فوق تخصص هماتولوژی و آنكولوژی :

ابتلای سالانه حدود 1500 کودک به سرطان

تهران - ایرنا - فوق تخصص هماتولوژی و آنکولوژی گفت: سالانه بین هزار و 200 تا هزار و 500 کودک به سرطان مبتلا می شوند که به دلیل نبود سیستم جامع کشوری ثبت سرطان، رقم دقیق مبتلایان به این بیماری هنوز مشخص نیست.

به گزارش گروه علمی ایرنا از بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران، پروفسور مرد آویژ آل بویه در سخنرانی با موضوع ' نقش NGO در جوامع امروز با رویکرد حمایت از بیماران سرطانی' افزود: بیمارستان محک سالانه حدود 350 تا 450 کودک جدید مبتلا به سرطان را پذیرش می کند که با توجه به اینکه بین 25 تا 30 درصد کودکان مبتلا به سرطان ازکل کشور به این مرکز مراجعه می کنند، رقم مبتلایان جدید به این بیماری سالانه حدود هزار و 500 نفر برآورد می شود.
وی ادامه داد: با وجود اینکه موسسه محک در زمینه درمان کودکان سرطانی تاکنون بسیار موفق عمل کرده و در ابتدا این تصور وجود داشت که این موسسه بتواند به عنوان الگو برای دیگر مراکز به خصوص در شهرستان ها عمل کند، متاسفانه بازخورد مناسبی از دیگر شهرها نداشته ایم و این امر تاکنون محقق نشده است.
آل بویه با تاکید بر نقش خیرین در حوزه سلامت به ویژه در زمینه درمان سرطان تصریح کرد: در بسیاری از شهرها و شهرستان های بزرگ کشور که از بافت جمعیتی مناسب و فعالیت های کشاورزی، صنعتی و تجاری موفقی نیز برخوردارند، تمایل به تاسیس نهادهای حمایتی از بیماران سرطانی به خصوص برای کودکان دیده نمی شود.
وی بروکراسی های اداری را از یک سو و از سوی دیگر سوء استفاده های صورت گرفته از بعضی موسسات خیریه را به عنوان برخی موانع تشکیل این قبیل موسسات در کشور برشمرد و بر لزوم شفافیت فعالیت موسسات خیریه به ویژه در زمینه های مالی و حامیان تاکید کرد.
به گفته این فوق تخصص هماتولوژی و آنکولوژی، امروزه موسسات خیریه ای در حوزه سلامت موفق هستند که اول به خیرین و بیماران پاسخگو بوده و صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهند. همچنین از نیروهای متخصص و تحصیل کرده در قالب مددکاران اجتماعی بهره گرفته و با مراکز بین المللی در تبادل و تعامل علمی و پژوهشی باشند.
وی از محک به عنوان یک الگوی موفق در کشور، منطقه و در سطح بین الملل نام برد که فعالیت در حد استانداردهای جهانی را همواره مدنظر داشته بر این اساس احترام به کرامت انسانی را همیشه سرلوحه کار خود قرار داده که این امر باعث افزایش رضایتمندی مراجعان شده است.
آل بویه ادامه داد: هم اینک برخی از جراحان کودکان در کنار سایر گروه های پزشکی به صورت داوطلبانه با محک همکاری می کنند.
در این کنگره جراحان کودکان از سراسر کشور حضور یافته تا در کنار ارایه آمارهای مربوط به مراکز درمانی خود برحسب نوع سرطان، نحوه درمان و میزان موفقیت درمان یا فوت بیماران و نیز تجربیات خاص درمانی، اطلاعات خود را در این حوزه با دیگر جراحان به اشتراک گذارند.
این کنگره در مورد روش های جدید و چالش های تشخیصی و درمانی تومورهای شایع سرطانی در کودکان از قبیل تومور ویلمز، نوروبلاستوما، تومورهای کبد و تومورهای بافت نرم بحث خواهد شد و جراحان در مورد شیوه های درمانی این تومورها به بحث و تبادل نظر می پردازند.
بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران با رویکرد 'سرطان در کودکان'و با حضور چهره های مطرح این رشته و نیز میهمانانی از خارج کشور روز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه در مرکز همایش های رازی تهران آغاز و تا به کار و روز جمعه 24 اردیبهشت ماه به کار خود ادامه می دهد.
علمی **1354**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال