شاخص ترین رویدادهای تجسمی سال تقدیر شدند

تهران- ایرنا- آیین معرفی و تقدیر از شاخص ترین رویدادهای هنرهای تجسمی سال 94 با حضور هنرمندانی چون فخرالدین فخرالدینی، بهرام کلهرنیا، و ... در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، در این آیین که در قالب بخشی از سیزدهمین جشن تصویر سال بود، مهم ترین رویدادها در رشته های گرافیک، عکاسی، انتشارات تصویری و کاریکاتور در سالی که به روزهای پایانی آن نزدیک می شویم، معرفی شدند.
** بخش گرافیک
در بخش رویدادهای مهم رشته طراحی گرافیک، نمایشگاه طراحیخط رضا عابدینی شایسته تقدیر شناخته شد؛ در این نمایشگاه که در آبان ماه سال جاری برگزار شده بود، 89 اثر از این هنرمند در گالری آب انبار در معرض دید عموم قرار گرفت.
عابدینی در کشور هلند سکونت دارد و با این اقدام از دلبستگی طولانی و عمیق خود به دو رشته طراحی و خط خبر داد؛ چرا که طراحیخط هنری است که در مرز میان طراحی و خط (نوشتار) قرار دارد.
در این مراسم مالتی مدیایی از آثار وی برای مخاطبان پخش شد.
** بخش عکاسی
در بخش رویدادهای مهم رشته عکاسی، دو کتاب «پرتره ها» و «نقاشی ها» از فخرالدین فخرالدینی، کتاب «ارومیه به روایت تصویر-دوره قاجار-جلد اول» که تصاویر عکس های آن توسط خلیل مستوفی گردآوری شده، و کتاب «پرتره چهره های فرهنگی، هنری و اجتماعی آذربایجان» اثر محمد هادیان، برگزیده شد و از صاحبان این آثار تقدیر به عمل آمد.
فخرالدین فخرالدینی، از پیشگامان عکاسی پرتره در ایران، گفت: من فکر نمی کنم یک عکاس یا نقاش کامل باشم، زیرا هنوز در حال یاد گرفتن هستم.
وی سپس به تعریف خاطره ای از دوران کودکی خویش پرداخت و اظهار امیدواری کرد که پنجاهمین سال برگزاری «جشن تصویر» را هم ببینم.
** بخش انتشارات تصویری
در بخش انتشارات تصویری، به دلیل چاپ کتاب، در رشته های مختلف تصویری، از محمودرضا بهمن پور مدیر چاپ و نشر نظر، تجلیل و قدردانی شد.
بهمن پور در این مراسم به تعریف یک نوستالژی پرداخت و گفت: پیش از آنکه صادق تیرافکن –عکاسی حرفه ای و پرتلاش که در سن 48 سالگی بر اثر بیماری سرطان در کانادا درگذشت- از دنیا برود، او را در یک گالری دیدم؛ به من گفت: «کی کتاب من را منتشر می کنی»؛ به یاد مرحوم ممیز افتادم که به شاگردان خود می گفت: «برای اینکه طراحان گرافیک خوبی شوید باید موهای سرتان سفید شود»؛ تحت تأثیر این جمله به مرحوم تیرافکن گفتم: «وقتی موهایت سفید شد، ما یک کتاب از تو منتشر می کنیم!»
وی با بیان اینکه اکنون از این گفته خود بسیار پشیمان هستم، افزود: در این سرزمین بزرگ، ده ها عکاس، صد ها نقاش، هزاران تلاشگر در حوزه هنر به ویژه در 100 سال اخیر فعالیت کرده اند؛ اما جای تاسف دارد که تعداد آثار منتشر شده از این گروه وسیع که فرهنگ ایران را ساخته اند، اندک است.
بهمن پور گفت: امیدوارم روزی فرا رسد که تلاش خود را در این زمینه گسترش دهیم و نقش موثر هنرمندانی را که با خون دل در تمام این سال ها کار کرده لند، به ثبت برسانیم.
در ادامه آیینِ معرفی و تقدیر از شاخص ترین رویدادهای هنرهای تجسمی سال 94، مالتی مدیایی از آثار به ثبت رسیده از مرکز چاپ و نشر نظر در رشته های مختلف تصویری پخش شد.
** بخش کاریکاتور
و در بخش کاریکاتور از تصویر سال امسال، مجموعه «برگزیده های کارتون و کاریکاتورهای مطبوعاتی منتشر شده در سال 94» که توسط آروین و با همکاری و داوری کامبیز درم بخش، احمد عربانی و بزرگمهر حسین پور گردآوری شده، شایسته تقدیر شناخته شد.
بر اساس گفته آروین، این برای نخستین بار است که ما عملکرد یکساله کاریکاتور کشور در مطبوعات را گردآوری کرده و به نمایش گذاشته ایم؛ 120 اثر از حدود 60 کاریکاتوریست فعال در مطبوعات، چاپ شده و روی دیوار رفته است؛ این تعداد از میان 3-4 هزار کاریکاتور منتشر شده در سال جاری انتخاب شد.
سپس مالتی مدیایی از آثار این نمایشگاه که در نگارخانه استاد ممیز خانه هنرمندان ایران برپاست، برای مخاطبان پخش شد.
** خاطراتی از هنرمند فعال در طراحیخط
همچنین در این مراسم بهرام کلهرنیا استاد پیشکسوت رشته طراحی گرافیک، فرهاد فزونی عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، و محمد هادیان گردآورنده کتابِ «پرتره چهره های فرهنگی، هنری و اجتماعی آذربایجان»، خاطراتی را از دوران دوستی و همکاری خود با رضا عابدینی تعریف کردند.
بر اساس گزارش ایرنا، جشن تصویر سال، یک گردهمایی تصویری بزرگ در کشور است که هر سال به میزبانی خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
امسال همچون دوازدهمین دوره این جشن، علاوه بر برپایی بخشی با عنوان «جشنواره جشنواره ها» در جشنواره فیلم تصویر، و نمایش فیلم های برنده جشنواره های داخلی، برنامه ای هم برای تقدیر از هنرمندان رویدادهای شاخص هنرهای تجسمی سال 1394 در نظر گرفته شد.
سیزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از 30 بهمن ماه آغاز شده و تا 20 اسفندماه ادامه دارد؛ مراسم اهدای جوایز و معرفی برگزیدگان این رویداد، 14 اسفندماه جاری برگزار می شود.
فراهنگ**9362*1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال