کد خبر: 81968579 (5181158) | تاریخ خبر: 28/11/1394 | ساعت: 19:41|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

181 میلیون هکتار از اراضی دنیا به محصولات تراریخته اختصاص دارد

یزد - ایرنا - رییس انجمن ایمنی زیستی ایران با بیان اینکه 181 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی دنیا به کشت محصولات تراریخته اختصاص دارد گفت: این محصولات در 25 کشور دنیا کشت می شود.

به گزارش ایرنا بهزاد قره یاضی چهارشنبه در همایش ملی مهندسی ژنتیک در خدمت تولید غذای سالم و پایدار در یزد با بیان اینکه در محصولات تراریخته از هیچ گونه سمی استفاده نمی شود اظهار کرد: علاوه بر سلامت، تراریخته ها از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند.
وی با بیان اینکه از محصولات مهندسی ژنتیک به عنوان تراریخته یاد می شود اظهار کرد: بر اساس گزارش رسمی سازمان جهانی بهداشت هیچ شواهدی مبنی بر غیرسالم بودن این محصولات وجود ندارد.
قره یاضی با بیان اینکه همچنین محصولات تراریخته مورد تایید سازمان خوار جهانی قرار گرفته است تصریح کرد: این محصولات باید فصل الخطاب هر جامعه قرار گیرد.
وی در ادامه با بیان اینکه دانشمندان هیچ گاه تصمیمات آنها بر مبنای احساس نیست بلکه بر مبنای یافته های علمی است گفت: دانشمندان به هیچ یک از فناوری بشر نه نمی گویند.
وی اضافه کرد: محصولات تراریخته خلاف تمام تبلغات سویی که علیه آن صورت گرفته، درحال حاضر جزو سالم ترین و پاک ترین غذاهای در دسترس بشر هستند.
قره یاضی اظهار کرد: در تهاجمات افراد علیه محصولات تراریخته ادعاهای بی مبنایی مطرح می شوند که کاملا غیرعلمی و بدون مبنا و مستندات قابل قبول هستند و کاملا مشخص است که پشت این تبلیغات سوء اهدافی نهفته است.
رییس تحقیقات و فناوری سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: در کشور ما همه وزیران بهداشت در دولت ها با همه گرایشهای سیاسی و اختلاف سلایقی که داشتند بدون استثناء محصولات ترا ریخته مورد تایید انها بوده است.
وی در ادامه با بیان اینکه امروز روغن های نباتی از دانه هایی استخراج شده اند که با مهندسی ژنتیک اصلاح شده اند افزود: این روغن ها از سالمترین روغن ها است.
قره یاضی با بیان اینکه ۸۲ درصد سطح زیر کشت سویای جهان تراریخته است گفت: بیش از ۹۵ درصد تولید سویای جهان از این محصولات اصلاح شده ژنتیکی است و به بیان دیگر صددرصد سویای تراریخته ای که در بازار تبادل جهانی قرار دارد آن وارد بازار ایران می شود.
وی با بیان اینکه عزم ایران برای دست یابی به محصولات یاد شده جدی است گفت:وزارتخانه هایی چون بهداشت، جهاد کشاورزی و معاونت علمی فناوری رئیس جمهور نیز حمایت های خود را از این محصولات اعلام کرده اند.
همایش ملی مهندسی ژنتیک در خدمت تولید غذای سالم و توسعه پایدار با حضور بیش از 100 نفر از دانشجویان رشته های مخلتف پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، ژنتیک در سالن همایش باقرالعلوم یزد برگزار شد.
همایش یاد شده با هدف تبیین راهکارهای تامین امنیت غذایی و تولید غذای سالم برپا شد و لزوم دستیابی به امنیت غذایی و توسعه پایدار، فواید زیست محیطی محصولات تراریخته ، آخرین وضعیت جهانی این محصولات و استانداردهای محصولات تراریخته از محورهای این همایش یکروزه بود.
محصولات تراریخته، محصولاتی هستند که کارشناسان با دستکاری که روی ژنتیک آن ها انجام می دهند، خصوصیات ویژه ای در محصول ایجاد می کنند به عنوان مثال پروتئین هایی داخل محصول، ایجاد می کنند که خاصیت آفت کشی دارد و این سموم باعث می شود که مثلا کرم ساقه در برنج از بین برود.
2088/ 6197/ 6042

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال