اعضای حزب دمكرات هنگ كنگ:

چین استقلال هنگ کنگ را با قوای نظامی پاسخ می‌دهد

پکن - ایرنا - در تازه ترین موضعگیری در هنگ کنگ مقام های حزب دمکرات در این جزیره اعلام کرده اند که هرگونه اعلام استقلال از سوی هنگ کنگ پاسخ نظامی چین را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، از سال 1997 میلادی که هنگ کنگ پس از 150 سال از استعمار انگلیس رهایی یافت چین به این منطقه خودمختاری عالی اعطا کرد و این شهر بندری از آن پس براساس اصل چین واحد و «یک کشور ـ دو نظام» اداره می شود.
با این حال تظاهرات حامیان دمکراسی و برگزاری انتخابات آزاد در این منطقه در ماه های گذشته بسیار بحث برانگیز بوده است و حتی سال گذشته مردم این منطقه سه ماه تحصن خیابانی داشتند.
معترضان طرفدار دموکراسی به این دلیل از دولت چین خشمگین بودند که می گفتند، گزینه‌های آنان برای انتخابات سال 2017 محدود شده چون پکن قصد تائید نامزدهای انتخابات محلی را دارد.
نگرانی و ترس از اعتراضات دوباره، باعث شده تا گروهی از اعضای حزب دمکرات این منطقه به طرفداری از دولت پکن نشست هایی در هنگ کنگ برگزار کرده و به جنبش دمکراسی هشدار دهند که جدا کردن و اعلام استقلال این منطقه از چین عواقب سختی خواهد داشت.
روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ می نویسد که چین جدا شدن این منطقه از خود را بر نمی تابد و به نیروی نظامی متوسل خواهد شد.
نشریه می افزاید که بر اساس نظریات مطرح شده از سوی مخالفان استقلال، در صورتی که مساله جدایی هنگ کنگ از چین مطرح شود این کشور نیروهای نظامی خود را روانه هنگ کنگ خواهد کرد.
«لام چون تینگ» رئیس اجرایی حزب دمکرات در نشستی در هنگ کنگ گفت: در صورت اعلام استقلال نظامیان چین وارد این منطقه شده و با متخلفان برخورد جدی خواهند کرد.
«جونیونس هو کوان» یکی دیگر از فعالان هنگ کنگی گفته است که این شهر برای تامین آب و غذا هم به چین وابسته است و جدایی از چین آنها را نیز در معرض خطر قرار خواهد داد.
این اظهارات پس از آن صورت می گیرد که روز گذشته - دوشنبه - دومین همایش استقلال هنگ کنگ در دانشگاه «شویان» این منطقه از سوی طرفداران استقلال و حامی دمکراسی برگزار شد و برگزاری آن مسئولان حزب حامی دولت پکن در این منطقه را نگران و البته به واکنش وا داشت.
«لام» گفت که فعالان استقلال طلب در هنگ کنگ واقعیات سیاسی را درک نمی کنند و کورکورانه در حال پیروی از برخی اصول خودساخته هستند که نتایج خرسند کننده ای برای این منطقه نخواهد داشت.
شماری از اعضای حزب استقلال طلب ناسیونال در هنگ کنگ بر این باورند که تنها راه حراست از مردم این شهر در برابر چین، اعلام استقلال است.
آنان می افزایند که مشخص نیست ریاست منطقه در دست هنگ کنگی ها است یا اینکه چینی ها آن را هدایت می کنند. این وضع پسندیده یک شهر دمکرات نیست.
«هو جیان جونگ» کمیسر اداره امور خارجی هنگ کنگ نیز به تازگی در گفت و گویی نسبت به آنچه افزایش تنفر از دولت مرکزی چین و خیانت به پکن خوانده است، ابراز نگرانی کرد.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال