رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر:

آموزش عالی این استان رهاورد انقلاب اسلامی است

بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: تاسیس مراکز آموزش عالی بعنوان بستر ساز تربیت و آموزش نیروهای نخبه ، مهمترین رهاورد و ارمغان انقلاب اسلامی برای این استان است.

به گزارش ایرنا، عبدالمجید مصلح روز سه شنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر افزود: با وجود اینکه بوشهر از نظر سابقه فرهنگی و آموزش کلاسیک با برخورداری از مدارس سعادت، گلستان و اخوت در لایه عمومی سابقه درخشانی دارد ولی از منظر آموزش عالی به سبب بی توجهی های پیش از انقلاب اسلامی، تاخیر و محرومیت شدید دارد .
وی یادآورشد: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی این خلاء نیز بر طرف شده است بطوریکه امروز دانشگاه خلیج فارس بعنوان دانشگاه جامع از جمله دانشگاههای دولتی با کیفیت در کشور به شمار می رود.
وی اضافه کرد: دانشگاه دولتی جامع استان بوشهر در سال 71 با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی در قالب آموزشکده فنی مهندسی وابسته به دانشگاه شیراز تاسیس و پس از آن به دانشکده مهندسی و پایه تبدیل و در سال 75 نیز به دلیل توجیه بین المللی به خلیج فارس تغییر نام داد.
مصلح یادآورشد: استان بوشهر جزء آخرین استانهای کشور در زمینه برخورداری از دانشگاه دولتی با کیفیت بود و هرچند این استان از نظر آموزش عالی با شاخص های کشور فاصله دارد ولی در این مدت کوتاه دانشگاه خلیج فارس بوشهر روند خوبی را طی کرده است.
وی گفت:ریشه عقب ماندگی تاریخی آموزش عالی دولتی در استان بوشهر باعث شده این آموزش ها متناسب با متوسط شاخص کشور رشد مطلوبی نداشته باشد هر چند از نظر کیفی این دانشگاه یکی از کیفی ترین دانشگاههای دولتی کشور است.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود: باتوجه به نامگذاری این دانشگاه به نام خلیج فارس، علاوه بر ماموریت توسعه علمی مسئولیت تولید علم به نام خلیج فارس و صیانت از این نام در عرصه بین الملل را نیز برعهده دارد.
وی اظهار کرد: توسعه آموزش عالی در کشور یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و امروز شاخص تعداد دانشجو به جمعیت کشور مناسب و در حد اشباع رسیده است.
مصلح گفت: با این وجود دانشگاه دولتی خلیج فارس بوشهر از محدود دانشگاههای کشور است که در افق 1404 اجازه توسعه دارد و در این ارتباط باید تعداد دانشجویان این دانشگاه به دو برابر افزایش یابد.
وی بیان کرد: در زمان حاضر پنج هزار و 400 دانشجو در دانشگاه خلیج فارس وجود دارد که از این شمار چهار هزار و 200 نفر دانشجوی روزانه هستند و افق توسعه ای این شمار به 9 هزار نفرافزایش خواهد یافت.
مصلح یادآورشد:دانشگاه خلیج فارس بوشهر 227 نفر عضو هیات علمی دارد و میانگین نسبت دانشجو به استاد 17 است این درحالی است که میانگین شاخص کشوری 22 دانشجو است.
وی ادامه داد: در زمان حاضر هشت دانشکده در قالب دانشگاه خلیج فارس فعال هستند و تاسیس دو دانشکده علوم و فناوری زیستی با رویکرد زیست فناوری خلیج فارس و دانشکده کسب و کار با رویکرد کارآفرینی با توجه به ظرفیت استان در بخش تجارت، بندر و گمرک با هدف تربیت نیروی کار متخصص برای مدیریت و انجام فعالیتهای تجاری بین المللی در دستور کار است.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: همچنین در زمان حاضر 25 رشته کارشناسی، 43 رشته کارشناسی ارشد و 12 رشته دکترا در این دانشگاه تاسیس شده و تا مهر آینده سه رشته کارشناسی مهندسی نفت، روان شناسی و مهندسی شهرسازی نیز در این دانشگاه راه اندازی می شود.
وی بحران مالی را از جمله چالش های پیش روی دانشگاه خلیج فارس عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط خاص دانشگاه خلیج فارس، بحران مالی مسیر توسعه دانشگاه را تحت تاثیر قرار داده و انتظار داریم پس از برجام چالش دانشگاهها حل شود.
مصلح ادامه داد: بخشی از زیرساخت های دانشگاه خلیج فارس بعنوان دانشگاهی نوپا شکل نگرفته و باتوجه به تغییر چارچوب قانونی، دولت در برخی از بخش ها از جمله خوابگاههای دانشجویی سرمایه گذاری نمی کند به همین دلیل برای جذب دانشجوی باکیفیت تامین خوابگاه مناسب ضروری است.
مصلح گفت: نبود خوابگاه امکان جذب دانشجوی با کیفیت را کاهش می دهد به همین دلیل حضور خیران و افراد نیک اندیش برای برطرف کردن نیاز خوابگاهی دانشجویان ضروری است.
وی ظرفیت کنونی خوابگاهی دانشگاه خلیج فارس بوشهر را دو هزار و 850 نفر عنوان کرد و گفت: با توجه به پوشش 60 درصدی دانشجویان در خوابگاهها توسعه فضاهای خوابگاهی حمایت و توجه خیران و مسئولان استانی را می طلبد.
مصلح، درباره اتاقهای فکر دانشگاه گفت: با حضور متخصصان حوزه های مختلف در اتاقهای فکر مسائل راهبردی و مهم مورد نظر استان مطرح و با مساله شناسی دقیق مسیر توسعه استان براین اساس شکل می گیرد.
وی با اشاره به تشکیل اتاقهای فکر درباره منطقه آزاد، خرما، میگو و مساله شناسی عمومی، سیاسی و انتخابات گفت:تاکنون از شش کارگروه تشکیل شده مساله شناسی سه کارگروه شامل کارگروه اجتماعی فرهنگی، سیاست داخلی و سیاست اقتصادی استان مشخص شده است.
رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر نیز در این نشست گفت:باتوجه به تاثیر گذاری آموزش عالی و دانشگاه در توسعه پایدار و نقش جامعیت دانشگاه خلیج فارس باید با نیازسنجی فرصت های توسعه ای بستر لازم را برای تحقق این مهم فراهم کرد.
اکبر اقبال مجرد افزود: راه اندازی رشته های مورد نیاز فرصت های شغلی برای تربیت متخصصان از دیگر ماموریت های مراکز آموزش عالی در استان بوشهر است که منجر به کاهش نرخ بیکاری و استفاده مطلوب از توان تخصصی دانش آموختگان مراکز آموزش عالی را فراهم می کند.
وی اضافه کرد: آموزش عالی توانمند و کارامد از عوامل موثر در پیشرفت و توسعه است و تبلور آن نیز در تربیت نیروهای انسانی متعهد و متخصص است.
رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر گفت: فرآیند رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع بشری نشات گرفته از نهادها و مراکز آموزشی پیشرفته است برهمین اساس باید متولیان نظام آموزشی دغدغه تامین نیازمندی های اجرای برنامه های توسعه ای نداشته باشند.
وی گفت:باتوجه به وجود اتاق های فکر استان در دانشگاههای مادر و برگزاری نشست های تخصصی با حضور نخبگان دانشگاهی، مدیران اجرایی ، فعالان مدنی و چهره های شاخص بخش خصوصی برای شناسایی مسائل عمده استان و ارائه راه حل سیاستی برای سطوح عالی مدیریتی، ایرنا مرکز استان بوشهر آمادگی دارد با پوشش مناسب خبری زمینه نهادینه شدن امور و جلب مشارکت های عمومی را فراهم کند.
رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر افزود:راه اندازی میزگردهای تخصصی یکی سیاست های راهبردی ایرناست که با حضور کارشناسان و متولیان بخش های مختلف در این رسانه برگزار می شود.
وی گفت: باتوجه به برگزاری دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز در سالجاری با مشارکت نخبگان دانشگاهی امکان برگزاری چنین نشست هایی برای جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و تثبت نگاه تخصصی به مقوله انتخابات فراهم است.
6045/6047/ 6075

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال