عضو انجمن روابط عمومی های ایران اعلام کرد

توانمندسازی روابط عمومی ها با تالیف دایره المعارف

تهران - ایرنا - عضو انجمن روابط عمومی های ایران، توانمندسازی روابط عمومی ها را هدف اصلی تالیف دایره المعارف روابط عمومی ایران دانست و گفت: توانمندسازی امروزه یک فرآیند است که از طریق آن می توان قدرت وگسترش نفوذ را بالا برد.

حمید صبری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به ایده پیشنهاد تدوین دایره المعارف روابط عمومی ایران اشاره کرد و گفت: 6‌ سال پیش در کشور مالزی در یک کنفرانس بین المللی شرکت کرده بودم و پیشنهاد تدوین دایره المعارف روابط عمومی جهان اسلام را دادم و تصویب شد و اما بعد از بازگشت به ایران با تماس هایی که داشتم متوجه شدم اراده ای برای انجام این کار که قبلا قول همکاری داده بودند نیست.
وی ادامه داد که دغدغه رهبر معظم انقلاب در بومی سازی علوم انسانی سعی و تلاشم را برای تدوین این دایرةالمعارف چندین برابر کرد و از این رو پس از سخنان معظم له و پیش زمینه ای که در ذهن خود داشتم این کار را به صورت خود جوش آغاز و تبریز را به عنوان شهر پایلوت تدوین این کتاب قرار دادم.

* تفاوت دایره المعارف ایرانی با مشابه خارجی
این استاد دانشگاه در ادامه به تفاوت عمده این کتاب با مشابه خارجی آن و تلاش 7 ساله برای تدوین این طرح فرهنگی اشاره کرد و افزود: در کتاب ایرانی تعداد مداخلها 1000 عنوان است و نگاه تدوین کننده به مسائل به طور کلی نگاه علمی است و برای تدوین این کتاب از هزاران منبع علمی استفاده شده و دارای واژه ها، تعاریف، تفاسیر و هزاران مطلب متنوع و جدید است که با کنار گذاشتن محدود نگری و سطحی نگری، دیدگاه دانشمندان و صاحب نظران را جمع آوری کردیم.

* نبود منابع برای علم روابط عمومی مشکل علوم ارتباطات
این محقق همچنین در ادامه نبود منابع برای علم روابط عمومی در علوم ارتباطات را به عنوان یک مشکل عنوان کرد و گفت: تدوین این کتاب به نوعی کمک به جنبش نرم افزاری بوده است.

*450 مدخل در نخستین دایره المعارف روابط عمومی
صبری اظهار داشت: نخستین جلد دایره المعارف روابط عمومی مشتمل بر 1400 صفحه است که مطالب 100 نفر از اساتید روابط عمومی از سراسر جهان در آن وجود دارد و دارای 450 مدخل است که به روابط عمومی ایران اختصاص یافته است.
وی افزود: جلد دوم این کتاب 600صفحه دارد و با نگاهی عمیق تر سازوکارهای امروزی را برای توانمند سازی روابط عمومی معطوف کرده است.

* هزاره سوم، هزاره دانایی
عضو انجمن روابط عمومی های ایران، با بیان اینکه هزاره سوم معروف به هزاره دانایی است، گفت: در زمان کنونی مدیریت افکار، مدیریت انسانها، مدیریت سیاست، علم ودرهمه زمینه های علم روابط عمومی مورد پذیرش وتوجه است.
صبری ادامه داد: باید از راه روابط عمومی وآگاهی بخشی به افراد آنان را افرادی دانا و توانمند کنیم.

* توانمندسازی روابط عمومی ها با تالیف دایره المعارف
مولف دایرة المعارف روابط عمومی ایران همچنین، با بیان اینکه، تحقق روابط عمومی سرآمد نیازمند توانمندسازی است و باید آموزش در آن تقویت و دراصل باشد، گفت: باید بتوانیم در توانمندسازی قابلیت افراد را بالا ببریم که باید ارزش ها را شناخته و سهم هر ارزش را در آن مقوله شناسایی کنیم.

* طراحی استاندارد حرفه ای در روابط عمومی ها
عضو انجمن روابط عمومی های ایران گفت: توانمندسازی امروزه یک فرآیند است که از طریق آن می توان قدرت وگسترش نفوذ را بالا برد.
صبری همچنین برنظام مهندسی روابط عمومی، رویکرد علمی حرفه ای آموزشی و تمرکز برتحقیقات ومطالعات تخصصی برای رسیدن به روابط عمومی حرفه ای را مورد تاکید قرار داد و یادآورشد: تنها راه تحقق این برنامه ها برگزاری دوره های آموزشی عمومی وتخصصی برای روابط عمومی ها است.

*بهبود سطح دانش روابط عمومی
‌عضو انجمن روابط عمومی های کشور تاکید کرد که دایره المعارف روابط عمومی ایران با هدف بهبود سطح دانش و ترسیم نظام مهندسی و حرفه ای در روابط عمومی دستگاه های اجرایی کشور تدوین شده است.
نخستین دایره المعارف بزرگ روابط عمومی ایران همزمان با هفته روابط عمومی و روز ارتباطات با حضور هوشمند سفیدی دبیر کل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی، حمید صبری مولف،‌ شماری از دست اندرکاران و پیشکسوتان عرصه روابط عمومی و ارتباطات در کتابخانه ملی رونمایی شد.
فراهنگ**1355**1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال