لیوس؛ روستای سنگی دزفول

دزفول - ایرنا - روستای لیوس در بخش شهیون در شمال دزفول با خانه های سنگی و جاذبه های منحصر بفرد یکی از روستاهای نمونه گردشگری کشور بوده که در فصل بهار مقصد گردشگران از شهرهای مختلف است.

به گزارش ایرنا، روستای لیوس در 73 کیلومتری شمال دزفول در دامنه کوه لنگر همچنان بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده و نحوه معیشت، فرهنگ و سنن، گویش ، آداب و رسوم و برپایی آیین های مذهبی نیز به شکل سنتی در این روستا برگزار می شود.
این روستا از شمال غربی به کوه لنگر و از غرب به دره کول محدود می شود و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.
قدمت تاریخی، بافت سنگی و معماری خانه ها، نزدیکی به روستاهای گردشگری سزار و گوشه ، طبیعت بکر، باغ های انار و نخلستانهای زیبا، دامنه زیبای لنگرکوه ، قدمگاه مشهور به امام رضا(ع) و نیز جاده ماشین رو آسفالته از جمله ظرفیت های ویژه گردشگری روستای لیوس می باشد که قابلیت معرفی در حد روستاهایی نظیر ماسوله و ابیانه به عنوان یک روستای سنگی و ارزشمند تاریخی را دارد.
به گفته محمد آذرکیش یک فعال میراث فرهنگی روستای لیوس علاوه بر بافت زیبای تاریخی خانه ها ، دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و بکر از جمله مناطق کوهستانی، مراتع زیبا ، باغ میوه ، رودخانه و آبشار است که در فصول بهار ، پاییز و زمستان با آب و هوای مناسب می تواند پذیرای گردشگران از سراسر کشور باشد.
وی افزود:با بهسازی و حفظ بافت تاریخی روستای لیوس به عنوان بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی شهرستان دزفول، زمینه ایجاد اشتغال و ارائه خدمات گردشگری نیز در منطقه فراهم می شود.
این فعال میراث فرهنگی افزود:تاکنون اقدام جدی در خصوص استفاده از قابلیت های گردشگری این روستا صورت نگرفته و همین امر سبب شده بسیاری از اهالی این روستا برای یافتن شغل مناسب به شهر مهاجرت کنند.
وی گفت:تعریف تورهای گردشگری طبیعت گردی و کوهنوردی، مرمت بافت تاریخی روستا، حمایت از تولید صنایع دستی، معرفی این روستا به شرکت های مسافرتی، نصب تابلو راهنما در طول مسیر روستا، توسعه فضای سبز متناسب با بافت و ویژگی های آب و هوایی منطقه ، احداث محل اسکان متناسب با بافت تاریخی روستا از جمله مواردی است که در صورت تحقق می تواند روستای لیوس را به عنوان یک روستای نمونه گردشگری آماده پذیرایی از مسافران از سراسر کشور کند.
این فعال میراث فرهنگی با اشاره به قدمت تاریخی روستای لیوس گفت: بافت کنونی روستای لیوس سابقه ای بیش از 700 سال دارد و وجود آسیاب هایی با قدمت دوره ساسانی پیشینه این منطقه به دوره جنگ ایران و روم باز می گردد.
آذرکیش افزود:به استناد تحقیقات گروه محقق ایتالیایی ، ˈ لیوس ˈ قسمتی از نام یک سردار رومی است که نامگذاری روستای همجوار آن به اسم سزار نیز با این موضوع همخوانی دارد.
این فعال میراث فرهنگی با اشاره به سبک معماری این روستا افزود:این روستا دارای یک سبک خاص معماری است که از تمام بخش های موجود در یک ساختمان استفاده بهینه شده است.
آذرکیش چنار و چشمه جاری را از دیگر چشم اندازهای زیبای روستای لیوس عنوان کرد و گفت:مقبره سیدولی الدین گوشه نیز از جمله ابنیه های تاریخی ومذهبی این روستا به شمار می آید.
وی بقایای آسیاب های آبی را از دیگر بناهای تاریخی روستای لیوس متعلق به دوره ساسانیان معرفی کرد و افزود:گیاهان گل گاو زبان، بابونه،باغ های انار ،بادام کوهی، انجیر ، درختان کنار،کوه لنگر ،جنگل های بلوط و کلخنگ در اطراف این روستا موجب زیبایی فراوان و لطافت هوای منطقه شده است.
وی اظهار داشت:حیات وحش منطقه نیز با برخورداری از گونه های نادر جانوری مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، آهو، قوچ، میش، بزکوهی، گراز، خرس، پلنگ، کفتار، کبک و قرقاول نظر گردشگران را جلب می کند.
آذرکیش کپو، قالی، سیاه چادر و حصیر را از مهم ترین صنایع دستی مردم این روستا عنوان کرد و گفت:ترشی انار و صنایع دستی از جمله سوغاتی های این منطقه اند.
وی گفت:روستای لیوس در سال 1387 به عنوان یکی از روستاهای گردشگری استان خوزستان دارای شناسنامه شده است.
آذرکیش با بیان اینکه در صورتی که توجه ویژه ای به این روستا نشود در سال های آینده شاهد خالی شدن روستای لیوس از سکنه خواهیم بود افزود:با نگاهی کارشناسانه و بررسی منطقه لیوس در خواهیم یافت که رونق این روستا، علاوه بر حفظ هویت اصیل و تاریخی و آداب و رسوم متنوع آن، زمینه حفظ روستاهای دیدنی سزار و گوشه را که شباهت هایی نیز با لیوس دارند و به فاصله کمی از آن واقع شده اند را فراهم می کند.
وی افزود:شکوفایی ظرفیت های گردشگری روستای لیوس دزفول در گرو توجه ویژه مسوولان استانی و کشوری است ضمن اینکه توسعه صنعت توریسم در شمال خوزستان با همه سابقه تاریخی و باستانی منحصری که دارد نیازمند تعریف طرحی ملی برای شکوفایی است.
با توجه به استعداد و ظرفیت گردشگری روستای لیوس از مسوولان سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری انتظار می رود اقدام عملی برای ساماندهی و جذب گردشگر به این روستا انجام دهد تا علاوه بر محرومیت زدایی و درآمدزایی اشتغالی نیز برای اهالی منطقه فراهم شود.
فرماندار ویژه دزفول نیز با تاکید بر ضرورت معرفی هرچه بیشتر ظرفیت های گردشگری دزفول گفت:دو بخش شهیون و سردشت دزفول از ظرفیت های منحصربفرد در زمینه گردشگری می باشند.
حبیب اله آصفی افزود:با توسعه جاده، تامین زیرساخت هایی چون مخابرات و امکان اسکان مسافران و گردشگران می توان این دو بخش محروم را با توسعه گردشگری رونق بخشید.
وی با ابراز نگرانی از مهاجرت اهالی این دو بخش به دزفول به دلیل محرومیت بیان داشت:
روستاهای نمونه گردشگری و آبشار شوی دزفول همه ساله میزبان گردشگران از شهرهای مختلف کشور می باشند و تلاش می شود با جذب سرمایه گذار بخش خصوصی به این مناطق و اعطای تسهیلات زیر ساخت های گردشگری را در این مناطق فراهم کرد.
وی از سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خواست توجه ویژه ای نسبت به ظرفیت های گردشگری دزفول داشته باشد.
روستای لیوس با توجه به نوع بافت و طبیعت زیبای آن در تعطیلات نوروز از مکان های دیدنی و گردشگری شهرستان دزفول به شمار می آید که در مسیر بخش شهیون بعد از گذر از روستاهای صالح آباد و گوشه واقع شده است.
6068/6065 /1596

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال