کد خبر: 81976370 (5193124) | تاریخ خبر: 04/12/1394 | ساعت: 19:17|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

میزگرد ایرنا/

بررسی انتخابات با حضور فعالان عرصه اصولگرایی در سیستان و بلوچستان

زاهدان- ایرنا- فعالیت احزاب و گروههای سیاسی آن هم در استان سیستان و بلوچستان که در انتخابات گذشته گرایش های قومی و مذهبی پررنگ تر بود، بر شور و نشاط انتخابات افزوده و با نزدیک شدن به زمان رای گیری شور و حال خاصی به فضای سیاسی و اجتماعی این استان بخشیده است.

به گزارش ایرنا حضور فعالان سیاسی در میزگردهای ایرنا مرکز زاهدان و بیان دیدگاه ها و نقطه نظراتشان ضمن ارتقا نشاط انتخاباتی زمینه ساز آگاهی بیشتر مردم از گروهها و احزاب فعال در استان شده است.
در ادامه میزگردهای مربوط به گروههای سیاسی، این بار نمایندگان طیف اصولگرا میهمان ایرنا سیستان و بلوچستان بودند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی از بیشتر لیدرها، بزرگان و افراد تاثیرگذار در جناح اصولگرای سیستان و بلوچستان برای مشارکت در این میزگرد دعوت به عمل آورد اما به سبب مسافرت شماری از آنان، این میزگرد با حضور دو نفر از فعالان شناخته شده طیف اصولگرا برگزار شد.
غلام محمد طاهری دبیر حزب موتلفه اسلامی و فاطمه زیرکی یکی از اعضای شورای همگرایی اصولگرایان استان سیستان و بلوچستان در این میزگرد به تشریح فضای تبلیغات، ویژگی های نماینده اصلح و اهمیت حضور در انتخابات پرداختند.

**حضور کمرنگ احزاب و جناح ها در مسائل سیاسی مهمترین ضعف است
دبیر حزب موتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: حضور کمرنگ احزاب و جناح ها در مسائل سیاسی بزرگترین ضعف در کشور از جمله این استان است.
غلام محمد طاهری اظهار داشت: قبل از انقلاب احزاب و گروهها در ایران وابستگی به غرب و شرق داشتند که بعد از انقلاب اسلامی احزاب از درون ملت برخواستند اما هنوز شکل واقعی به خود نگرفته اند.
وی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی احزاب نتوانستند توانمند و قدرتمند به عنوان حزبی که بتواند در جامعه تاثیر گذار باشد نقش ایفا کنند.
دبیر حزب موتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان بیان کرد: اگر همه ما خواستار حفظ مردم سالاری دینی و جمهوریت در نظام جمهوری اسلامی هستیم باید احزاب قدرتمند و توانمند در کشور شکل بگیرد که اگر این اتفاق بیفتد نگرانی کمرنگ می شود.
طاهری افزود: احزاب قوی در کشور می توانند درگیری های احتمالی قومی و مذهبی را در انتخابات کاهش داده و تاثیر بسزایی در آرای مردم به ویژه در سیستان و بلوچستان داشته باشند.
یکی از اعضای شورای همگرایی اصولگرایان سیستان و بلوچستان نیز گفت: مهمترین آفتی که در احزاب و گروهها وجود دارد ریشه دار و پایبند نبودن به مرام نامه و اعتقادات قلبی آنان است.
فاطمه زیرکی اظهار داشت: برخی کشورها احزاب قوی و منسجمی دارند و با هم رقابت های شدیدی انجام می دهند و در نهایت به یک گزینه می رسند.
وی ادامه داد: احزاب دیگر کشورها پایبند به مرام نامه خود هستند و به دنبال حواشی نمی روند.
وی گفت: احزاب در نظام جمهوری اسلامی بیشتر در ایام انتخابات ظهور پیدا می کنند که بیشتر از دیگر استانها در سیستان و بلوچستان وجود دارد.
وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان با قومیت ها و مذاهب مختلف به یک ایران کوچک شبیه است که باید احزاب فعالیت بیبشتری داشته باشند.

**دخالت گروه های مذهبی و قومی بدون در نظر گرفتن شایستگی ها در انتخابات آفت است
طاهری گفت: دخالت گروه های مذهبی و قومی برای حمایت از افراد بدون در نظر گرفتن شایسته سالاری مهمترین آفت است.
وی اظهار داشت: برخی افراد راه یافته به مجلس شورای اسلامی در ادوار گذشته با حمایت تعدادی از گروههای مذهبی و قومی در سیستان و بلوچستان به مجلس شورای اسلامی راه یافتند که شایستگی را نداشتند.
وی ادامه داد: احزابی که دارای شناسنامه هستند می توانند با اجماع و تحقیقات گسترده بهترین گزینه ها را برای کرسی های مجلس به مردم معرفی کنند.
دبیر حزب موتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان در ادوار گذشته نتوانستند با اتحاد و همبستگی برای رشد و آبادانی استان به مردم کمک کنند.
طاهری بیان کرد: درست نیست در انتخابات، قوم و مذهب مد نظر گرفته شود تنها راه برون رفت از مشکلات در تمام ابعاد، انتخاب فرد باید از نگاه شایسته سالاری و توانایی آنان صورت گیرد تا موفق باشد.
وی گفت: انتخاب با نگاه مذهبی در سیستان و بلوچستان می تواند در آینده اختلافات را بیشتر کند زیرا در این نوع نگاه تصمیم نهایی در یک جای دیگر و به دور از آحاد مردم گرفته می شود.
دبیر حزب موتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: اگر افراد از طریق احزاب روی کار بیایند دیگر به اختلافات قومی و مذهبی دامن زده نمی شود و تنها احزاب زیر سئوال می روند و حزب نیز باید پاسخگو باشد.
عضو شورای همگرایی اصولگرایان سیستان و بلوچستان گفت: آفتی که در استان وجود دارد دخالت مذهب و قوم در انتخاب افراد برای کرسی های مجلس است که اگر آزادانه باشد اصلح می تواند انتخاب شود.
زیرک بیان کرد: برخی مواقع گروه های مذهبی و قومی در سیستان و بلوچستان افرادی را برای نمایندگی انتخاب می کنند که شایستگی و توان آن را ندارند که بتوانند در عرصه ملی و حتی استانی تاثیر گذار باشند.
وی با اشاره به جایگاه علما و معتمدان و بزرگان قبایل و طوایف در میان مردم سیستان و بلوچستان گفت: از آنجایی که مراجع و گروههای مذهبی و قومی در این استان از جایگاه بهتری در مقایسه با احزاب برخوردارند انتظار است که این منابع و گروهها بدون در نظر گرفتن قومیت و مذهب با بهره گیری از کارشناسان خبره و متخصص و آگاه برای رشد و توسعه این منطقه افراد شایسته را به مردم معرفی کنند تا مردم نیز از میان نامزدهای کاربلد و توانمند اصلح ترین را برگزینند.

**حمایت از نمایندگان کنونی شایسته و تاثیر گذار در این دوره نیاز است
دبیر حزب موتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: نمایندگانی که پرونده مثبتی در دوره قبل مجلس شورای اسلامی در استان دارند و از جایگاه شایسته ای در سطح ملی برخوردارند باید در این دوره نیز مورد حمایت قرار گیرند.
طاهری ادامه داد: دخالت برخی گروههای مذهبی سبب شده افراد شایسته در دوره های قبل نتوانند بار دیگر به مجلس شورای اسلامی وارد شوند و یا کسانی هم که معرفی شده و رای آورده اند در دوره های بعدی مورد اقبال مردم واقع نشدند.
وی گفت: تفکر گروه های مذهبی در سیستان و بلوچستان برای ورود افراد به بهارستان محدود به این است که اگر یک طایفه به مجلس وارده شده دیگر نیاز نیست بار دیگر به بهارستان برود.
وی گفت: اگر بزرگان قوم و مذهب در سیستان و بلوچستان مردم را به انتخاب آزاد ترغیب کنند قطعا افراد شایسته و لایق به مجلس وارد می شوند و به آبادی منطقه کمک خواهند کرد.
عضو شورای همگرایی اصولگرایان سیستان و بلوچستان گفت: باید از نمایندگانی که در ادوار گذشته عملکرد خوبی داشتند در این دوره نیز استفاده شود و یا سطوح بالاتر نظام از آنها بهره مند شویم تا به حاشیه نروند.
زیرکی بیان کرد: نمایندگانی که در دوره قبل در مجلس حضور داشتند و اکنون شایستگی حضور در این مرحله را دارند به دلیل انتخاب گروههای مذهبی و قومی حذف می شوند که این نگاه مطلوب برای رشد استان نیست.
وی گفت: افرادی که در صحنه انتخابات حاضر می شوند قطعا یک توانمندی در خودشان احساس می کنند که جا دارد مردم با کمک احزاب افراد شایسته را انتخاب کنند تا سبب رشد و توسعه استان شود.

**حضور گسترده و آگاهانه مردم در انتخابات پشتوانه ای برای نظام است
دبیر حزب موتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: حضور پر رنگ مردم در انتخابات هفتم اسفند پشتوانه قوی برای نظام است.
محمد طاهری اظهار داشت: آحاد مردم می توانند برای انتخاب فرد اصلح از افراد آگاه و توانمند در عرصه های سیاسی استفاده کنند.
وی بیان کرد: حضور پر رنگ مردم در انتخابات و انتخاب فرد اصلح می تواند در رشد و آبادانی سیستان و بلوچستان تاثیر گذار باشد.
زیرکی نیز گفت: مردم ایران همیشه و در همه حال گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب هستند و هوشمندانه بهترین گزینه را برای مجلس شورای اسلامی انتخاب می کنند.
وی بیان کرد: مردم ایران حافظ خون شهدا هستند و در صحنه انتخابات حماسه ای به بزرگی 22 بهمن امسال خلق خواهند کرد.
استان سیستان و بلوچستان دارای دو کرسی در مجلس خبرگان رهبری و هشت کرسی در مجلس شورای اسلامی شامل زابل دو نماینده، زاهدان دو نماینده، خاش یک نفر، ایرانشهر یک نفر، سراوان یک نفر و چابهار یک نفر است.
این استان با بیش از 2 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت افزون بر یک میلیون و 658 هزار نفر واجد شرایط رای دادن دارد.
بر اساس آخرین اعلام ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان هم اینک سه نامزد انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و 99 نامزد انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در صحنه رقابت حضور دارند.
8005 /6081 / 1539

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال