آب انبارهای پارک ملی دریاچه ارومیه سرریز شد

ارومیه- ایرنا- رئیس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: آب انبارهای موجود در پارک ملی دریاچه ارومیه بر اثر بارش برف و باران در روزهای اخیر سرریز شده است.

بهزاد شیرپنجه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مجموع 10 آب انبار در پارک ملی دریاچه ارومیه وجود دارد که ظرفیت آنها 180 هزار لیتر است.
وی بیان کرد: 98 هزار لیتر از ظرفیت آب انبارهای پارک ملی دریاچه ارومیه از طریق نزولات آسمانی و بقیه از طریق چشمه های موجود و سطوح آبگیر در جزایر پر می شود.
شیرپنجه اظهار کرد: اکنون حداکثر استفاده از آب های موجود در جزیره اشک می شود به گونه ای که حتی آب موجود در پاسگاه ها نیز جمع آوری شده و به تانکرهای پلاستیکی موجود در جزایر برای استفاده حیات وحش منتقل می شود.
وی گفت: بارندگی ها موجب شده تا در مناطق آفتاب گیر پوشش گیاهی مطلوبی به وجود آید و قوچ و میش موجود در جزایر از این پوشش گیاهی تازه استفاده کنند.
شیرپنجه اظهار کرد: برای تامین غذای گوزن زرد ایرانی نیز سه تن یونجه در جزیره اشک توزیع شده است.
دریاچه ارومیه دارای 5700 کیلومتر مربع مساحت است که از این پهنه تنها پنج تا 10 درصد باقی مانده و بخش وسیعی از این دریاچه خشک شده است.
پارک ملی دریاچه ارومیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد و قوچ و میش ارمنی است.
جزیره اشک واقع در پارک ملی دریاچه ارومیه و دومین جزیره بزرگ این پارک پس از جزیره کبودان، یکی از مهمترین زیستگاه های گوزن زرد ایرانی در کشور است.
اکنون 250 راس گوزن زرد ایرانی و 1400 راس قوچ و میش ارمنی در جزایر 9 گانه دریاچه ارومیه زندگی می کنند.
2077/7125/1905

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال