رژیم صهیونیستی دو هفته قبل از امضای توافق مرزی مصر و عربستان از آن آگاه بود

بیروت – ایرنا – رسانه های صهیونیستی فاش کردند که رژیم صهیونیستی دو هفته قبل از امضای توافقنامه مرزی مصر و عربستان، از تصمیم « عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر برای واگذاری جزایر راهبردی « تیران » و «صنافیر» واقع در ورودی جنوبی خلیج عقبه در دریای احمر به سعودی آگاه و تضمین های لازم را از ریاض در خصوص امنیت خود دریافت کرده بود.

به گزارش ایرنا، روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت: « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی دو هفته قبل از امضای توافق بین مصر و عربستان ، کابینه خود را در جریان گذاشته بود.
هاآرتص افزود: وزارت خارجه و دستگاه های امنتی اسرائیل اعلام کرده اند که حاکمیت سعودی بر دو جزیره تیران و صنافیر، تاثیری منفی بر معاهده صلح با مصر ندارد.
این روزنامه صهیونیستی اضافه کرد: سعودی ها متعهد شده اند که حاکمیت آنها بر دو جزیره تیران وصنافیر هیچ مشکلی برای پرواز هواپیماها در منطقه و کشتیرانی اسرائیل در تنگه های تیران ایجاد نمی کند و به توافق های بین مصر و اسرائیل پایبند می ماند.
هاآرتص به این سخنان« عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی در قاهره را که تاکید کرده « ریاض با اسرائیل همکاری و هماهنگی نمی کند اما به همه توافق های بین المللی که مصر امضا کرده است از جمله توافق صلح با اسرائیل پایبند می ماند»، اشاره کرده است.
این روزنامه صهیونیستی نوشت: آمریکا در توافق بین مصر و سعودی دست داشته و با واگذاری حاکمیت دو جزیره تیران و صنافیر به سعودی مخالت نکرده است.
« موشه یعلون» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی هم تاکید کرده است که تیم رژیم از سعودی التزام به معاهده کمپ دیوید را دریافت کرده و سپس با احداث پل ارتباطی بین سعودی و مصر و واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به سعودی موافقت کرده است.
یعلون گفته است که « سعودی ، اسرائیل ، مصر و آمریکا در خصوص واگذاری جزایر تیران و صنافیر به سعودی مشروط به این که در الحاقیه نظامی معاهده کمپ دیوید نام سعودی جایگزین نام مصر شود، به توافق رسیده اند».
وی می افزاید: ما 25 سال بعداز امضای معاهده کمپ دیوید نه تنها با واگذاری این دو جزیره به سعودی ها موافقت کردیم بلکه آن را مورد تایید و تاکید هم قرار دادیم.
در سفیر اخیر « سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی به مصر که پنج روز طول کشید، دو طرف توافقنامه ترسیم مرزهای دریائی و واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به سعودی را در مقابل کمک مالی هنگفت 16 میلیارد دلاری سعودی به مصر امضا کردند.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال