انتخابات از پنجره مجازی

آغاز تبلیغات انتخاباتی زیر سایه چالش فهرست ها

تهران- ایرنا- نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از امروز تبلیغات خود را به طور رسمی آغاز کردند. با این حال، همچنان حجم بزرگی از اخبار و اطلاعاتِ پراکنده در شبکه های مجازی به وضعیت فهرست های انتخاباتی جریان ها و گروه های سیاسی اختصاص دارد.

تبلیغات نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از امروز به طور رسمی و قانونی آغاز شد. وزارت کشور و ستاد انتخابات از فراهم بودن همه نیازهای تدارکاتی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری خبر داده و اعلام کرده اند تعرفه ها و صندوق های رای به استان ها و شهرستان ها تحویل داده شده است.
با این حال، نگرانی ها از اقدام های غیرقانونی به ویژه در فضای مجازی به دغدغه برگزارکنندگان انتخابات تبدیل شده و ستاد انتخابات کشور از دستورکاری خبر داده است که وزیر کشور آن را تهیه کرده و برای جلوگیری از سوءاستفاده نامزدها به شورای عالی فضای مجازی ارسال کرده است تا با تصویب این شورا ابلاغ شود. و اما در شبکه های مجازی با شروع مهلت تبلیغات نامزدهای مجلس شورای اسلامی، حجم پیام ها و فعالیت های تبلیغاتی نامزدها نیز روندی رو به رشد یافته است. در این میان، هنوز بخش قابل توجهی از توجه شبکه های مجازی به وضعیت فهرست های انتخاباتی است.

**فهرست های تکمیل نشده اصلاح طلبان و معمای سرلیستی اصولگرایان
کانال تلگرامی «ایلنا» نوشت: هفتاد نامزد اصلاح طلب در کشور قرار است با سه هزار نامزد اصولگرا رقابت داشته باشند. بر اساس اعلام این کانال، فهرست نامزدهای مورد تایید اصلاح طلبان در بسیاری از استان ها هرچند با یک نفر، اما مشخص شده است. افزون بر تهران، استان های آذربایجان شرقی و غربی، خراسان شمالی و جنوبی، اصفهان، زنجان، کرمان و... نامزدهای اصلاح طلب خود را شناخته اند اما اصلاح طلبان در استان خوزستان همچنان در بلاتکلیفی ارایه فهرست قرار دارند. درباره استان سیستان و بلوچستان هم کانال تلگرامی «ایران تایمز» از بلند شدن دود سفید توافق خبر داد و نوشت: شورای اصلاح طلبان و شورای مشورتی اهل سنت زاهدان ائتلاف کردند و ستاد اتحاد مردم زاهدان با ارایه فهرست، فعالیت خود را آغاز کرد.
کانال تلگرامی ایران تایمز به نقل از یک منبع موثق در شورای مرکزی ائتلاف تشکل های اصلاح طلب و حامیان دولت در کاشان نوشت: پیرو بیانیه مورخ ٢٠ بهمن ماه ١٣٩٤، ائتلاف تشکل های اصلاح طلب و حامیان دولت شهرستان کاشان و همچنین دوستان ما در شورای هماهنگی اصلاح طلبان و اعتدالگرایان شهرستان آران و بیدگل تا کنون موضعی در خصوص حمایت از هیچ یک از کاندیداهای محترم نداشته اند.
در این میان، کانال خبری «ایسنا» از حضور ائتلاف اصلاح طلبان در حرم امام خمینی (ره) برای تجدیدبیعت با بنیانگذار جمهوری اسلامی خبر داد.
در جناح مقابل اما وضعیت فهرست ها به طور کامل روشن شده است. کانال خبری «فارس» فهرست نهایی نامزدهای ائتلاف بزرگ اصولگرایان در استان ها را منتشر کرد و به این ترتیب تکلیف اصولگرایان در حوزه های انتخابیه کل کشور مشخص شد.
با این حال، چالش ها برای اعلام نفر اول فهرست اصولگرایان ادامه دارد و کانال تلگرامی «خبرآنلاین» با طرح این پرسش که سرلیست ائتلاف اصولگرایان چه کسی خواهد بود؟ حدادعادل یا ابوترابی فرد؟ نوشته است: یک هفته از اعلام لیست نهایی ائتلاف اصولگرایان می گذرد و هنوز سرلیست مشخص نشده است. اعضای جبهه پایداری و چهره های نزدیک به آنها در دو تشکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و جمعیت ایثارگران، آنچنان که اکثریت را در اسامی فهرست ائتلاف اصولگرایان از آن خود کردند، هم اکنون نیز در پی سرلیستی غلامعلی حدادعادل هستند اما حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی نایب رییس کنونی مجلس نزد اعضای دیگر این فهرست به عنوان سرلیست، مقبول تر است. خبرسازی درباره اخذ تعهد از اعضای فهرست برای رای به ریاست حدادعادل در مجلس دهم اگرچه از سوی وی تکذیب شد اما تلاش های اعضای جبهه پایداری برای سرلیستی وی، بار دیگر این شائبه را تقویت می کند.
در کنار آنچه گفته شد، انتقادها از حضور برخی چهره ها در فهرست های انتخاباتی نیز آغاز شده است. پس از آنکه نام «کاظم جلالی» نماینده کنونی مجلس و منتسب به جریان اصولگرا در فهرست اصلاح طلبان تهران جای گرفت، برخی رسانه های اصولگرا از این اقدام وی انتقاد کردند. کانال خبری «رجانیوز» دراین باره و از قول «محمدرضا عارف» رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان نوشت: جلالی و نعمتی اصولگرا نیستند، حامیان دولت هستند! عارف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما اعلام کردید با اصول گرایان ائتلاف نمی کنید، اما چند نفر از اصول گرایان مانند جلالی و نعمتی در فهرست شما قرار دارند، گفت: این افراد به عنوان اصولگرا در فهرست ما نیستند، بلکه حامیان دولت را نمایندگی می کنند. گفتنی است کاظم جلالی و «بهروز نعمتی» رییس و نایب رییس فراکسیون رهروان ولایت -حامیان «علی لاریجانی»- 2 چهره ای هستند که به نمایندگی از جریان لاریجانی در فهرست اصلاح طلبان قرار دارند.

**اتحاد و اختلاف های درون جریانی بر سر فهرست ها
همزمان با انتشار فهرست اصلاح طلبان در تهران، کانال تلگرامی «تسنیم» از فهرست جدیدی زیر عنوان «جبهه اصلاحات» خبر داده که اعضای حاضر در آن، همان اعضای فهرست شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان هستند.
کانال تلگرامی «خبرآنلاین» نیز درباره این فهرست به نقل از «جمشید ایرانی» دبیرکل حزب فرزندان ایران نوشت: فهرست انتخاباتی جبهه اصلاح طلبان تحت مدیریت محمدجواد حق شناس همان فهرست انتخاباتی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان است که با همراهی اعتدال گرایان و گروه های حامی دولت تدبیر و امید آماده شده است. وی افزود: جبهه اصلاح طلبان فهرست انتخاباتی خود برای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را با شعار «امید، آرامش و رونق اقتصادی» و با همراهی اصلاح طلبان، اعتدال گرایان و گروه های حامی دولت تدبیر و امید اعلام می کند.
پس از نهایی شدن فهرست اصولگرایان در تهران، درخواست «غلامعلی حداد عادل» در مقام سخنگوی شورای ائتلاف برای انصراف اصولگرایان بیرون مانده از فهرست، با واکنش های مختلفی مواجه شد.
کانال تلگرامی «خبرآنلاین» به نقل از «حسن غفوری فرد» درباره این درخواست نوشت: توقع انصراف اصولگرایانی که در فهرست ائتلاف نیامدند، بی جا بود. اگر تشکیلات صد در صد حزبی داشتیم که آیین‎نامه و مرامنامه مشخصی داشت، شاید می شد توقع داشت اصولگرایانی که در فهرست ائتلاف نیستند انصراف دهند. وقتی نه شاخص ها را بدانیم نه اینکه افراد شناخته شده در لیست باشند، بنده شخصا حجت شرعی نمی بینم که از عرصه کنار بروم.
با گذشت چند روز از اعلام فهرست نهایی ائتلاف اصولگرایان، همچنان انتقادها به ترکیب این فهرست و ارایه فهرست های تازه ادامه دارد. کانال تلگرامی« تله خبر» به نقل از دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی نوشت: با توجه به رعایت نشدن اصول ائتلاف و تامین نظر بسیاری از احزاب در شورای همگرایی اصولگرایان، فهرست دیگری برای انتخابات مجلس در حوزه تهران تهیه کردیم. نام سیزده نفر از نامزدهای اصولگرایان در این فهرست دیده می شود. هنوز مشخص نیست این اقدام با هماهنگی بوده یا خیر.
در همین ارتباط، کانال تلگرامی«آریا» از انتقاد شدید «حسن بیادی» دبیر کل جمعیت آبادگران از فهرست اصولگرایان خبر داد و آورد: 80 درصد فهرست اصولگرایان تهران از پیش تعیین شده بود. با رویه ای که اعضای این فهرست در پیش گرفتند، آنها هستند که باید انصراف بدهند نه اصولگرایانی که در فهرست نیستند. من مدرکی ندارم که رهبری فهرست اصولگرایان را تایید کرده باشد و حداقل نصف این فهرست در دوره های گذشته ای که در مجلس بوده اند عملکرد ضعیفی داشتند.
کانال «صراط نیوز» اما با انتقاد از انتشار فهرست های تازه نوشت: صبح امروز در جلسه ای، تعدادی از تصمیم گیران ائتلاف اصولگرایان نگرانی شدید خود را از انصراف ندادن دیگر نامزدهای اصولگرا اعلام کرده اند. تعداد قابل توجهی از اعضای مطرح فهرست تهران نیز به علت دلخوری از اتفاقات پیش آمده در جلسات قبل از تکمیل و اعلام نهایی فهرست 30 نفره، در روزهای اخیر در کمترین سطح هماهنگی با ائتلاف عمل کرده اند . تاکنون فقط چند نامزد کم نام و نشان اصولگرایان درخواست انصراف از انتخابات را لبیک گفته اند. اصولگرایان شاخصی که از فهرست ائتلاف بیرون مانده اند، هیچ یک انصراف نداده اند. افرادی مانند سیدمهدی هاشمی، مهدی کوچک زاده، شهاب الدین صدر، حسین طلا و حسن بیادی به صراحت انصراف خود را منتفی دانسته اند.
صفحه اینستاگرام «مجمع اصلاح طلبان» نیز نوشت: محمدرضا آشتیانی از چهره های اصولگرای قم و از رقبای نامزدهای جریان پایداری در این شهر با نگارش نامه ای خطاب به فرمانداری از آنان خواست اسم و چهره این نامزدها را در کنار تصویر وی به کار نبرند. جبهه پایداری در قم از ذوالنور و امیرآبادی هم حمایت می کند.
کانال تلگرامی «اصلاح طلبان نیوز» از انتقاد شدید «سعید حدادیان» مداح اهل بیت نسبت به فهرست ائتلاف اصولگرایان خبر داد و به نقل از وی نوشت: فهرست ائتلاف اصولگرایان به هیچ وجه ایده آل ما نیست.

**اظهارنظرهای همگرایانه
در کنار انتقادهای مطرح شده از وضعیت فهرست های اعلانی طی روزهای گذشته، برخی شبکه های اجتماعی از مواضع همگرایانه در انتخابات نیز خبر داده اند. کانال تلگرامی «ایرنا» نوشت: «مرتضی بانک» عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه گفت حزب اعتدال و توسعه فهرست جدای از اصلاح طلبان منتشر نمی کند و فهرست مشترک اصلاح طلبان و اعتدالیون برای تهران منتشر شده است. اعتدال گرایان و اصلاح طلبان در سراسر کشور و بسیاری نقاط هماهنگی دارند.
کانال تلگرامی «تسنیم» نیز از قول «اسد الله بادامچیان» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه نوشت: ائتلاف بزرگ اصولگرایان، اصلاح طلبان را گیج و استکبار جهانی را ناامید کرده است. باید به تمام افراد فهرست اصولگرایان رای داد زیرا در غیر این صورت منجر به رای آوردن دیگران می شود.
در این پیوند، کانال تلگرامی «فارس» نام نامزدهای پیشنهادی حزب موتلفه اسلامی در تهران را که به نفع ائتلاف اصولگرایان انصراف دادند منتشر کرد. همچنین، این کانال خبری به نقل از «علی اصغر زارعی» نماینده مردم تهران در مجلس و عضو جبهه پایداری نوشت: فهرست ائتلاف اصولگرایان مورد تایید آیات مصباح یزدی، موحدی کرمانی و یزدی است.

**خبرگان کم حاشیه اما مهم
تبلیغات نامزدهای مجلس خبرگان در صدا و سیما در جریان است. در حالی که بسیاری از نامزدهای خبرگان در تلاشند تا از طریق این تریبون دیدگاه ها و برنامه های خود را به مردم منتقل کنند؛ کانال تلگرامی «فرارو» آورد: آیت الله محمد باقرکنی، آیت الله محمد یزدی و آیت الله محمدتقی مصباح یزدی سه نامزد انتخابات مجلس خبرگان از زمان 20 دقیقه ای نطق خود در رسانه ملی استفاده نکرده و در مدت 2 دقیقه این برنامه به معرفی زندگی نامه خود پرداخته اند.
«حسن روحانی» رییس جمهوری و یکی از نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان در یک پست توئیتری درباره انتخابات خبرگان و وظیفه نمایندگان این مجلس نوشت: مجلس خبرگان رهبری علاوه بر وظیفه انتخاب رهبر، باید طبق اصل111 قانون اساسی همواره بر صفات رهبری به طور دقیق نظارت کند.
اضافه شدن نام ها و چهره های تازه به فهرست های جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان 2 مرجع مهم اعلام فهرست های انتخاباتی برای خبرگان ادامه دارد. کانال خبری« ایلنا» در این مورد نوشت: جامعه روحانیت مبارز با صدور اطلاعیه ای آیات تسخیری و حمیدی را برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری استان تهران به فهرست خود افزود.
صفحه اینستاگرام «صدای ملت» هم از اضافه شدن 2 نامزد مجلس خبرگان در حوزه انتخابیه استان اصفهان به فهرست «خبرگان مردم» نزدیک به آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» خبر داد.

**بی قانونی ها و فراقانونی های انتخابات
درحالی که از بامداد امروز، به طور رسمی زمان یک هفته ای تبلیغات نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز شده است، کانال تلگرامی ایران تایمز ساعتی پیش خبر داد: از برگزاری نشست حزب اعتدال و توسعه در یکی از هتل های تهران جلوگیری به عمل آمد. به گفته یکی از شرکت کنندگان، درحالی که حزب اعتدال وتوسعه بنا داشت در نشستی با «اقوام»، بخشی از فعالیت های قانونی خود در راستای تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی را به انجام برساند، مسئولان حراست با «الوار» درب سالن را پلمپ کردند!
همچنین، کانال ایران تایمز آورد: برنامه همایش بزرگ حقوقدانان و وکلای دادگستری که قرار بود با حضور محمدرضا عارف و محمود صادقی از اعضای فهرست ائتلاف اصلاح طلبان در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار شود در دقایق آخر با تماس رییس دانشگاه تربیت مدرس با محمود صادقی استاد تمام دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس، لغو شد. برای این برنامه که قرار بود در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار شود تمام تدارکات لازم تهیه شده بود و علیرغم حضور دانشجویان برای شرکت در این برنامه، محل مراسم به جای دیگری منتقل شد. بر همین اساس، برنامه امروز دانشگاه تربیت مدرس به محل ستاد مرکزی ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان منتقل شد.
افزون بر آنچه گفته شد، موج پیوستن هنرمندان به کارزارهای انتخاباتی همچنان ادامه دارد و هنرمندانی مانند «بهنوش بختیاری» و «امیر آقایی» به کمپین «من با اعتماد رای می دهم» پیوسته اند.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**ل.و**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال