احیای حلقه اعتدالی در ایران پس از 700 سال با ساخت ساعت آفتابی

کاشان- ایرنا- مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان موفق به ساخت ساعت آفتابی شد که پس از 700سال حلقه اعتدالی در ایران را احیا کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه کاشان سازنده این ساعت آفتابی اظهارکرد: این سازه نجومی با ارتفاع نزدیک به چهار متر ترکیبی از ساعت آفتابی استوایی و حلقه اعتدالی است.
مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان با اشاره به نصب این ساعت در پایانه مسافربری دریایی شهید حقانی بندرعباس افزود: این ساعت آفتابی از نوع استوایی با قابلیت نمایش ساعت رسمی ایران و تعیین نیمروز یا همان لحظه اذان ظهر به افق بندرعباس طراحی شده است.
صفایی قابلیت نمایش تقویم را از دیگر ویژگی های این ساعت آفتابی برشمرد و تاکید کرد: نمایش تقویم در ساعت های آفتابی استوایی معمول نبوده و شاید بتوان این قابلیت را منحصر به فرد دانست.
وی خاطرنشان کرد: مشخص کردن روز جهانی دریانوردی در نهم مهر برابر با 30 سپتامبر در گاهشماری میلادی یکی از قابلیت های تقویم در این ساعت آفتابی است.
صفایی مهمترین قابلیت این سازه نجومی را کاربرد حلقه اعتدالی برای تعیین اعتدالین و انقلابین یعنی روزهای نخست هر فصل عنوان کرد و گفت: حلقه اعتدالی از ابزارهای نجوم قدیم محسوب می شود که در رصدخانه مراغه نیز وجود داشته است.
وی با اشاره به اینکه با استفاده از حلقه اعتدالی روز نخست سال خورشیدی یعنی اعتدال بهاری و همچنین اعتدال پاییزی را مشخص می کرده اند، افزود: گاهشماری ایرانی که دقیق ترین گاهشماری جهان بشمار می رود، براساس تعیین دقیق اعتدال بهاری یا لحظه تحویل سال محاسبه می شود، بنابراین با ساخت این ساعت آفتابی پس از حدود 700 سال دوباره حلقه اعتدالی در ایران احیا شد.
مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: اسکلت اصلی سازه از فولاد ساخته شده و دو صفحه ساعت از جنس فلز استیل است و برای تزئینات سازه از نقوش هخامنشی بر روی صفحه ساعت، همچنین نقوش اسلیمی از جنس فلز برنج بر بدنه سازه استفاده شده است.
وی افزود: با توجه به تجربیات قبلی آرم اداره بنادر و دریانوردی بصورت سه بعدی به شکل ساعت آفتابی ساخته شده است.
امروزه ساعتهای آفتابی نه تنها به عنوان نمادهای علمی و زیبایی شناسی به کار می رود بلکه ابزاری برای تفاخر جوامع به پیشینه فرهنگی خود محسوب می شود.
صفایی پیش از این نیز چند ساعت آفتابی برای دانشگاه پیام نور آران و بیدگل، میدان جلفای اصفهان، پارک ائل گلی تبریز همچنین استرک کاشان طراحی و یا ساخته است.
3009/6021 /1484

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال