپیک به مصاف استرالیا می رود.
برنامه کامل دیدارهای تیم ملی والیبال ایران در مسابقات انتخابی به قرار زیر است:
شنبه هشتم خردادماه، ایران – استرالیا
یکشنبه نهم خردادماه، ایران - کانادا
سه شنبه یازدهم خردادماه، ایران – فرانسه
چهارشنبه دوازدهم خردادماه؛ ایران – ژاپن
پنج شنبه سیزدهم خردادماه؛ ایران – چین
شنبه پانزدهم خردادماه؛ ایران – لهستان
یکشنبه شانزدهم خردادماه؛ ایران – ونزوئلا
ورزشی(5)**1379** 1701

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال