کد خبر: 81958891 (5167109) | تاریخ خبر: 21/11/1394 | ساعت: 19:43|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

جشن بزرگ سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مالزی برگزار شد

سفیر ایران در مالزی: پیروزی در رقابت های شدید و ظریف با وحدت ملت امکانپذیر است

کوالالامپور - ایرنا - جشن بزرگ سی و هفتمین فجر انقلاب اسلامی چهارشنبه شب با حضور ایرانیان مقیم کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار شد و نخستین سفیر زن کشورمان در این آیین بر اتحاد و وحدت ملت ایران برای پیروزی در عرصه های جهانی و رقابت های شدیدتر و ظریف تر در آینده پس از اجرای برجام تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، 'مرضیه افخم' سفیر کشورمان در مالزی در این جشن که به همت رایزنی فرهنگی ایران در کوالالامپور در مرکز فرهنگی 'ام.سی.ای' برگزار شد، وحدت و اتحاد را رمز پیروزی انقلاب اسلامی و دوران پس از آن دانست و خواستار حفظ این وحدت پس از مذاکرات فشرده هسته ای شد که عرصه رقابت های شدیدتر و ظریف تر است.
وی گفت: هر روز و هر سال که از انقلاب اسلامی می گذرد زوایای تازه ای از این انقلاب باز شده و صفحه زرین جدیدی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران رقم می خورد.
وی اظهار امیدواری کرد دولت تدبیر و امید به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور در ایفای ماموریتی که بر عهده دارد و وعده ای که به ملت ایران داده روز به روز موفق تر باشد.
افخم، انقلاب اسلامی ایران را یک رویداد بزرگ تاریخ معاصر دانست و گفت که انقلاب محدود به مرزهای جغرافیایی ایران نشد . بسیاری ازاندیشمندان، تحلیلگران روزنامه نگاران، نویسندگان و علاقه مندان در مورد انقلاب نوشته و گفته اند و اثر هنری برجای گذاشته اند و شاید انقلاب اسلامی ایران جزو کم نظیرترین رویدادهای تاریخی بوده که عرصه و دامنه آن فراتر از جغراافیای کشور پیش رفته است.
وی معتقد است انقلاب اسلامی ایران هویت جدیدی برای مردم ایران ایجاد کرد و تعریف جدیدی از استقلال خواهی یک ملت که می خواست روی پای خود بایستند به جهان ارائه داد.
سفیر ایران در مالزی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ظرفیت جدیدی برای کشور ایجاد کرد، گفت: تحلیلگران سیاسی از سال های پس از انقلاب به عنوان دهه گذار که نظم گذشته به هم ریخته و نظم جدیدی برقرار نشده یاد می کنند که همه به دنبال ایفای نقشی هستند تا بتوانند سهمی در تنظیم نظمی که می خواهد شکل بگیرد به خود اختصاص دهند.
وی گفت: در این میان ظرفیت کشورها، توان رقابتی آنها در تمامی عرصه ها از جمله توان اقتصادی و سیاسی، سواد و مشارکت مردمی برای ورود کشورها در عرصه این رقابت مطرح می شود.
افخم گفت: انقلاب اسلامی، گفتمان جدیدی را در جهان رقم زد و این گفتمان مبتنی بر معنویت و اعتلای ارزش های انسانی بود که ظرفیت های بسیاری را برای کشور پدید آورد.
به گفته وی، برپایه این ظرفیت امروز جمهوری اسلامی ایران در یکی از حساس ترین نقاط جهان و پر کشمکش ترین نقاطی که موضوعات متعددی در جریان است به عنوان کشوری با ثبات و امن که می تواند مشارکت کرده و نقش ایفا کند و برای حل مشکلات مورد مشورت قرار گیرد، مورد توجه است.
این دیپلمات بلندپایه کشورمان اعتقاد دارد آنچه نقش مهمی در این زمینه برای ایران فراهم کرده چیزی جز وحدت و اتحاد ملت نیست. چون پیروزی انقلاب اسلامی و عرصه های سخت و دشواری که طی 37 سال ملت ایران پشت سر گذاشته و جشن امروز دردهه فجر ناشی از اتحاد و همدلی است که به همه توان مقاومت داد.
وی تاکید کرد هیچ نیرویی توان در هم شکستن این سرمایه عظیم ملت ایران را ندارد، و باید قدردان این موهبت الهی باشیم تا بتوانیم در همه عرصه های پیش رو که به یقین عرصه رقابت های شدیدتر و ظریف تر است دوشادوش دیگران نقش و جایگاه خود را تعیین کنیم.
افخم که خود در برخی مذاکرات هسته ای در کنار تیم حرفه ای مذاکره کننده کشورمان بوده است، یکی از عرصه های سخت و دشوار را عرصه مذاکرات هسته ای دانست و گفت که مردم در پرونده مذاکرات هسته ای با پیگیری خبرها و به واسطه بسیاری از فراز و نشیب ها به زوایای آن بیشتر پی برده اند.
وی گفت: در دولت تدبیر و امید دور جدیدی از مذاکرات با حرفه ای ترین تیم سیاسی، حقوقی و فنی رقم خورد و جمهوی اسلامی ایران با عزت و افتخار در مقابل گروه 1+5 که قدرت های امروز با تعریف های متعارف جهانی هستند، قرار گرفت.
این دیپلمات بلندپایه ایرانی گفت که این مذاکرات 22 ماهه که نتایج آن دو هفته پیش به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انجامید، یکی از پیچیده ترین و سخت ترین مذاکرات بود .
وی گفت: این پیروزی که به تثبیت حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران منجر شد پیروزی بزرگی بود و تحلیلگران از عظمت این گفت وگو و اهمیت این نتیجه و نسبت به آثاری که می تواند در پی داشته باشد بسیار آگاه هستند و می دانند آنچه که برای ملت ایران حاصل شده دوره جدیدی را برای پیشرفت و شکوفایی و ورود به عرصه های جدید رقم زده است.
افخم با عنوان این مطلب که اکنون از این مذاکرات به عنوان سمبل هر مذاکره ای یاد می شود، گفت: نتیجه این مذاکرات می تواند کشور را در عرصه همکاری های بین المللی و دو جانبه با کشورهای دوست و رقابت های اقتصادی به حوزه های جدیدی وارد کند. با سیاست های مدبرانه و سازنده و نگاه منطقی و ژرف جمهوری اسلامی ایران نیز می توان در روند تحولات و حل مشکلات نقش آفرینی بیشتری از کشور را شاهد باشیم.
'علی اکبر ضیائی' رایزن فرهنگی کشورمان در مالزی نیز در جشن دهه فجر در کوالالامپور، با تاکید بر پیروزی شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی، گفت که بنیانگذار جمهوری اسلامی و ملت ایران با انقلاب دست رد به سینه مداخله جویان و استعمارگران زدند و همچنان به این شعار پایبند هستند.
وی گفت که ایران طی حدود چهار دهه که از انقلاب اسلامی گذشته است اکنون به کشوری قدرتمند و تاثیرگذار در منطقه و جهان تبدیل شده است و این توان بزرگ و عظیم را می توان دربسیاری از عرصه ها از جمله مذاکراه با قدرت های جهانی مشاهده کرد.
ضیائی گفت که ملت ایران هیچگاه از شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی عقب نشینی نکرده و هر چه از انقلاب می گذرد با تلاش مضاعف به سمت استقلال بیشتر در عرصه های اقتصادی، علمی و فنی به پیش می رود.
وی با تاکید بر اینکه مردم قهرمان ایران و مسئولان کشور همیشه پای اصول نظام ایستاده اند و عقب نشینی نمی کنند، گفت ایران امروز با حفظ اصول انقلاب اسلامی با شتاب در مسیر پیشرفت و توسعه حرکت می کند.
در آیین جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گروه تئاتر 'درخت سیب' اعزامی از ایران، تئاتر عروسکی 'پهلوان کچل' را به روی صحنه برد که مورد توجه صدها ایرانی شرکت کننده در این آیین قرار گرفت.
'فهیمه میرزاحسینی' سرپرست گروه تئاتر درخت سیب کارگردانی نمایش عروسکی پهلوان کچل را بر عهده داشت که در چند جشنواره بین المللی از جمله لهستان، ترکیه، ایرلند و بلاروس به روی صحنه رفته است.
این گروه با همکاری اداره کل فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت دهه فجر به مالزی اعزام شد.
نمایش عروسکی - آیینی 'پهلوان کچل' جایزه دوم جشنواره وروسلا را کسب کرده و فهیمه میرزاحسینی و خواهرانش این گروه تئاتر را تشکیل داده اند.
پیش از اجرای این نمایش عروسکی، گروه هنری 'هما' که به همت رایزنی فرهنگی کشورمان با حضور دانش آموزان و هنردوستان ایرانی تشکیل شده نمایش کوتاهی با موضوع انسان های مومن و وسوسه های شیطانی اجرا کرد.
یک گروه موسیقی نیز قطعاتی از موسیقی ایرانی اجرا کرد که مورد تشویق شرکت کنندگان در این جشن قرار گرفت.
آساق**1611

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال