پروتون درمانی، موثرترین روش درمان تومور مغزی در کودکان

تهران- ایرنا- مطالعات جدید نشان می دهد پرتودرمانی با پروتون، موثرترین روش درمان شایعترین تومور مغزی در کودکان (مدولوبلاستوما) است.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از نشریه ساینس، سرعت رشد این تومور بسیار زیاد است و به همین دلیل درمان پیچیده ای دارد؛ ترکیب شیمی درمانی و پرتودرمانی با فوتون، رایج ترین روش درمان تومور مغزی در همه گروه های سنی است اما پرتودرمانی با فوتون عوارض جانبی زیادی ازجمله مشکلات عصبی، شنوایی، قلبی، ریوی و باروری را دربردارد.
مطالعات جدید نشان می دهد پروتون درمانی، یک جایگزین امن برای پرتودرمانی با فوتون است. پرتودرمانی با پروتون نه تنها باعث طول عمر بیمار می شود، بلکه نسبت به روش پرتودرمانی با فوتون، عوارض جانبی کمتری دربردارد. پرتودرمانی با پروتون، در تمام گروه های سنی، به ویژه کودکان و نوجوانان موثر است.
اشعه حاصل از پروتون، متمرکزتر از اشعه فوتون است و همین امر سبب افزایش کارایی این روش درمانی و کاهش آسیب به بافت سالم می شود.
هنوز تجهیزات لازم برای پرتودرمانی با پروتون در دسترس نیست؛ اما در آینده ای نزدیک به عنوان جایگزین پرتودرمانی با فوتون مورد استفاده قرار می گیرد.
نتایج این تحقیقات در نشریه Lancet Oncology منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال