نوبخت:تصویب کلیات بودجه 95 در کمیسیون برنامه و بودجه/عیدی کارکنان دولت هنوز مشخص نیست

تهران- ایرنا- سخنگوی دولت از تصویب کلیات بودجه 95در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت:امیدواریم به صورتی کار پیش برود که در آغاز سال آینده بودجه داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد باقر نوبخت درپاسخ به اینکه برخی نمایندگان موضوع بودجه دو دوازدهم را مطرح کرده اند، افزود: در حال حاضر بررسی بودجه در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی آغاز شده است.
وی ادامه داد: در جلسه اول کمیسیون برنامه و بودجه کلیات بودجه 95 با آرای قابل توجهی تصویب شد و در جلسه دوم نیز بحث درآمدها انجام شد.
سخنگوی دولت درباره میزان عیدی نیز گفت: عددی تصمیم گیری شود، اطلاع رسانی خواهد شد.

**تصمیم درباره خط پروازی در حوزه دولت نیست
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره موضوع پرواز مستقیم بین ایران و آمریکا گفت: اینکه دولت یا هیات وزیران مصوبه ای داشته باشد تا از تهران به آمریکا یا هر کشور دیگری پرواز برقرار شود در حوزه کار دولت نیست.
وی ادامه داد: شرکت هواپیمایی بر اساس برنامه های خود می تواند به هر نقطه ای پرواز ایجاد کند اما قبل از اجرای برجام برخی پروازها را نداشتیم و حتی سوخت گیری در برخی کشورهای اروپایی ممکن نبود. امیدواریم شرکت هواپیمایی بتواند به اقصی نقاط دنیا پرواز داشته باشد.

**از تبدیل کشور به بازار واردات اجتناب می کنیم
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه دولت چه برنامه ای نسبت به حضور هیات های خارجی به کشور دارد٬گفت: اگر قرار باشد رفع تحریم ها همان چند ده میلیارد دلاری باشد که آزاد می شود در طی دوره ای 600 و 700 میلیارد دلار صرف شد .
وی افزود: از اینکه با حضور هیات های بلند پایه خارجی کشور به بازار واردات کالا تبدیل شود اجتناب می کنیم.
وی ادامه داد:از اینکه مستقیم از تسهیلات خارجی استفاده کنیم تنها در مواردی خاص خواهد بود.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در این زمینه سه راهکار داریم٬گفت:ابتدا به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی هستیم که برپایه دانش و آخرین فناوری روز باشد و بتوانیم تولیدات صنعتی خود را صادر کنیم.
نوبخت افزود: با توجه به اینکه سالها در بازارهای جهانی حضور نداشتیم، می توانیم از بازار سایر کشور ها برای حضور و ارائه تولیدات خود استفاده کنیم.
وی ادامه داد: در بین شرکتها هیچ انحصاری را نمی طلبیم و از بین کشورهای مختلف انتخاب می کنیم و این قدرت انتخاب، سبب می شود تا کشورهایی که با ما سازگارتر هستند، تعامل کنیم .

**پاداش همه بازنشسته ها تادیه می شود
نوبخت همچنین درباره پاداش بازنشسته ها نیز گفت: دولت پاداش همه بازنشسته ها را پرداخت و تادیه می کند.
سخنگوی دولت افزود: دولت برای تادیه طلب (پاداش) همه بازنشستگان، 4هزار و 500 میلیارد تومان در بودجه 95 در نظر گرفته است تا تمامی بازنشستگان طلب خود را دریافت کنند.
نوبخت اظهار داشت: دولت برای سال آینده، حدود 12 درصد به حقوق تمامی شاغلان و بازنشسته ها اضافه کرده است و برای کسانی که زیر یک و نیم میلیون تومان حقوق دریافت می کنند به طور متوسط 20 درصد به حقوقشان اضافه می شود.
وی توضیح داد: با این افزایش، برای کسانی که 750 هزار تومان حقوق می گیرند، 40 درصد اضافه می شود و این اقدام در راستای عدالت در پرداخت ها است.

**تماس های غیر رسمی درباره احراز صلاحیت ها/توقعی فراتر از قانون نداریم
نوبخت در پاسخ به رایزنی رئیس جمهوری با رهبری در خصوص رد صلاحیت ها گفت:اینکه رییس جمهوری جلسات منظمی با رهبری دارند، قطعا مسایل مهم کشور مورد بحث قرار می گیرد و یکی هم همین مسئله مهم است و می تواند موضوعاتی باشد که مطرح شده باشد.
وی افزود:اما کسانی که می توانند در راستای بحث تایید صلاحیت ها موثر باشند تا جایی که امکان پذیر بود، تماسهای غیر رسمی برگزار شد و ما به عدالت شورای نگهبان امیدواریم که این مشکل در چارچوب قانون حل شود
سخنگوی دولت ادامه داد: ما هم هیچ توقعی را فراتر از قانون نداریم و قانون موضوعات چهارگانه را مشخص کرده است.
نوبخت یادآور شد: اگر مراجع چهارگانه تایید کردند و این افراد سالها خدمات آنها نشان داده که می توانند برای نظام خدمتگزاران خوبی باشند، انتظار داریم به جمع خدمتگزاران بازگردند و توفیق خدمت داشته باشند.

**سخنان رئیس جمهوری در جمع استاندران انتقاد از شورای نگهبان نبود
نوبخت در پاسخ به اینکه گفته می شود رئیس جمهوری در سخنرانی خود در جمع استانداران و فرمانداران به عملکرد شورای نگهبان انتقاد داشته است٬گفت: اینطور نیست چرا که تا آن لحظه که هنوز شورای نگهبان وارد رد یا تایید صلاحیت کاندیداها نشده بود.
وی افزود: چنین قیاسی درست نیست و در این مقطع شورای نگهبان وارد عمل نشده بود.
خبرنگاری پرسید بعد از اعتراض رییس جمهوری به رد صلاحیت ها توسط هیات های نظارت، برخی جریان ها اتهاماتی را وارد می کنند که این هیات های اجرایی افرادی را که مشکل و یا پروند خاصی داشتند به عمد تایید کرده و به سمت هیات نظارت سوق دادند که بار رد صلاحیت ها به سمت هیات های نظارت و شورای نگهبان باشد.
نوبخت پاسخ داد: به دفعات وزیر کشور پاسخ داد که هیات های اجرایی، مر قانون را اجرا کردند، چرا که نباید سلیقه خود را اعمال کنند و چنین اختیاری ندارند. اکنون هم انتظار ما از مجریان بعدی در هیات نظارت و شورای نگهبان این است که قانون را اجرا کنند که البته امیدوار هم هستیم ان شاءالله این اتفاق خواهد افتاد. در مواردی هم که بازبینی لازم است انجام شود تا ان شاءالله احقاق حق گردد.

**جلسه معاون اول و وزرای کشور و اطلاعات با شورای نگهبان
نوبخت در پاسخ به اینکه رییس جمهوری از وزرای کشور و اطلاعات دستور دادند که نسبت به رد صلاحیت ها با شورای نگهبان مذاکره داشته باشند چه اقداماتی صورت گرفته است٬گفت:در این زمینه معاون اول و وزرای کشور و اطلاعات جلساتی داشته اند که نتایج آن را باید در اعلام نتایج شورای نگهبان جستجو کنیم.

**همه منابع بلوکه شده آزاد شدند
نوبخت درپاسخ به اینکه آیا تمام پولهای بلوکه شده کشور در خارج آزاد شده است یا خیر؟گفت: با لغو تحریم ها، همه منابعی که بلوکه شده بود آزاد شدند.
وی افزود: در جلسه ای که با رئیس بانک مرکزی در ستاد اقتصادی داشتیم، در خصوص استفاده بهینه از این منابع برنامه ریزی شد.
سخنگوی دولت در پاسخ به عدم همراهی خبرنگار در سفر رئیس جمهوری به اروپا گفت:این موضوع را از طریق آقای نهاوندیان که سفرها را مدیریت می کنند، منعکس می کنم.
نوبخت در پاسخ به ابهامات موجود در افزایش حقوق و دستمزد کارکنان توضیح داد: کارمندان اداری دو بخش هستند، عده ای از فوق العاده شغل بند 10 ماده 68 استفاده می کنند و برخی دیگر استفاده نمی کنند؛ در حال حاضر افرادی را با یک شرایط مساوی در دو وزارتخانه مشغول هستند که دو حقوق مختلف دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: در بند 10 ماده 68 آمده است که اگر شاغلی باشد که در بازار کار به آنها نیاز زیادی باشد و این افراد متخصص، کم باشند؛ دولت می تواند تا 50 درصد فوق العاده شغل به آنها تخصیص دهد، تا این افراد را جذب کند.
سخنگوی دولت اضافه کرد: دولت قبل تشخیص داده بود که برخی دستگاه ها از این 50 درصد استفاده کنند اما دستگاه های دیگر از آن بی بهره بود. در دولت یازدهم ما هیچ سازمانی را برای دریافت این تسهیلات تایید نکرده ایم چرا که منابع مالی نیز نداشتیم اگرچه این پرداخت مبلغ بالایی نیست.
نوبخت اظهار داشت: در سال گذشته هیات وزیران مصوبه ای داشت مبنی بر این که نیازی نیست سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای تخصیص این اعتبار از هیات وزیران مجوز بگیرد. از این رو به این سازمان اختیار داد تا حداکثر تا 35 درصد به سازمان ها تخصیص دهد که این موضوع در مرحله تنظیم بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفت تا اختلاف پرداخت ها برطرف شود.
وی یادآور شد: متاسفانه اطلاع رسانی غلط، غیراخلاقی و کامنت هایی که گذاشته می شود، موجب فضاسازی می شود و افراد بی گناه درگیر این موضوعات می شوند. بنابراین باید اخلاق رسانه ای و حرفه ای را رعایت کنیم به خصوص خبرگزاری ها باید در این زمینه بیشتر توجه داشته باشند و اگر در سایتی انتقادی صورت می گیرد، به نقد موضوعات بپردازند.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پرداخت یارانه نقدی گفت: پرداخت سه هزار و 400 میلیارد تومان به صورت نقدی در هر ماه کار آسانی نیست. همانطور که پرداخت هر ماه حقوق و دستمزد و پرداخت برای کارهای عمرانی کار دشواری است.

**پیوست های چند هزار صفحه ای برنامه ششم تقدیم مجلس می شود
نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر رد کلیات برنامه ششم در کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: من در کمیسیون برنامه و بودجه بودم و در آن کمیسیون حضور نداشتم.
وی افزود: البته نمایندگان سازمان آنجا حضور داشتند، ضمن اینکه هنوز اسناد برنامه به کمیسیون داده نشده است. روزی که لایحه بودجه و برنامه تقدیم شد، نامه ای به نمایندگان مجلس نوشتم که پیوست های بودجه تقدیم شده است اما مجلدات برنامه ششم بسیار مفصل است.
سخنگوی دولت ادامه داد: این نگرانی وجود دارد که مجلس به جهت محدودیت وقت، امکان بررسی ندارد. برای صرفه جویی اعلام کردیم کمیسیون ها تشکیل شود، تقدیم می کنیم.
دیروز هم با آقای ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس صحبت کردیم و توافق شد که به اعضای کمیسیون تلفیق، این چند هزار صفحه را بدهیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه کل اسناد برنامه ششم چند هزار صفحه است، توضیح داد: کمیسیون تلفیق برنامه باید تشکیل شود و درباره چند هزار صفحه بررسی کند. لذا به نظر می رسد کمیسیون اقتصادی هنوز سند برنامه توسعه ششم را به صورت کامل ندیده اند و از لحاظ شکلی تصور می کردند 32 تبصره و ماده است که برنامه ششم را تشکیل می دهد.
نوبخت تاکید کرد: برنامه توسعه ششم، جامع و مساله محور است و برای همه موضوعات بخشی و فرابخشی تهیه شده است. باید هزاران صفحه مطالعه شده و اظهار نظر شود.
**امکان اجرای انتخابات الکترونیک به صورت یکجانبه امکان ندارد
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت کشور اعلام کرده آماده برگزاری انتخابات الکترونیک است اما شورای نگهبان آن را رد می کند، گفت: دقت و سهولت کار در این نوع از انتخابات مد نظر است.
نوبخت افزود: کاری که همه دنیا انجام می دهند، دولت هم همین تصمیم را داشت که انتخابات را به صورت الکترونیک برگزار کند اما بحث در مورد نرم افزار بود که اختلافاتی پیش آمد مبنی بر اینکه از امنیت کافی برای این کار برخوردار است. تردید شورای نگهبان در این زمینه بود که به صورت صحیح و ایمن نتوان کار را انجام داد.
وی ادامه داد: نظرات کارشناسی مطرح شد و با تامین نظر شورای نگهبان انتخابات به صورت الکترونیک انجام می شود، بنابراین اجرای این انتخابات به صورت یک جانبه از سوی دولت امکان ندارد.

**افزایش جمعیت فعال شاغل
سخنگوی دولت در مورد نرخ رشد اقتصادی کشور گفت: گزارش اخیر آمار نیروی کار که از سوی مرکز آمار منتشر شده، نشان می دهد جمعیت فعال شاغل فصل پاییز 94 نسبت به جمعیت فعال شاغل پاییز 93 تقریبا حدود 750 هزار نفر جدید وارد بازار کار شده اند.
وی ادامه داد: از این تعداد حدود 630 هزار نفر توانستند شغل پیدا کنند و 120 هزار نفر هم شغل پیدا نکردند و در واقع اکثریت نیروی فعال جدید شغل پیدا کرده اند.
نوبخت اضافه کرد: طبق این آمار، نرخ بیکاری پاییز امسال نسبت به تابستان دو دهم واحد درصد کاهش یافت و به 10.7 درصد رسید.
وی ادامه داد: ما در بخش کشاورزی و خدمات با افزایش نیروی انسانی مواجه بودیم که رشد اقتصادی مثبت یک درصد ما را، این دو بخش تامین کردند. رئیس مرکز آمار ایران توضیح داد که این ها متغیر پیش نگر است و افزایش اشتغال نشان از رشد اقتصادی دارد.
سخنگوی دولت در توضیح ناکافی بودن رشد یک درصدی اقتصادی کشور گفت: جمع بندی های اولیه ما نشان می دهد رشد اقتصادی ما در 9 ماهه اول سال مثبت است و امیدواریم آمار این رشد نیز به زودی منتشر شود. البته ما نمی گوییم با رشد یک درصدی در اوج قدرت هستیم اما این که رشد منفی 6.8 به رشد 3 درصد رسید، به ما امید داد.

**اختصاص 2100 میلیارد تومان برای توسعه روستاها
سخنگوی دولت در پاسخ به این که دولت چه برنامه ای در بحث روستانشینان در نظر گرفته است، گفت: در موضوع روستاها دو بحث مهم است. یکی آب و دیگری راه که در زمینه آب 500 میلیون دلار معادل یکهزار و 500 میلیارد تومان به آب رسانی روستاها در سال جاری اختصاص یافته است. ضمن این که رقم ملی دیگری معادل 600 میلیارد تومان برای راه های روستایی تخصیص داده شده است.
نوبخت با اشاره به این که در بحث بودجه باید به دو موضوع بودجه ملی و بودجه استانی توجه شود، گفت: روستاهایی که پروژه های کوچکی را در دست اجرا دارند از بودجه استانی استفاده می کنند و برای سال جاری 5 هزار و 400 میلیارد تومان در روستاهای مختلف کارهای متنوع مورد نیاز انجام خواهد شد که در دهه فجر اطلاع رسانی بیشتری صورت خواهد گرفت.

**کارشناسان نظرات خود را درباره قراردادهای جدید نفتی اعلام کنند
وی در پاسخ به این که برخی اشکالاتی را به قرادادهای نفتی وارد کرده اند نیز اظهارداشت: باید در مورد منابع نفتی به عنوان یک مزیت نسبی عمل کنیم چرا که افزایش قدرت تولید به منزله افزایش صادرات نیست و نیازمند سرمایه گذاری هستیم.
سخنگوی دولت با اشاره به این که موضوع نفت، عرصه رقابتی است، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که کشورهای همسایه نیز به منابع شرکت های بزرگ نفتی نیاز دارند و باید در این عرصه رقابتی صورت گیرد و نوع قراردادی که پیشنهاد می شود، حداقل جاذبه را داشته باشد تا شرکت های بزرگ بتوانند در میادین نفتی ما فعالیت کنند.
نوبخت افزود: در این خصوص محدودیت ها و الزاماتی قانونی وجود دارد که وزارت نفت باید به این الزامات توجه کند. ما در چارچوبی که قانون اجازه می دهد نیازمند نوآوری هایی هستیم چرا که عمده قراردادهای ما به صورت فاینانس یا بایبک است و می توان قراردادهایی را در چارچوب قانون اساسی و موضوعه کشور تعریف کرد تا کشورهایی که مایل به همکاری هستند، میادین نفتی ما را برای فعالیت انتخاب کنند.
وی افزود: وزارت نفت مدل قراردادی را در چارچوب قانون اساسی تعیین کرده است اگرچه برخی کارشناسان نسبت به آن نقطه نظراتی دارند که البته در راستای تامین منافع ملی خواهد بود ولی دولت از همه کارشناسان درخواست دارد تا ایده ها و نظرات خود را نسبت به مدل جدید قراردادهای وزارت نفت ارائه کند و این مساله در حال انجام است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: هنوز قراردادی بسته نشده است و این نوعی چارچوب قراردادی است که پس از نهایی شدن موضوع، به موضوع قرارداد آن بسته خواهد شد.
نوبخت افزود: البته دستگاه های نظارتی هم می توانند نظرات خود را ارائه کنند و دولت از آنها استفاده خواهد کرد، ممکن است چند نفر از منظر سیاسی چنین مباحثی را مطرح کنند بنابراین باید در فضای کارشناسی استدلالات خود را بازگو کنیم.


** چالش دولت در پسا تحریم؛دامن زدن برخی جریانات به مطالبه گری زودهنگام
وی در پاسخ به این که مهمترین چالش پیش روی دولت پس از اجرای برجام چیست؟ گفت: با اجرای برجام نقطه عطفی در کشور به وجود آمده است و کشوری که سال ها تحریم بود و قادر نبود محصولات خود را به مقدار مورد نیاز صادر کند و اگر هم صادر می کرد به جهت تحریم نمی توانست از منابع مالی آن بهره مند شود، فرصت گسترده ای به وجود آمده و این فرصت به آسانی به دست نیامده است و محصول مذاکرات فشرده ای بود که تحت پشتیبانی مردم، رهبری و مذاکره کنندگان صورت گرفت.
نوبخت گفت: جامعه بعد از سال ها انتظار توقع دارد با برداشته شدن تحریم ها مشکلات برطرف شود، شاید چالش بزرگ این باشد ولی زمان می خواهد.
وی افزود: این نوعی مطالبه گری زود هنگام است که برخی جریانات سیاسی ممکن است به آن دامن بزنند که این اقدام منافع عمومی را تامین نخواهد کرد و این ناامید کردن مردم در چارچوب نظام مفید نیست.
سخنگوی دولت با اشاره به این که به اصل مطالبه احترام می گذاریم و موظف هستیم در جهت بهبود معیشت مردم عمل کنیم، گفت: چالش دیگر در زمینه تنوع پیشنهاداتی است که برای سرمایه گذاری و نیازهای موجود کشور صورت می گیرد و تطبیق آن با عرضه و تقاضا است.
نوبخت گفت: هیچ یک از مصادیق برجام براساس اعتماد فی مابین نبوده است. البته معتقدیم این امکان وجود ندارد که شرایط به حالت گذشته بازگردد حتی اگر آمریکا عهدشکنی کند همراهی جهانی را برای بازگشت به شرایط گذشته نخواهد داشت.
وی اضافه کرد: ما مطمئن هستیم براساس اخلاق اسلامی و منافع ملی برجام را شکل دادیم و قصد هیچ خدعه ای نداریم و اگر طرف مقابل چنین اقدامی هم انجام دهد ما راهکارهای لازم را داریم.
سخنگوی دولت گفت: بیشتر بی اعتمادی به آمریکا بازمی گردد و دیگر امکان ایران هراسی به کشور ما دیگر وجود نخواهد داشت و با توجه به گزارشات تهیه شده توسط آژانس هسته ای که نشان داد گزارشات تهیه شده نسبت به فعالیت های هسته ای کشورمان پوچ بوده است.
نوبخت افزود: از این رو چنین چالش هایی وجود دارد که نسبت به هر کدام از آنها باید توجه شود ضمن این که در فضایی هستیم که می تواند کاملا مطمئن نباشد ولی اطمینان نسبی وجود دارد که دیگر امکان ورود به دوره گذشته نیست و اجماع جهانی نسبت به آن شکل نخواهد گرفت.
سخنگوی دولت در پاسخ به این که پس از قطعی شدن حکم متهمان پرونده کرسنت گفته می شود برخی از افراد متهم در پست های دولتی هستند گفت: این پرونده بیش از 10 سال است که در مراجع قضایی در حال بررسی بوده است و همانطور که سخنگوی قوه قضاییه اعلام کردند آرا قطعی شده است بنابراین هر فردی محکوم شده باشد باید مطیع قانون باشد و ما به آرای دستگاه قضایی اعتماد می کنیم و هیچ فردی در هیچ پستی مصون نیست و اگر هر فردی محکوم شود هر حکمی که صادر شده باشد باید اجرا گردد.

**درباره حصر تصمیم گیر نهایی نیستیم
نوبخت در پاسخ به این که آیا دولت همانطور که در پیگیری مذاکرات هسته ای جزئیات را مطرح نمود در مباحث سیاست داخلی از جمله رفع حصر، رد صلاحیت ها و ممنوع التصویری سیدمحمد خاتمی چنین برنامه ای دارد، گفت: انتظار از ارائه گزارش نسبت به مذاکرات این گونه است که افکار عمومی مطلع باشند چه مباحثی در جلسات مذاکره رد و بدل شده است و در این زمینه همواره گزارشات از سوی سخنگوی وزارت امورخارجه، تیم مذاکره کننده، وزیر امورخارجه و سخنگوی دولت انجام شده است.
وی افزود: البته در این زمینه در دانشگاه ها و رسانه ملی که الحمدالله کم هم نبوده جلساتی تشکل شد و جزئیات مطرح گردید و دولت اصراری بر این که جزئیات پنهان بماند ندارد، ضمن این که مراجعی هم اگر از تفسیر و جزئیات مطلع باشند، اشکالی ندارد و در لایه های مختلف اطلاع رسانی هایی صورت گرفته است.
سخنگوی دولت اضافه کرد: اگر منظور آن است که به رفع حصر منتهی شود ما هم این نکته را داریم که اتفاقی نیفتاده ولی شاهد هستیم که به اندازه وسع خود موضوعات را پیگیری کرده ایم و حتی در پاره ای موارد بیش از وسع خود پیگیر بوده ایم ولی ما تصمیم گیر نهایی در این زمینه نیستیم.
سیام**1053**9012*1058*1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال