نیویورک تایمز: اعزام 250 نظامی آمریکا به سوریه؛ توسعه طلبی خطرناک واشنگتن

تهران - ایرنا - روزنامه «نیویورک تایمز» اعزام 250 نظامی دیگر آمریکا به سوریه را «بدون مجوز قانونی از سوی هیچ نهادی» و «توسعه طلبی خطرناک نظامی» خواند و گفت که این حضور نظامی، خطرات جدی دارد و پرسش های بی پاسخ بسیاری را مطرح می کند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه آمریکایی در تحلیلی نوشت: 'باراک اوباما ' رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تعداد نظامیان آمریکایی در سوریه را به میزان 250 نفر افزایش می دهد و آن را از 50 'نیروی عملیاتهای ویژه' کنونی به 300 نفر می رساند؛ صد البته که این تعداد با رقم 180 هزار سرباز آمریکایی که از سال 2009 که اوباما روی کار آمده درعراق و افغانستان جنگیده اند، هرگز قابل مقایسه نیست.
نیویورک تایمز افزود: اما به هر تقدیر جای نگرانی است. این افزایش نیرو یعنی افزایش سطح درگیر بودن آمریکا در جنگ سوریه .
این رسانه آمریکایی تصریح کرد: ««اوباما خبر این تصمیم گیری خود را روز دوشنبه در اجلاسی در 'هانوفر' (آلمان) در حضور سران چند کشور اروپایی اعلام کرد و گفت که هدف از این تصمیم گیری، سرمایه گذاری بر روی موفقیت های میدانی است که آمریکا و سوریه درمبارزه با 'داعش' در مناطق کلیدی جنگ سوریه بدست آورده اند .
وی تصریح کرد که نیروهای آمریکایی در سوریه منحصرا در کار آموزش و یاری رسانی به نیروهای محلی فعالیت خواهند داشت و هرگز در بعد میدانی، جنگ را هدایت نخواهند کرد.»»
نیویورک تایمز تصریح کرد: اوباما می گوید نظامیان آمریکایی، جنگ سوریه را هدایت نخواهند کرد؛ اما واقعیت مسلم این است که به هر تقدیر این نیروها درگیر عملیات های نظامی خواهند بود در حالی که مجوز قانونی کنگره را برای حضور در این عملیات جنگی ندارند.
این روزنامه آمریکایی نوشت: بر خلاف نیروهای آمریکایی در عراق که به درخواست دولت عراق در این کشور حضور دارند، نظامیان آمریکایی در سوریه در خاک کشوری دیگر می جنگند بدون آنکه مجوز قانونی از سوی هیچ نهادی داشته باشند.
نیویورک تایمز نوشت: اوباما می گوید که این نیروها در سوریه نیروهای محلی را آموزش خواهند داد. اما مبارزان کرد سوریه ثابت کرده اند که کاملا قادرند سرزمین هایی را از تصرف داعش اعاده کنند واین درحالیست که آمریکا هنوز هم برای آزاد سازی شهر 'رقه' پایتخت خودخوانده داعش به دنبال یک سری مبارز از نیروهای اپوزیسیون عرب می گردد.
این روزنامه ادامه داد: از همان بدو امر مشخص بود که بهترین راه برای شکست دادن داعش، خاتمه دادن به جنگ داخلی سوریه است که میان 'بشار اسد ' با نیروهای اپوزیسیون جاری است. تنها در آن صورت است که تمام طرف های درگیر جنگ می توانند بنشینند و سر فرصت تمام اهتمامشان را روی مبارزه با داعش متمرکز کنند.
نیویورک تایمز اضافه کرد: «اوباما در دیدار با سران اروپایی در آلمان داعش را ' فوری ترین تهدید علیه کشورهای غرب' خوانده بود.
در بعد میدانی هم متاسفانه آتش بس یک ماهه میان رژیم اسد با نیروهای اپوزیسیون که نوید بخش به نظر می رسید، در حال از هم پاشیدن است و بالطبع همه امیدها برای از سرگیری مذاکرات برای یافتن یک راه حل سیاسی هم تباه می شود.»
این روزنامه آمریکایی در ادامه این تحلیل نوشت: «روسیه هم که از حامیان اسد است، در میدانی دیگر شریک فرضی در اعمال آتش بس و شریک مذاکرات برای یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ سوریه است. روسیه توپخانه سنگین خود را در خارج از شهر کلیدی ' حلب' آرایش داده و بازهم تردیدها را برانگیخته است که واقعا نیات حقیقی مسکو از درگیر شدن در جنگ سوریه و میزان تعهدش به صلح پایدار تا چه حد است.»
نیویورک تایمز ادامه داد: اوباما در آلمان خواستار وحدت اروپا شد و از اروپا و ناتو خواست همکاری بیشتری با آمریکا در حملات هوایی , آموزش و کمک های اقتصادی به عراق داشته باشند. همانطور که اوباما هم بر آن صحه گذاشت؛ شکست دادن داعش نیازمند یک نیروی واکنش سریع چند جانبه اروپا در زمینه های تبادل گسترده اطلاعاتی و همکاری اطلاعاتی اروپا است.
این رسانه آمریکایی اضافه کرد: اوباما به موازات حملات هوایی، در مبارزه با داعش وارد یک مبارزه سایبری علیه شبکه آن لاین این گروه نیز شده است .
نیویورک تایمز در پایان نوشت: «به هر تقدیر، تقویت حضور نظامی آمریکا در سوریه دارای خطرات جدی است و پرسش های بی پاسخ فراوانی را طرح می کند. واقعا نیروهای بیشتر آمریکا در خاک سوریه چه معنایی برای درگیر بودن واشنگتن در آینده دمشق می تواند داشته باشد؟ بالاخره جنگ سوریه کی و چگونه تمام خواهد شد؟»
اروپام**1591**1572

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال