ایرنا و رویدادهای انقلاب

13 بهمن 1357؛ گفت و گوی رسانه های داخلی و خارجی با امام خمینی

تهران- ایرنا- امام خمینی سیزدهم بهمن ماه 1357 خورشیدی در چنین روزی در یک گفت و گوی مطبوعاتی و رادیو - تلویزیونی شرکت کردند و به پرسش خبرنگاران داخلی و خارجی در مدرسه رفاه پاسخ دادند.

بزرگترین و مهم ترین رویداد سده 20 را می توان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن 1357 خورشیدی دانست؛ انقلابی که به رهبری امام خمینی (ره) توانست بسیاری از معادله های جهانی و روابط قدرت های بزرگ را تغییر دهد و تحول گسترده ای در نظام بین الملل ایجاد کند.
روزهایی ماندگار و فراموش نشدنی در تاریخ ملت بزرگ ایران که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام خمینی آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرد. انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود.
گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سی و هفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به منظور پاسداشت یاد و خاطره ی آن دوران، گزیده ای از رویدادهای سرنوشت ساز 13بهمن 1357هجری خورشیدی را بازنشر داده است:
*مصاحبه رسانه ها با امام خمینی در مدرسه علوی
- از لحظه ورود امام خمینی قشرهای مختلف مردم از سراسر ایران برای دیدار با ایشان به تهران آمدند و مدرسه علوی میزبان مشتاقان بود.
- در محوطه حیاط مدرسه علوی هزاران تن اجتماع کردند که با دادن شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی نسبت به امام خمینی رهبر شیعیان جهان ابراز احساسات می کردند. ایشان از پشت پنجره با تکان دادن دست به ابراز احساسات آنان پاسخ می دادند.
- امام خمینی بامداد امروز در مصاحبه ای اعلام کردند: به زودی دولت جمهوری اسلامی را معرفی خواهند کرد.
- این مصاحبه مطبوعاتی با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در ساعت هشت و 30 دقیقه بامداد در مدرسه علوی محل اقامت حضرت امام تشکیل شد.
- امام راحل تاکید کردند که مجلسین و حکومت باید کنار بروند و شورای انقلاب حکومت موقت تشکیل بدهد و با تاسیس مجلس موسسان قانون اساسی تدوین گردد و به رای عمومی گذارده شود تا اگر مردم آن را تصویب کردند به مرحله اجرا در آید.
- در آغاز این جلسه امام خمینی ضمن اشاره به لزوم تشکیل دولت جمهوری اسلامی اضافه کردند که رژیم سلطنتی از اول غیر قانونی بوده است و مجلس موسسان به زور به این رژیم رای داد.
- آیت الله خمینی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه خبرگزاری ها اعلام کرده اند که شاپور بختیار نخست وزیر اظهار تمایل کرده است که با شما گفت و گو کند آیا شما این دیدار را خواهید پذیرفت؟ گفتند: تا زمانی که بختیار استعفا ندهد و حکومت خود را غیرقانونی نداند با وی مذاکره نخواهد کرد.
- امام خمینی در ادامه بیان داشتند: ما می خواهیم به طور مسالمت آمیز عمل کنیم و به دولت هم نصیحت می کنیم ولی اگر بختیار بخواهد علاوه بر پشتیبانی انگلیس و آمریکا برای سرکوب مردم از اسرائیل هم نیرو بیاورد اعلام جهاد خواهیم داد.
- ارتش از ملت است و با مردم برادرند و نباید به روی مردم مسلسل به کار ببرند.
- کلیه افراد خارجی همه به طور آزاد در ایران زندگی خواهند کرد مگر این که وجود آنها برای کشور و دولت مضر تشخیص داده شود.
- برادران اهل سنت برای ما عزیز می باشند و آنها را از خودمان می دانیم و آنچه را برای خودمان می خواهیم برای اقلیت های مذهبی نیز خواستاریم.
*بازتاب بازگشت امام خمینی در رسانه های خارجی
- خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از بختیار اعلام کرد: طرفداران آیت الله خمینی می توانند فریاد بزنند، غوغا کنند، توهین کنند، این کار چیزی را ثابت نمی کند، اما اینکه چندین میلیون تن برای استقبال از آیت الله به تهران آمدند، مبالغه آمیز است!
این خبرگزاری در ادامه تهدیدهای رژیم پهلوی گزارش کرد: امیران ارتش گفته اند که اگر آیت الله خمینی بر خلاف قانون اساسی اقدامی کند، آنها دست به اقدام خواهند زد.
- رادیو مسکو خبر داد: دانشجویان ایرانی ساکن آمریکا به دلیل مداخله آمریکایی ها در امور داخلی ایران، در برابر کاخ سفید اجتماع کردند.
- خبرگزاری رویترز اعلام کرد: دولت اسرائیل از بازگشت آیت الله خمینی به ایران ابراز نگرانی کرد و گفت ممکن است ورود آیت الله خمینی به ایران باعث بروز تندروی های خشن شود و کوشش های صلح خاورمیانه را به خطر بیندازد.
*انحلال دفترهای حفاظت وزارتخانه ها
- سخنگوی وزارت کشور اعلام داشت دفتر حفاظت وزارت کشور منحل شد و کارمندان آن به قسمت های دیگر آن وزارتخانه منتقل گردیدند.
- سخنگوی وزارت کشاورزی و عمران روستایی اعلام کرد که بر اساس تصمیم متخذه دفتر حفاظت، این وزارتخانه و سازمان ها و شرکت های تابعه آن از امروز منحل شد.
- سرپرستی های مدارس ایرانی در بعضی کشورها منحل شد.
- به دستور محمد امین ریاحی وزیر آموزش و پرورش از امروز به منظور صرفه جویی در اعتبارات و حذف سازمان های تجملی، سرپرستی های مدارس ایرانی در امارات عربی متحده قطر، بحرین، کویت، ترکیه منحل می شود.
- کارکنان وزارت آموزش و پرورش در خارج از کشور از چهار سال به سه سال تقلیل می یابد و مامورین زاید این سرپرستی ها که منحل شد بلافاصله به تهران احضار می گردند.
**شروع مجدد کار اداره ها و سازمان ها در شهرستان ها و استان ها
- کارکنان سازمان اتوبوسرانی کرمانشاه و حومه پس از 40 روز اعتصاب به سرکار خود بازگشتند.
- کارمندان ادارات استان یزد به علت رکود امور جاری دچار کم کاری هستند و نیز اغلب طرح های عمرانی در دست اجرای پیمانکاران به علت نداشتن پول را تعطیل کردند.
- اجتماعی با شرکت کارکنان صنعت نفت در محل پالایشگاه اصفهان برپاشد و آنان همبستگی اقشار ملت را تا پیروزی نهایی مورد تاکید قرار دادند.
*منبع: آرشیو خبری، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)
**گروه اطلاع رسانی**9117**9128**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال