استرس در پسران نوجوان به پرفشاری خون می انجامد

تهران- ایرنا- نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد پسران نوجوانی که زود دچار استرس می شوند، به احتمال زیاد در سال های آتی زندگی با فشار خون بالا روبرو می شوند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی هلث دی، محققان پس از مطالعه درباره وضعیت تعدادی از نوجوانان 18 ساله متوجه شدند، افرادی که کمترین میزان کنترل استرس را داشتند، 40 درصد بیشتر از سایرین با احتمال پرفشاری خون در سال های بعدی زندگی مواجه بودند.
محققان همچنین متوجه شدند که اضافه وزن خطر ابتلا به پرفشاری خون را در افرادی که کمترین آستانه تحمل استرس را داشتند، بیش از پیش افزایش می دهد.
با این حال لازم به ذکر است که این مطالعه صرفا وجود یک ارتباط را میان واکنش به استرس و ابتلا به پرفشاری خون در سال های بعد نشان می دهد و دال بر علت و معلولی نیست.
این تحقیق بر اساس اطلاعات مربوط به وضعیت بیش از 5/1 میلیون پسر جوان 18 ساله ای است که در فاصله سال های 1969 تا 1997 در ارتش سوئد خدمت می کردند.
نتیجه وضعیت سلامتی این افراد تا پایان سال 2012 این بود که هیچ یک از آنها در زمان ورود به ارتش پرفشاری خون نداشتند و در ضمن، توانایی همه آنها برای کنترل استرس ارزیابی شد.
در طول این تحقیق، در حدود 93 هزار نفر از افراد مورد مطالعه فشار خون بالا تشخیص داده شد و متوسط سن این افراد در زمان تشخیص فشار خون بالا، 49 سال بود.
همچنین به نظر می رسد اضافه وزن در خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا نقش داشته باشد. محققان شاخص جرم بدن (BMI) که چربی بدن را بر اساس قد و وزن تخمین می زند، در هر یک از افراد شرکت کننده در این مطالعه بررسی کردند و متوجه شدند که خطر پرفشاری خون در پسرانی که در 18 سالگی کمترین میزان تحمل استرس را داشتند و شاخص جرم بدن آنها نیز بالا بود، در قیاس با هم سن و سالان آنها سه برابر بیشتر بود.
این مطالعه در شماره اول فوریه مجله اینترنتی journal Heart منتشر شد.
علمی**1311**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال