فیلم مستند قنات قصبه گناباد رونمایی شد

گناباد- ایرنا- فیلم مستند 'قنات قصبه گناباد' در چارچوب فعالیت برای ثبت جهانی این در سازمان یونسکو، روز پنجشنبه طی مراسمی در گناباد رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، کارگردان و تهیه کننده فیلم این مستند گفت: در این فیلم 70 دقیقه ای توانمندی و نبوغ مهندسی حفاران چیره دست ایرانی در طول تاریخ برای حفر قنات به همراه تبیین اهمیت آن تصویر شده است.
سعید توکلی فر افزود: نقش قنات قصبه در تامین آب در شرایط کمبود مایه حیات در مناطق کویری در این مستند داستانی نشان داده شده است.
علیرضا ابوترابی معاون سیمای اداره کل صدا و سیمای خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: با ساخت مستند قنات قصبه سعی شده ظرفیتهای منطقه گناباد در حفر قنات و اهمیت ماندگاری آن در طول تاریخ به تصویر کشیده شود.
فرماندار گناباد هم تهیه فیلم مستند فنات قصبه را اقدامی ارزشمند در معرفی قابلیتهای گردشگری و تاریخی این شهرستان در سطح ملی و جهانی ذکر و بیان کرد: باید از ابزار فرهنگ و هنر برای تبیین این مزیتها بیش از پیش بهره گرفت.
محمدعلی نبی پور افزود: اقدامها برای ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو با واکنشهای کارشناسی و غیرکارشناسی همراه بود.
وی ادامه داد: همه باید خارج از نگاههای غیرکارشناسانه و با دید کارشناسی دقیق از فرصت ثبت جهانی قنات قصبه به عنوان عاملی برای توسعه گناباد بهره گیریم.
سرپرست پایگاه قنات قصبه گناباد هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ارسال پرونده قنات قصبه گناباد برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو از سالهای گذشته مطرح بوده و در یک سال اخیر با قوت هرچه بیشتر مورد توجه قرار گرفت.
نگار سرتیپ زاده افزود: گروه ارزیاب سازمان یونسکو شهریور ماه گذشته از قنات قصبه گناباد بازدید کرد و مراحل نهایی ثبت دائمی و جهانی این اثر تاریخی اوایل سال آینده انجام می شود.
قنات قصبه واقع در کوی شرقی گناباد با 33 کیلومتر طول، از یک رشته اصلی و شش رشته فرعی تشکیل شده که در مجموع 427 میله چاه دارد که عمیقترین آنها 300 متر است.
قنات قصبه 2500 سال پیش در زمان هخامنشیان برای تامین آب شرب ایجاد شده و همچنان در تامین آب نقش آفرین است.
مرکز شهرستان 85 هزار نفری گناباد در فاصله 287 کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.
2095/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال