صدای گلوله درجنگل های کجور نوشهر

نوشهر- ایرنا - شکار بی رویه و غیرقانونی انواع گونه های ارزشمند جانوری در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی کجور نوشهر علاوه بر برهم زدن تعادل محیط زیست، خطر جدی برای حیات وحش این بخش کوهستانی به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، این بخش کوهستانی با برخورداری از موقعیت های ممتاز طبیعی مانند آب و هوای معتدل ، جنگل ، کوه ، دامنه ، چشمه سارها ، رودخانه ها و نیز قلل به هم تنیده البرز شرایط خوبی برای زیستگاه جانواران وحشی و حیوانات حمایت شده ای نظیر پلنگ ، شوکا ، مرال ، خرس قهوه ای ، بزکوهی ، مرال ، خوک ، گوزن ، کل بز، آهو و انواع پرندگان دارد که متاسفانه ازدیرباز تاکنون این حیوانات بی دفاع بیرحمانه از سوی عده ای از شکارچیان متخلف و سودجو کشته می شوند.
دردهه 40شمسی بدلیل برخورداری از چنین موقعیت هایی این منطقه از سوی شورایعالی حفاظت محیط زیست تحت عنوان منطقه حفاظت شده البرز مرکزی یا به عبارتی شکارممنوع تعیین شد.
طبق این مصوبه و ماده 3 قانون شورایعالی حفاظت محیط زیست مربوط به مقررات شکار و صید، ادارات مرتبط در حوزه صیانت از محیط زیست را مکلف و ملزم کرد تا در صیانت از شکارگاه ها ، فضای حیاتی جانوران وحشی و حمایت از آنها در برابر گرسنگی ، تشنگی ، صید و شکار بی رویه و نیزعواملی چون شرایط نامساعد جوی و طبیعی بویژه حریق جنگل ، مرتع ، سیل و طغیان رودخانه ها و بیماریهای واگیر و مسمومیت نباتی عزم جدی داشته باشند.
حال با گذشت بیش از 50 سال از این مصوبه قانونی نه تنها گامی در جهت حمایت از حفظ این گونه های ارزشمند جانوری و حیوانات حمایت شده برداشته نشد بلکه این سرزمین منطقه ای برای شکار آزاد افراد متخلف و سودجود تبدیل شده است که جای تامل دارد.
کارشناسان و روستاییان بخش تاریخی و کوهستانی کجور نوشهر با ابراز نگرانی از شکار بی رویه حیوانات وحشی و حمایت شده این منطقه از مسئولان نهادهای ذیربط برای پیشگیری از این معضل فراگیرکمک خواستند.
آنان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، عدم فرهنگ سازی و آموزش ، تغییرکاربری زمین های کشاورزی مناطق جنگلی ، توسعه نامتوازن روستاها ، اجرای طرح های جنگلداری ، عمرانی ، صنعتی ، نبود همگرایی و هم افزایی در میان مسئولان ادارات ذیربط ، پایین بودن جرایم شکار و قانونی برخورد نکردن با شکارچیان غیرمجاز را از علت های اساسی نابودی حیات وحش دراین منطقه حفاظت شده البرز مرکزی برشمردند.
یکی از اهالی روستای زانوس با ابراز نگرانی از شکار بی رویه وحوش در این منطقه گفت : صدای ممتد شلیک گلوله در این روستا بویژه در پایان هرهفته بسیاری ازاهالی تصور می کنند که در پیرامون این روستا پادگان نظامی آموزشی است.
ابوالقاسم پاشا زانوسی افزود : افراد متخلف آشکارا و بدون هیچ ابایی ازاهالی این روستا بویژه اعضای شورای اسلامی مرتکب چنین تخلفاتی می شوند و بیشتر آنها نیز از اهالی دیگر روستاها از جمله چتن و پل زنگوله هستند.
وی اظهارداشت: با این که بارها چنین تخلفاتی به مسئولان ادارات ذیربط گزارش شده منتهی به طور اساسی این موضوع از سوی مسئولان ذیربط پی گیری نشده است.
وی ادامه داد: بارها دیده شده که این افراد شب هنگام حوالی ساعت 24 برای شکار به عرصه های جنگلی این روستا می روند و حوالی ساعت شش بامداد نیز برمی گردند.
یکی از محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست نوشهر نیز گفت: با این که محیط بانان و ضابطان دادگستری علاوه بر در اختیار داشتن کارت تایید از دستگاه قضا و نیز برای انجام درست وظایف محوله سوگند یاد کرده اند اما برای اثبات جرم فردی که مرتکب تخلف شکار غیرمجاز حیوانات حمایت شده در این منطقه شده با مشکلات فراوانی مواجه هستند.
وی که خواست نامش در این گزارش درج نشود به خبرنگار ایرنا گفت: امروز تمامی ضابطان خاص دادگستری با توجه به فراگیری دوره های آموزشی آشنایی کامل به انواع جرایم دارند و بنوعی این افراد نماینده دستگاه قضا و مامور اجرایی محسوب می شوند و نباید پس از دستگیری شکارچی متخلف و به دست آوردن لاشه شکار و اسلحه از او پس از معرفی به دستگاه قضا مسئولان این نهاد برای اجرای حکم دچار سردرگمی شوند.
این محیط بان گفت : قوانین منطقه حفاظت شده حکم می کند که هیچ فردی حق ندارد در جنگل سلاح حمل کند و درصورت مشاهده او برابر قانون باید با او برخورد شود تا چه برسد به آنکه به هنگام شکار دستگیر شود.
وی با ابراز تاسف از رو به رشد بودن شکار انواع گونه های جانوری در منطقه افزود : بارها دیده شده که فرد متخلف دستگیر و پس از معرفی به دستگاه قضا با پرداخت جرایمی به مبلغ حدود یک میلیون ریال ضمن دریافت اسلحه اش به آسانی آزاد شده و چنین رویه ای در واقع زمینه جسارت این افراد متخلف برای انجام این امر خلافکارانه را تشدید خواهد کرد.
دادستان شهرستان نوشهر نیز در این باره گفت : برای اثبات جرم شکار نیاز به مستند قانونی داریم متاسفانه برخی از شکارچیان پس از ارتکاب جرم اقدام به مخفی کردن شکار و سلاح خود می کنند.
علی اکبرعلیزاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : مساله مهم تر آن است که با کمبود نیروی انسانی کارآمد که بتواند در این حوزه رای دهد مواجهیم .
وی اظهارداشت : اگرچه در برخی از مواقع ضروری سعی شده تا فرآیند رسیدگی به پرونده های مربوط به جرم شکار در کوتاه ترین زمان بررسی شود اما با این حال مشکلی است که دراین منطقه وجود دارد و باید حل شود.
رئیس اسبق اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های نوشهر و چالوس گفت : با این که قوانین مناطق حفاظت شده به درستی تدوین شده و تمامی مسئولان ادارات ذیربط اطلاع کامل از بند بند این قوانین دارند اما متاسفانه هر روز شاهد دست اندازی به طبیعت و نابودی این حیوانات مظلوم و بی دفاع در این منطقه هستیم.
مهرنوش کیاکجوری ، عدم برخورد قانونی با شکارچیان متخلف را در تشدید انقراض و نابودی وحوش این منطقه بسیار موثر دانست و افزود : به عنوان نمونه برابر قانون وقتی فرد متخلفی بارها اقدام به شکار غیرمجاز کرده باید برای همیشه مجوز شکار او را باطل و مجازات سنگینی نیز برای او در نظرگرفته شود.
وی اظهارداشت : در زمان حاضر وضعیت به گونه ای است که این دسته از افراد سودجو با این که بارها از سوی ماموران محیط زیست شناسایی ، دستگیر و پس از پرونده سازی تحویل مقامات قضایی می شوند پس از مدتی کوتاه دوباره به طبیعت باز می گردند و چنین اتفاقی جرات و جسارت فرد متخلف در تشدید این امر خلافکارانه را افزایش خواهد داد.
بر اساس آمارهای رسمی دست کم 20 هزار نفر در استان مازندران دارای مجوز شکار با تفنگ های شکاری هستند و گمانه زنی های غیررسمی هم آمار شکارچیان مجاز و غیرمجاز را تا یکصد هزار نفر برآورد می کند .
این کارشناس محیط زیست با ابراز تاسف شکار گونه های نادر حیوانات در منطقه گفت: با ادامه این شکار بی رویه در آینده نه چندان دور دیگر رد پای از این گونه های ارزشمند جانوری و حیوانات حمایت شده دراین منطقه شاهد نخواهیم بود.
کیاکجوری ، نقش رسانه های همگانی ، خانواده ها ، مراکزآموزشی ، مبلغان دینی ، امامان جمعه و مهم تر از همه همگرایی و هم افزایی مسئولان نهادهای ذیربط با اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران در روستاهای این منطقه را گامی موثر در جهت حفظ محیط زیست ، پیشگیری از تلف شدن و نابودی این حیوانات در این بخش بیان کرد.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نوشهر در خصوص شکار بی رویه حیوانات وحشی در این منطقه گفت: برای جلوگیری از شکار بی رویه ، محیط بانی روستای زانوس مجددا راه اندازی می شود.
کامبیز محسن سلطانی به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون در حال پیگیری برای راه اندازی این محیط بانی هستیم تا هر چه زودتر فعالیت ان در منطقه آغاز شود.
وی از دستگیری دست کم 25 نفراز شکارچیان متخلف در ماه گذشته در شهرستان نوشهر بویژه در بخش کجور خبر داد و گفت: از این افراد متخلف تعداد هفت قبضه سلاح گلوله زنی دوربین دار و ساچمه زنی ، لاشه مرال و شوکا به دست آمد.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نوشهر گفت : با توجه به شکل گیری دولت یازدهم در حوزه افزایش امکانات ، تجهیزات ، حقوق و مزایای نیروی انسانی و نیز جرایم شکار توجه ویژه ای شده است اما با این حال برای شناسایی بموقع شکارچیان با کمبود نیرو و برخی از امکانات مواجه هستیم.
محسن سلطانی افزود : به عنوان نمونه از گستره بیش از 220 هزار هکتار منطقه حفاظت شده تحت پوشش این نهاد در این شهرستان برابر استاندارد باید به ازای هر هزار هکتار یک نیرو حفاظتی فعالیت داشته باشد در حالی که هم اکنون به ازای هر 50 هزار هکتار یا 60 هزار هکتار دو نفر فعالیت دارند.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نوشهر ابراز امیدواری کرد که با رویکرد مطلوب دولت به بخش محیط زیست بتدریج این مشکلات در منطقه برطرف شود.
لشکنار ، اجو، منجیر ، پول ، کلیک ، صلاح الدین کلا و دشت نظیر مناطقی از شهرستان نوشهر هستند که از محیط بانی برخوردارند.
بخش کجور با جمعیتی دست کم 12 هزار نفر درقالب 64 روستا و دو شهر در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر واقع است.
شهرستان نوشهر با داشتن حدود 220 هزار هکتار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و برخورداری از گونه های حیات وحش نظیر مرال ، شوکا ، کل بز ، خرس قهوه ای ، پلنگ ، قرقاول ، کبک دریایی و معمولی در غرب مازندران واقع است.
7078 /1602/1899/1042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال