کد خبر: 81968577 (5180467) | تاریخ خبر: 28/11/1394 | ساعت: 19:39|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تعطیلی 25 درصد واحدهای صنعتی گناباد

گناباد- ایرنا- رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گناباد از تعطیلی 25 درصد واحدهای صنعتی این شهرستان خبر داد.

هادی ایزدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین از مجموع 43 معدن دارای پروانه بهره برداری در گناباد، با ذخیره قطعی 25 میلیون تن، 20 واحد فعال و 15 واحد تعطیل است واز بهره برداران هشت واحد نیز که کارآیی لازم را نداشتند، سلب صلاحیت شده است.
وی کمبود نقدینگی، پایین بودن بهره وری نیروی کار، فرسودگی ماشین آلات و بی توجهی به فناوری در تولید را از مهمترین مشکلات بخش صنعت و معدن و به تبع آن سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهرستان دانست.
ایزدی افزود: همه به این درد مشترک که اشتغال و سرمایه گذاری مهمترین راهکار رفع معضلات اقتصادی و رفع معضل بیکاری است، واقفیم ولی به فهم مشترک برای رفع این تنگناها دست نیافته ایم.
وی اضافه کرد: تلاش برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی و معدنی، شتاب در اتمام طرحهای نیمه تمام صنعتی و جذب سرمایه های جدید در صنایع معدنی بر اساس مزیتهای منطقه از مهمترین اولویتهای این اداره است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گناباد ادامه داد: این شهرستان از نظر تعداد واحدهای صنعتی، اشتغال مستقیم در بخش صنعت و سرمایه گذاری در این بخش به ترتیب رتبه های پنجم، هشتم و دوازدهم را در بین شهرستانهای خراسان رضوی دارد.
مدیر شرکت شهرکهای صنعتی گناباد نیز بیشترین تعطیلی واحدهای تولیدی دراین شهرستان را مربوط به واحدهای با کمتر از 10 نفر پرسنل و علت عمده آن را کمبود نقدینگی و ضعف مدیریت ذکر کرد.
کاظم هوشمند اظهار داشت: تنها ساخت و راه اندازی شهرکهای صنعتی نمی تواند موجب جلب سرمایه گذار شود، بلکه باید با حمایت بیشتر و پرداخت تسهیلات بانکی، مشکل کمبود نقدینگی فعالان این بخش را کاهش داده و زمینه ماندگاریشان را فراهم کرد.
وی گفت: تنها هفت هکتار از شهرک صنعتی 83 هکتاری گناباد بدون ایجاد زیرساخت است و بقیه آن برای فعالیت واحدهای صنعتی آماده سازی شده است.
وی با اشاره به پیگیری برای توسعه شهرک صنعتی گناباد در گستره 98 هکتار، خاطر نشان کرد: 11 واحد از مجموع 33 واحد صنعتی فعال در شهرک صنعتی گناباد را واحدهای فرآوری سنگ تشکیل می دهد.
هم اکنون 172 واحد صنعتی در بخشهای صنایع کانی فلزی و غیرفلزی، صنایع غذایی، شیمیایی و سلولزی در شهرستان گناباد فعال است که برای راه اندازی آنها یک هزار و 273 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و برای سه هزار و 284 نفر بطور مستقیم و دو برابراین تعداد بطور غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است.
شهرستان گناباد سه شهرک و ناحیه صنعتی فعال دارد.
تعداد معادن دارای پروانه بهره برداری در شهرستان گناباد 43 معدن با ذخیره 25 میلیون تن است که مهمترین مواد معدنی آن کائولن، بنتونیت، فلورین، سنگ نما، پرلیت، سیلیس و سنگ آهن است.
2095/5132

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال