سیازگه ثروتی ناشناخته در قلب کویر

کاشان- ایرنا- ازدحام نفس های رقصان باد در پهنه بی صدای رمزآلود کویر در روزهایی که طبیعت زیباترین سازش را کوک می کند، هر صاحب ذوق موسیقی زندگی را به سوی خود جذب می کند.

به گزارش ایرنا کویر، مهمان نوازترین جاذبه منطقه چهارفصل کاشان، بهار که می شود زیبنده تر از هر فصل بر تخت بزرگی می نشیند تا بداهه ترین نت های آهنگ هستی را بی هیچ جیره و مواجب و چشمداشتی به روح تشنه شیفتگان هدیه کند.
کویر یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان هستی، کشور ما و شهر و منطقه ما را نیز بی نصیب نگذاشته تا جایی که تمام بستر شمالی ترین نقطه این منطقه را با سخاوت تمام در آغوش گرفته است.
در میان کویرهای ایران برخی چون کویر مصر و مرنجاب نام و آوازه ای حتی جهانی یافته اند، اما در بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل در جوار سکونتگاه شهری مردمانی از جنس تلاش و قناعت نیز پهنه گسترده کویری بکری به نام 'سیازگه' نهفته که تاکنون از چشم گردشگران و کویر دوستان داخلی و خارجی دورمانده است.
سیازگه پهنه ای گسترده در دامن ریگزارهای شمال ابوزیدآباد است، جاده ای کویری را که به سمت شمال دنبال کنید در حصار تپه ماهورها به مساحتی هموار و بکر بر می خورید که در تلاقی با ناهمواری ریگزار، بسیار جذاب می نماید، چندسالی است مسابقات شترسواری در سیازگه، تفریح بهاره کویریان این منطقه شده است.
رمل های ماسه ای و تپه های شنی با خاک نرم پودرمانند جلوه زیبایی به این پهنه طبیعت داده و آسمان صاف و بی غل و غش شب که دامنی انبوه از ستارگان را در برابر چشم تماشاگران آسمان می گستراند، از قابلیت های بی بدیل این منطقه است.
سیازگه تا شهر ابوزیدآباد در 35 کیلومتری کاشان و آران و بیدگل کمتر از 10 کیلومتر فاصله دارد و این مساله یکی از نکات مثبت در زمینه رونق گردشگری سیازگه است.
توجه به این پتانسیل گردشگری در کنار دیگر جاذبه های بخش کویرات آران و بیدگل از جمله بیابان پشت ریگ، ارتفاعات کوههای یخاب، قلعه تاریخی کرشاهی و مزرعه بیشه زمانی که به مدیریت بالا و اراده ای قوی آراسته شود، می تواند در رونق منطقه گامی بسیار بلند و اساسی باشد.
بیابان پشت ریگ نیز در مجاورت سیازگه قسمتی از بیابان بزرگ واقع در شمال شرقی کاشان و شمال ابوزیدآباد واقع در استان اصفهان است، این بیابان از شرق با محدوده پارک ملی کویر از شمال به دریاچه نمک قم (آران و بیدگل) از غرب به بیابان مرنجاب و بیابان بندریگ و از جنوب به ابوزیدآباد و روستاهای حاشیه آن در یک نوار مرزی شرقی غربی محدود می شود.
این بیابان در نواحی غربی و مجاورت مرنجاب پوشیده از تپه های ماسه ای تثبیت شده و در نواحی مرکزی خاکهای قلیایی با پوشش گیاهی اندک می باشد.
ریگ در گویش مردمان محلی به معنای مکانهای پوشیده از شن و رمل است و پشت ریگ به معنای مکانی در پشت تپه های شنی می باشد، پوشش گیاهی در مناطق شنی درختان تاق و بوته های اسکنبیل و نسی و در مناطق استپی تاق، درمنه، جگن، رشمه، شور الوان، شور بیابانی و اشنان است.
به دلیل بکربودن طبیعت، حیات وحش این منطقه از امنیت خوبی برخوردار بوده و پوشش جانوری منطقه شامل شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره، انواع آگاما و مار و پامسواکی است.
پوشش گیاهی و جانوری سیازگه و بیابان پشت ریگ می تواند حتی در گردشگری علمی مورد توجه و مقصد قرار گیرد.
شهر ابوزیدآباد مرکز بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل همچنین دارای جاذبه های تاریخی همچون کاروانسرای شاه عباسی، خانه های تاریخی و مجموعه باستانی خواجه است.
مردمان این منطقه گویشی کهن به نام راجی یا راژی دارند که به همین دلیل ابوزیدآباد را پایتخت گویش های کهن می نامند که پرونده ثبت این نام در حال حاضر در سازمان میراث فرهنگی در دست بررسی است.
گزارش از: فاطمه رحمتی
3009/6021 /1484

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال