مدیر مرکز علوم دینی قم در بلگراد: دانش مدرن غربی جامعه را به سوی پوچ گرایی سوق می دهد

بلگراد - ایرنا- مدیر مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد گفت: فرهنگ مصرف و دانش مدرن غربی تابع اقتدار است جامعه را به سوی ناامیدی و پوچ‏گرایی سوق می‏دهد.

به گزارش ایرنا، «سعید خلیلوویچ» روز شنبه در نشستی با عنوان «نئولیبرالیسم، دین و فرهنگ مصرف گرایی» که در کتابخانه شهر بلگراد پایتخت صربستان برگزار شد و در آن «راستکو یوویچ» استاد دانشکده‏ الهیات ارتدوکس بلگراد و «زوران چریاکویچ» استاد دانشکده رسانه و ارتباطات بلگراد و جمعی از دانشجویان حضور داشتند، عقلانیت را مشخصه کلیدی همه فرهنگ‏ها و از جمله فرهنگ غرب مدرن دانست.
عضو هیات مؤسسین مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد در ادامه سخنانش با بیان اینکه در جوامع معاصر غربی عقلانیت به معنای سلطه عقل ابزاری و تقدم قدرت بر دانش است، توضیح داد: عقلانیت مدرن مراتب عالی بنیان‏های معرفتی خود را از دست داده و در دامن نازلترین لایه آگاهی بشر قرار گرفته است.
خلیلوویچ در ادامه تاکید کرد: عقلانیت ابزاری مدرن در چارچوب معادلات اقتدار اجتماعی توسط کسانی تعریف و جهت ‏دهی می‏شود که وسایل ارتباط جمعی و ابزارهای تبلیغاتی را در دست دارند.
وی تصریح کرد: مصرف و مصرف‏گرایی در این برهه هیچ حد و مرزی نداشته و فاقد معنا و ساختار منطقی خواهد بود.
وی به مفهوم مصرف و اهمیت فراوان نشاط اقتصادی از منظر تعالیم اسلام اشاره کرد و به نقل و بیان تفاسیر آیاتی از قرآن و روایات اهل بیت (علیهم السلام) در این زمینه پرداخت.
خلیلوویچ همچنین مقوله مصرف را مرتبط با عقل عملی در حکمت اسلامی دانست و گفت: عقل عملی در اسلام متکی به عقول برتر همچون عقل فلسفی، عقل شهودی و عقل قدسی است.
پژوهشگر مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، فعالیت‏های اقتصادی هر مسلمان متدین را ناظر به چهره‏ متعالی و باطنی آن عمل اقتصادی دانست و پرهیز از اسراف و کسب رضای خداوند متعال را به عنوان اهداف اصلی نشاط اقتصادی معرفی کرد.
وی راه حل بحران فرهنگ مصرف‏ گرایی را در بازگشت به ساحت‏های عالی عقل و تعالیم دینی دانست .
این نشست با همکاری کتابخانه شهر بلگراد و دفتر اسقف اعظم کلیسای ارتدکس در سالن رومیان کتابخانه شهر بلگراد برگزار شد و سخنرانان اتفاق نظر داشتند که فرهنگ مصرف‏گرایی و تعریف مصرف به عنوان هدف زندگی انسان مدرن از جمله پیامدهای بسیار مخرب بحران معرفتی و تمدنی غرب معاصر است.
اروپام**436**1572

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال