پرده برداری از مجسمه خیام در دانشگاه اوکلاهما امریکا

نیویورک-ایرنا-به همت مدیر انجمن بین المللی فرهنگ ایران، طی مراسمی روز چهارشنبه از مجسمه خیام نیشابوری، ساخت استاد حسین فخیمی در دانشگاه اوکلاهما آمریکا با حضور گسترده دوستداران فرهنگ و هنر ایران زمین پرده برداری شد.

به گزارش ایرنا، دراین مراسم که جمع کثیری از اساتید، دانشجویان ، رئیس دانشگاه و ایرانیان مقیم وعلاقه مندان به فرهنگ وهنر ایران زمین حضور داشتند، مهدی فریدزاده مدیر انجمن بین المللی فرهنگ ایران و رئیس هیات امنای مرکز اسلامی نیویورک ضمن تقدیر از استاد فخیمی گفت: این اثر ماندگار با حمایت اقای علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی و مساعدت اقای قالیباف شهردار تهران برای انتقال به امریکا واهدا به جامعه فرهنگی امریکا آماده شده است.
فریدزاده در معرفی گوشه ای از شخصیت خیام، وی را شاعر، ریاضیدان، منجم ، حکیم و فیلسوف مسلمان ایرانی عنوان کرد که کمتر به عمق اشعار او توجه شده است.
مدیر انجمن بین المللی فرهنگ ایران در ادامه با قرائت ابیاتی از رباعیات خیام، او را دین باور و ستایشگر زندگی نامید که اشعار او بیانگر روح ایرانی است.
وی افزود با توجه به سیاه نمایی وایران هراسی که هدف دستگاه های تبلیغاتی بیگانه است، انجام این امر که برای اولین بار در آمریکا انجام گردید، تلاشی برای نمایش گوشه ای از فرهنگ و ادبیات غنی ایران اسلامی است.
اقای دیوید بورن رئیس دانشگاه اوکلاهما نیز ضمن تقدیر از اقدام انجام شده، تمدن و فرهنگ ایران اسلامی را الهام بخش برای همه جهانیان دانست و افزود امیدوار است دانشجویان امریکا بیشتر به آموختن فرهنگ ایران و زبان فارسی همت گمارند.
برادران فرزانه از ایرانیان مقیم آمریکا، ضمن حمایت از توسعه برنامه آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی اعلام کردند با کمک مالی به این دانشگاه، زمینه گسترش بیشتر اینگونه برنامه ها را فراهم خواهند کرد.
در ادامه اساتید و دانشجویان دانشگاه اوکلاهما ضمن سخنرانی های کوتاه، مراتب تشکر و سپاس خود را ازاین اقدام جمهوری اسلامی ایران اعلام نمودند.
اروپام.542.**1565

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال