رییس انجمن کشتی باچوخه: خراسان بزرگ خاستگاه این رشته است

مشهد- ایرنا- رییس انجمن کشتی باچوخه گفت: خراسان بزرگ خاستگاه کشتی باچوخه است و پهلوانان نامدار این خطه در گذشته و حال، افتخارات زیادی در این رشته آفریده اند.

قربانعلی قائمی روز جمعه در حاشیه مسابقات کشتی باچوخه شمال و شمالشرق کشور در روستای پلبند باخرز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این رشته ورزشی که ریشه در آیین و سنن ایرانی دارد در کشور و بویژه در خطه خراسان رضوی از اقبال عمومی بسیار خوبی برخوردار است.
وی به پرطرفدار بودن این رشته ورزشی در جای جای کشور و بخصوص روستاها اشاره کرد و افزود: کشتی باچوخه بعد از فوتبال پرطرفدارترین رشته ورزشی است و استان خراسان رضوی با وسعت و جمعیتی که دارد و ورزشکاران این خطه با توجه به حضورشان در کشتی باچوخه در رشته های کشتی و جودو نیز در ایران، آسیا و جهان دارای عنوان هستند.
دبیرکل و معاون فنی و اجرایی فدراسیون بین المللی کشتی باچوخه نیز گفت: باید مسوولان، مربیان، پیشکسوتان و پهلوانان به دنبال شناساندن این رشته پرطرفدار باشند چرا که کشتی باچوخه هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است.
محمدرضا ابراهیم آبادی افزود: باید نگاه به کشتی باچوخه تغییر کند و بر کسی پوشیده نیست که این رشته ورزشی بویژه در خراسان بزرگ تنها یک ورزش نیست که عده ای از جوانان به آن علاقه مند باشند، بلکه به عنوان یک آیین و رسم سنتی در تمام شوونات زندگی مردم جریان دارد.
وی اظهار کرد: یکی از عللی که کشتی باچوخه هنوز نتوانسته به جایگاه درخور توجهی دست یابد نبود یک نهاد رسمی به عنوان متولی است و این رشته که زیرمجموعه کنفدراسیون جهانی است به عنوان یک ورزش بومی نتوانسته جایگاه منسجمی داشته باشد تا از یک هماهنگی، تیم، مدیریت و قوانین واحد و متمرکز برخوردار شود.
وی به لزوم ایجاد امکانات و برنامه های رفاهی برای تماشاچیان این رشته اشاره کرد و افزود: باید در نظر داشت که مردم بویژه روستاییان از سرمایه های کشتی باچوخه اند و ضروری است با ایجاد فضا و اماکن ورزشی مناسب، به حفظ آرامش و نظم در بین تماشگران کمک کرد.
دبیرکل و معاون فنی اجرایی فدراسیون بین المللی کشتی باچوخه کشور گفت: پس از مذهب، ورزش تاثیرگذارترین عامل در وحدت بین اقوام و مذاهب است و لذا حضور مردم می تواند نشاط اجتماعی و سلامت را در جامعه به وجود آورد.
دومین دوره مسابقات کشتی باچوخه منطقه شمال و شرق کشور با حضور 180 چوخه کار در اوزان 94،84،74 و به اضافه 96 کیلوگرم در قالب 19تیم با حضور 10هزار تماشاچی در گود کشتی روستای پلبند از توابع شهرستان باخرز برگزار شد.
شهرستان 58 هزار نفری باخرز در فاصله 220 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
/5132/7494 ** شبد ** 1095

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال