يك تهيه كننده؛

مشکل اصلی تولیدات تلویزیونی کودک و نوجوان بودجه نیست

تهران- ایرنا- یک تهیه کننده برنامه های کودک و نوجوان تلویزیون گفت: بودجه مشکل اصلی این تولیدات نیست؛ زیرا در گذشته بودجه صدا و سیما کمتر بود اما برنامه های بهتری تولید می شد.

گیتی فر شفایی تهیه کننده برنامه های کودک و نوجوان از جمله «النگ و دولنگ»، «گل گندم» و گنجشگک اشی مشی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه صدا و سیمای ایرنا درمورد برنامه های نوجوانان در تلویزیون اظهار کرد: جای برنامه نوجوانان خیلی خالی است؛ در حال حاضر شبکه کودک بیشتر روی برنامه های خردسال و کودک کار می کند.
وی درمورد فعالیت های این شبکه نیز گفت: اتفاقا خود من هم برای همکاری با این شبکه دعوت شدم؛ طرح برنامه گسترده ای را برای نوجوانان ارائه دادم که تاکنون جوابی نداده اند
شفایی درمورد اینکه طرح چه زمانی ارائه شده گفت: از اردیبهشت گذشته که شبکه کودک تاسیس شد، ما طرح این برنامه به نام «دلاوران دوران تاش» از شهرام بهپور را ارائه دادیم. این طرح کار بسیار بزرگی است که ایران باستان را بر اساس داستان های شاهنامه و رستم و سهراب در مجموعه ای 13 قسمتی یا در یک فیلم سینمایی (با توجه به نیاز شبکه) معرفی می کند.
وی گفت: از سال قبل تاکنون نه طرح را برگشت می دهند و نه اعلام می کنند که کار را می خواهند و تنها می گویند فعلا باشد تا وضعیت مشخص شود و در حال بررسی است.
شفایی در مورد برنامه های کودک شبکه های سیما نیز گفت: برنامه های شبکه یک معمولا خوب بود و من برای شبکه یک کار می کردم. اما سال 90 برنامه «گل گندم» را برای شبکه دو انجام دادم که زیاد رضایت بخش نبود.
وی در مورد مشکلات مالی سازمان صدا و سیما و تولید نشدن برنامه های با کیفیت در این سازمان به دلیل مشکلات مالی نیز گفت: من این دلیل را قبول ندارم؛ زیرا زمانی که ما کار می کردیم نه بودجه به این اندازه بود و نه بهروری؛ ولی بهترین برنامه ها تولید می شد و مثلا در برنامه «پرپرک» 6 آیتم بزرگ در دل یک برنامه طراحی شده بود که با بودجه ناچیزی تولید شد. بنابراین با بودجه کم هم می توان برنامه ساخت.
تهیه کننده برنامه «نوزادها» درمورد جذب اسپانسر در برنامه های کودک گفت: مخالف گرفتن اسپانسر در این برنامه ها هستم؛ مگر اینکه برنامه های خاصی باشد و اسپانسرهای خود را داشته باشد. ولی هر اسپانسری را نمی توان برای برنامه های کودک جذب کرد زیرا می تواند تاثیر منفی در تربیت آنها داشته باشد.
وی در مورد فعالیت های خود در تلویزیون گفت: آخرین برنامه من گل گندم در سال 91 بود، یک کار بزرگ و با مشکلات فراوان که هنوز بابت آن از تلویزیون طلب دارم.
شفایی، مشکل گل گندم را اینگونه توضیخ داد که؛ برای این کار یک سوله بزرگ آهن را به استودیو تبدیل کردیم و مشکلات دیگر، اما مساله اصلی این بود که مدیران وقت ارزشی برای کار قائل نبودند. اهمیت دادن به کار برای من بسیار مهم است، بودجه مهم نیست و با هر بودجه ای کار کرده ام.
شفایی تصریح کرد: هنوز از بابت این کار طلب دارم البته دستمزد همه عوامل را داده ام اما خودم طلب دارم. منظورم این است که مشکلات همه جانبه است اگر مشکلات حل شود تهیه کننده های خوب هم حاضر به کار هستند.
وی در مورد فعالیت های اخیر خود نیز گفت: در سال هایی که برای تلویزیون کار نمی کنم، همراه با دخترهایم کارهای هنری انجام داده ام و در خیریه های مختلف نمایشگاه های گوناگون داشته ایم.
به گزارش ایرنا در حالیکه انتقادات از عملکرد سازمان صدا و سیما در حوزه های مختلف از جمله تولیدات نمایشی، سریال های نوروزی، ساخت برنامه های تخصصی و توجه به سیاست های درست دولت بالا گرفته است؛ مقام معظم رهبری روز دوشنبه (14 اردیبهشت) در سخنانی از عملکرد این سازمان در حوزه برنامه سازی کودک و نوجوان انتقاد کردند.
ایشان در جمع آموزگاران درمورد لزوم برنامه سازی مناسب برای کودکان و نوجوانان فرمود: «یکی از مسئولین در این زمینه صداوسیما است؛ صداوسیما خیلی نقش می تواند ایفا کند. من سال گذشته هم گفتم، عمل نشده، آن‌چنان‌که باید عمل نشده؛ صداوسیما باید یک سرفصل کاری مخصوص آموزش‌وپرورش داشته باشد؛ آدمهای با فکر، بنشینند برنامه‌ریزی کنند. چند روز پیش -شاید هفته‌ی پیش- جمعی از نوجوانها و جوانهای دانش‌آموز اینجا در حسینیّه بودند و برایشان بنده صحبت کردم. یکی‌شان یک نامه‌ای به من داد، دیدم حرف حسابی می زند؛ نوشته بود که در صداوسیما برای کودکان برنامه هست، برای بزرگها برنامه هست، برای ما جوانهای دبیرستانی برنامه نیست. دیدم راست میگوید، حرف درستی است. کدام برنامه را برای این جوان فراهم کردید که بتواند از آن استفاده روحی، استفاده‌ فکری، استفاده‌ دینی، استفاده علمی کند. البتّه برنامه‌های علمی در بعضی از شبکه‌ها هست، اینها برنامه نیست؛ برنامه‌سازی باید بشود؛ هنرمندانه کار باید بشود. این هم یک دستگاه که دستگاه موظّفی است».
در پی این سخنان محمد سرافراز رییس سازمان صداوسیما نیز در پیامی گفت: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از این طریق به فرمایشات معظم له، لبیک گفته و به برنامه‌ ریزی و سیاست گذاری‌های متناسب، برای تحقق مطالبات رهبری خواهد پرداخت و به منظور رفع دغدغه‌ های رهبر معظم انقلاب آمادگی خود را برای بهره‌گیری از نظرات نخبگان و کارشناسان اعلام داشته و در این زمینه تلاش خواهد کرد تا با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و استفاده از کارشناسان متخصص، بسترها و زیرساخت های لازم را برای تحقق منویات رهبری در توجه به نیازهای جوانان و تولید برنامه هایی به شیوه های هنرمندانه و کارشناسانه برای اقناع فکری، روحی، دینی و علمی آنان فراهم آورد.
با توجه به انتقادات مقام معظم رهبری از عملکرد صدا و سیما در حوزه برنامه سازی کودک و نوجوان و پاسخ سرافراز به سخنان ایشان باید منتظر ماند و دید آیا شبکه های سیما به ویژه شبکه دو که ماموریت اصلی آن پرداختن به برنامه های کودک و نوجوان است و شبکه مستقل کودک و نوجوان تغییری در تولیدات خود می دهند یا خیر.
فراهنگ**9157**1027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال