کد خبر: 82011690 (5243481) | تاریخ خبر: 05/01/1395 | ساعت: 22:0|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

روستای هدف گردشگری چنشت سربیشه، سرزمین رنگ ها

بیرجند- ایرنا- جاذبه های گردشگری هر منطقه از جمله اولویت هایی است که مسافر را به طرف خود جلب می کند، شهرستان سربیشه در جنوب خراسان جنوبی هم با داشتن روستای زیبای چنشت(Chenesht) این روزها پذیرای مسافران و گردشگران نوروزی است .

چنشت یکی از روستاهای دهستان نهارجان بخش مود سربیشه است که به لحاظ پوشش محلی به سرزمین رنگ ها در شرق کشور معروف است که با جاذبه های تاریخی ، طبیعی و فرهنگی یکی از هفت روستای هدف گردشگری خراسان جنوبی شناخته می شود.
روستای چنشت در میان رشته کوه باقران قرار گرفته و فاصله آن تا بیرجند مرکز خراسان جنوبی 60کیلومتراست.
این روستا به علت وجود چهار رودخانه در روستا نام آن چهار شط بوده که به مرور زمان تبدیل به چنشت شده است .
روستای مذکور به دلیل مورفولوژی خاص و موقعیت جغرافیایی آن و همچنین وجود مردمی با آداب و رسوم ویژه ،وجود امامزاده سید حامد علوی و دو غار معروف مجموعه ای از انواع جاذبه های گردشگری است که در اغلب ایام سال پذیرای گردشگران زیادی از خراسان جنوبی و خارج استان و حتی خارج کشور است.
در این روستا دو غار چنشت و چهل چاه وجود دارد که غار چنشت در شمال روستا در اثر زمین لرزه هایی رخ داده در طول تاریخ ایجاد شده است و 60 متر طول دارد.
لباس مردم این روستا از نوع خاصی است که کمتر در نقاط دیگر استان یافت می شود که لباس مردان شبیه دیگر افراد منطقه ولی لباس زنان از رنگ های شاد و متنوعی تشکیل شده و شامل سه قسمت چهارقد قرمز یا آبی گلدار ،کلاه نقره ای و نقره دوز شده و پیراهن زنانه به رنگ سبز ،قرمز یا آبی است که امروزه بیشتر در مراسم ها از آن استفاده می شود .
تنوع رنگ در لباس های محلی مردم روستا جلوه خاصی به آنها بخشیده به طوریکه به روستا لقب سرزمین رنگ ها را دادند.
ف.ا/2047/

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال