بوسنی به مقصد تازه ای برای گردشگران عرب تبدیل شده است

تهران – ایرنا – یک پایگاه اینترنتی حوزه کشورهای بالکان نوشت: بوسنی به مقصد جذابی برای گردشگران عرب و شهروندان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تبدیل شده است.

پایگاه اینترنتی «بالکان اینسایت» افزود: هر چند که برخی از مردم بوسنی از اقدام عرب ها، برای خرید املاک و مستغلات در این کشور استقبال می کنند، اما همه از این وضع خشنود نیستند.
این پایگاه افزود: بوسنی و هرزگوین با نزدیک شدن فصل گردشگری تابستان، برای هجوم تازه گردشگران عرب آماده می شود که عاشق این کشور به ویژه آب پاکیزه و هوای کوهستانی آن شده اند.
با نزدیک شدن هنگام هجوم گردشگران عرب، فرودگاه، خیابان ها و مراکز خرید سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین از آگهی های فروش املاک و مستغلات به زبان عربی، پر می شود.
این گزارش در ادامه به مرد تیره پوست میانسالی به نام ایاز سالم اشاره می کند که در سالن هتل هالیوود یکی از معروف ترین هتل های محله ایلیدژا در سارایوو، نزدیک نشانه شرکت الایاز نشسته است.
سالم که سال ها پیش به بوسنی آمده و اخیرا یک شرکت معاملات املاک در این کشور تاسیس کرده است، گفت: تنها راه برای من برای خرید املاک در بوسنی، تاسیس یک شرکت بود. بنابراین من املاک خریداری کرده و اکنون به اجاره واگذار می کنم یا می فروشم.
وی افزود: برادرم، بستگانم و همسایگانم، همگی در بوسنی املاکی خریداری کرده اند که در فصل تابستان از طریق شرکت من از آنها استفاده می کنند.
از آنجا که بر اساس قوانین بوسنی، خرید املاک به طور مستقیم توسط خارجیان، بدون ثبت شرکت، ممنوع است، شمار شرکت های سرمایه گذاری مرتبط با اعراب، در این کشور افزایش یافته است.
سالم در پاسخ به پرسشی در باره علت سفر شمار زیادی از گردشگران عرب به بوسنی و هرزگوین در این روزها گفت: بوسنی کشوری با مناطق، طبیعت، رودخانه ها و کوهستان های زیبا و مردم بسیار خوبی است.
به گزارش ایرنا، بوسنی و هرزگوین کشوری در جنوب شرقی اروپا که پایتخت آن سارایوو است و پس از پایان جنگ دوم جهانی و ایجاد جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی، بوسنی با نام جمهوری سوسیالیستی بوسنی و هرزگوین یکی از جمهوری های فدراسیون یوگسلاوی، شد.
جمهوری بوسنی و هرزگوین، پس از فروپاشی یوگسلاوی، در پی برگزاری همه ‌پرسی استقلال در سال 1992، اعلام موجودیت کرد که آغازگر جنگ‌های داخلی در این کشور بود.
در این همه ‌پرسی که توسط صرب‌های بوسنی تحریم شده بود و با مشارکت 67 درصد مردم، برگزار شد، 98 درصد از رأی‌دهندگان به استقلال بوسنی و هرزگوین رأی دادند.
صرب های بوسنی، که از جانب صربستان و مونته ‌نگرو در همسایگی آن حمایت می‌شدند، جمهوری صرب بوسنی را تشکیل داده و به قصد تجزیه این جمهوری در امتداد خطوط قومیتی و پیوند دادن نواحی صرب‌ نشین برای تشکیل «صربستان بزرگ»، به نبرد مسلحانه پرداختند.
همچنین کروات های بوسنی با حمایت کرواسی، جمهوری کروات بوسنی و هرزگوین را تشکیل دادند.
در پی امضای موافقتنامه واشنگتن در مارس 1994، جمهوری کروات بوسنی و هرزگوین با جمهوری بوسنی و هرزگوین ادغام شده و فدراسیون بوسنی و هرزگوین را تشکیل دادند.
گروه‌های درگیر در جنگ داخلی بوسنی در نوامبر 1995، موافقتنامهٔ صلح دیتون را امضا کردند که به جنگ های داخلی سه ساله بین قومیت های این کشور، پایان داد و توافقنامه نهایی بین آنان در 14 دسامبر 1995 در پاریس امضا شد.
توافق صلح دیتون با ابقای مرزهای بین‌المللی بوسنی و هرزگوین، یک دولت مشترک چند قومیتی دمکراتیک ایجاد کرد که با در دست داشتن هدایت سیاست خارجی، روابط دیپلماتیک و امور مالی، تقویت می‌شد.
ترتیبات سیاسی بجا مانده از توافق صلح سال 1995 دیتون، به درگیری‌ها خاتمه داد.
یک نیروی 60 هزار نفری حافظ صلح به فرماندهی ناتو (IFOR) در سال های 1995-1996، برای نظارت بر اجرای جنبه‌های نظامی موافقتنامه در بوسنی تشکیل و در این کشور مستقر شد.
سپس نیروهای حافظ صلح ناتو با ابعاد کوچک تر(SFOR) جایگزین شد که مأموریت آن ممانعت از تجدید دشمنی‌ها بود.
نیروهای حافظ صلح اتحادیه اروپا (EUFOR) در دسامبر 2004، جایگزین نیروی ایجاد پایداریِ ناتو شد که مأموریت آن حفظ صلح و پایداری در سراسر این کشور بود.
اروپام**1486**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال