معاون وزیر علوم: رشد علمی کشور با وجود تنگناها پرشتاب است

تهران– ایرنا– معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: رشد علمی کشور با وجود تحریم ها و مشکلات مالی دولت یازدهم همچنان از شتاب لازم برخوردار است.

وحید احمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، افزود: خوشبختانه در طول سه سال ابتدایی دولت یازدهم و کاهش چشمگیر درآمدها هیچگاه با رکود علمی مواجه نبوده ایم و همچنان مرتبه علمی کشور در شاخص های مختلف ارتقا یافته است.
وی با اشاره به این که ایران به لحاظ رشد شتاب علمی بعد از کشورهای چین، هند و کره جنوبی، در جایگاه چهارم دنیا قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این رشد کمی و کیفی با وجود مشکلات مالی دولت و تحریم های فراوان بین المللی به دست آمده است.
احمدی با تاکید بر این که سهم ایران در تولید علم در کشورمان رو به رشد بوده است، گفت: بر اساس مستندات پایگاه معتبر اسکوپوس، رتبه علمی ایران در دولت یازدهم با دو پله رشد از رتبه 18 در سال 2013 به رتبه 16 ارتقا یافته است.
وی همچنین با تاکید بر حفظ رتبه علمی کشور در سال 2014 و همچنین رشد یک پله ای تا سال 2015 در پایگاه«آی اس آی»، گفت: این در حالی است که رتبه ایران از 21 در سال 2013 به رتبه 20 در 2015 جهش داشته است.
معاون وزیر علوم با اشاره به درصد سهم ایران در تولید علم در جهان در پایگاه بین المللی اسکوپوس، با بیان این که در این بخش نیز رشد دو درصدی را شاهد بوده ایم، افزود: در این بخش عدد 1.52 در سال 2011 به 1.55 در سال 2015 افزایش یافته است.
معاون وزیر علوم تصریح کرد: براساس داده های پایگاه آی اس آی، تعداد مقالات از 28 هزار و 450 در سال 1391 به 32 هزار و 758 در سال 1394 رسید و در بحث کمیت نیز این شاخص رشد نشان می دهد.
وی با اشاره به تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه علمی اسکوپوس نیز گفت: تعداد 39 هزار و 300 مقاله در سال 2011 به 43 هزار و 320 مقاله در سال 2014 افزایش یافت که رشد معناداری را شاهد بوده ایم.
احمدی تاکید کرد: ما در حالی رشد علم در کشور را شاهد بوده ایم که به دلائلی همچون تحریم و وضع اقتصادی نامناسب و اعتبارات محدود تعداد ارائه مقالات به صورت کنفرانس از 15 درصد به 2 تا 3 درصد کاهش یافته است و هم اکنون نیز وضع اعتبارات دانشگاه ها مناسب نیست.
وی با اشاره به رتبه بندی دانشگاه های ایران در بین دانشگاه های برتر دنیا در نظام رتبه بندی «تایمز» با تاکید براین که در این بخش نیز شاهد رشد 800 درصدی بوده ایم، گفت: هم اکنون 8 دانشگاه کشور در این طبقه بندی قرار گرفته اند در صورتی که در سال 2012 تنها یک دانشگاه در این لیست قرار داشت.
معاون وزیر علوم با اشاره به تعداد دانشگاه های ایران در فهرست یک درصد دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا بر اساس طبقه بندی 'لایدن' نیز گفت: تا قبل از 2013 هیچ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه های برتر و تاثیرگذار نبوده است اما در سال 2015 نام 13 دانشگاه کشورمان در این فهرست به چشم می خورد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه، تعداد مقالات ایران در مقالات یک درصد برتر دنیا یا همان مقالات داغ و پر استناد را مورد اشاره قرار داد و گفت: این گونه مقالات نیز از عدد 79 در سال 2011 به 152 مقاله در سال 2015 افزایش یافته است.
وی تعداد دانشمندان ایرانی در بین دانشمندان یک درصد برتر دنیا را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد دانشمندان ایرانی برتر دنیا به 200 دانشمند افزایش یافته است، در صورتی که این رقم در سال 2011 صفر بود.
احمدی با اشاره به دستاوردهای حوزه فناوری های پیشرفته کشورمان نیز تصریح کرد: در این بخش نیز تعداد مراکز رشد علم و فناوری کشور از 113 مرکز در سال 1390 به 167 مرکز در سال 1394 رشد داشته است.
وی با اشاره به افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری نیز با یادآوری این که تعداد این شرکت ها در سال 1390 صفر بود، افزود: این درحالی است که هم اکنون با افزایش چشمگیر شرکت های دانش بنیان مواجه هستیم و تعداد این شرکت ها هم اکنون به 586 شرکت رسیده است.
معاون وزیر علوم با تاکید بر این که، در حوزه واحدهای فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد نیز افزایش معنا داری را شاهد بوده ایم، تصریح کرد: تعداد این گونه واحدها از دو هزار و 518 واحد در سال 1390 به 4 هزار و 400 واحد در سال 1394 افزایش یافته است.
وی فعال سازی پنج منطقه ویژه علم و فناوری در پنج استان کشور، افزایش قابل ملاحظه تعداد آزمایشگاه های مرکزی از تعداد 21 در سال 1392 به 82 در سال 1394 و رشد قابل ملاحظه تعداد اشتغال مستقیم در پارک ها و مراکز رشد از 13 هزار نفر در سال 1391 به بیش از 29 هزار نفر در سال 1394 و همچنین افزایش 83 میلیون دلاری میزان صادرات محصولات دانش بنیان از سوی شرکت هارا از دیگر اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم بر شمرد.
معاون وزیر علوم در عین حال مسائلی همچون ارتباطات بین المللی و کمبود اعتبار را از عمده مشکلات علم و فناوری در کشور دانست و گفت: البته با رفع تحریم ها مشکل ارتباطات بین المللی تا حدودی رفع شده، اما مشکل کمبود اعتبارات همچنان باقی است.
احمدی در ادامه یکی از اقدامات اساسی دولت یازدهم را ایجاد ارتباطات مستحکم بین حوزه صنعت و دانشگاه های کشور عنوان کرد و گفت: به طور حتم این گونه اقدامات دولت که در راستای حرکت به سوی تبدیل علم به ثروت و کارآفرینی هرچه بیشتر شکل گرفته، به طور حتم در کاهش ارائه تعداد مقالات علمی کشور به پایگاه معتبر علمی بین المللی آی اس آی در یکسال اخیر تاثیرگذار بوده است.
وی همچنین ضمن تشریح همکاری های مشترک وزارت علوم و صنایع مختلف به منظور تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، از انعقاد تفاهم نامه 10 هزار میلیارد ریالی میان وزارت علوم و وزارت نفت به منظور واگذاری تحقیق و توسعه ازدیاد برداشت از 20 میدان نفتی به دانشگاه ها به عنوان یکی از اقدامات بی سابقه در تاریخ صنعت نفت و آموزش عالی یاد کرد.
معاون وزیر علوم با اشاره به تفاهمنامه این وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت و عقد قراردادهایی میان دانشگاه های کشور و بخش صنعت کشور، امضاء قرارداد در زمینه خودروهای برقی و هیبریدی را از جمله این ارتباط ها نام برد.
احمدی با اشاره به این که در حال حاضر میان وزارتخانه های علوم و نیرو نیز تفاهمنامه در خصوص انتقال کابل های برق به امضاء رسیده است، افزود: این در حالی است که وزارت علوم تفاهمنامه های مختلفی را با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف از جمله وزارت دفاع و نیروهای مسلح، سازمان محیط زیست و شهرداری ها در راستای ارتباط هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه به امضاء رسانده است.
علمی *1836*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال