بررسی روزنامه های ایران/سه شنبه 6 بهمن ماه 1394

سفر اروپایی روحانی از نگاه روزنامه نگاران ایرانی

تهران-ایرنا-نخستین سفر اروپایی «حسن روحانی» رییس جمهوری پس از اجرای برجام و لغو تحریم ها به مقصد رم و پاریس و همچنین دستاوردهای اقتصادی این سفر، موضوع تحلیل ها و یادداشت های امروز روزنامه ها بود.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز سه شنبه 6 بهمن ماه 1394 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

*** رم دروازه ورود ایران به اروپا
روزنامه «آرمان» در یادداشتی از مزیت های سفر روحانی به رم و پاریس نوشت. به نوشته آرمان، حضور رئیس جمهور گام اولیه برای آغاز همکاری ها بین ایران و غرب است. انتظار می رود که شاهد ادامه تبادل هیات ها در سطوح بالا و در راستای توافقات صنعتی و فنی و تجاری باشیم. البته واضح است که ما باید از ورود بی رویه کالاهای مصرفی اجتناب کنیم و بتوانیم کیفیت تولیدات داخلی خود را افزایش دهیم. ایران می تواند زمینه تولید کنندگی و پاسخگویی به بازارهای منطقه را داشته باشد؛ چراکه بسیاری از کشورهای منطقه مانند عربستان ، پاکستان و کشورهای حوزه دریای خزر زیربناهای لازم برای انجام کار صنعتی و همکاری با اروپا را ندارند و در عوض ظرفیت های ایران از جمله نیروهای آموزش دیده و ماشین آلات و منابع زیرزمینی آن، برای کشورهای اروپایی شناخته شده است و موجب علاقه مندی آنها برای همکاری با ایران شده است.
روزنامه «شرق» هم در سرمقاله خود به پیامدهای مثبت سفر اروپایی رییس جمهوری اشاره کرد.
به نوشته این روزنامه، این سفر که از رم شروع شده و در ادامه پاریس را نیز دربر می گیرد، چه به لحاظ سیاسی و چه از نظر اقتصادی برای طرفین حائزاهمیت است ... قاره سبز به عنوان منطقه ای نزدیک به خاورمیانه - و با کمی اغماض به عنوان همسایه این منطقه- دارای علایق و نگرانی های مشترکی با ایران است. تحولاتی که در منطقه رخ می دهد به سرعت و بسیار گسترده می تواند اروپا را تحت تأثیر قرار دهد. مسئولان اروپایی به درستی دریافته اند که برای حفظ امنیت، ثبات و در نتیجه توسعه و خروج از رکود اقتصادی، به کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران نیازمند هستند. سفر آقای دکتر روحانی فرصت مناسبی است تا با نگاه به آینده روابط سنتی ایران و اتحادیه اروپا به روزهای اوج خود بازگردد.
روزنامه «قانون» هم در سرمقاله خود به قلم «داوود هرمیداس باوند» تحلیلگر سیاسی، از لزوم برقراری موازنه در روابط با غرب و شرق گفت و نوشت: ایران باید بین شرق و غرب یک موازنه منصفانه ای داشته باشد. کیفیت تکنولوژی غرب از شرق و روسیه بیشتر است. چهارکشور صنعتی در اروپا حضور داشته که با یکدیگر رقابت دارند ما نیز می توانیم از این کشورها استفاده کنیم.
در ادامه می خوانیم: اما در این بین نباید نقش ایالات متحده آمریکا را نادیده بگیریم. این کشورها تمام قدرت اقتصادی ، تکنولوژی و داشته های خود را از آمریکا دارند و برای موفقیت بیشتر، ایران نیاز دارد در زمینه اقتصادی به سراغ آمریکا برود. در زمینه انرژی، مانند پارس جنوبی تکنولوژی ها در اختیار آمریکاست ویا اگر این کشورهای اروپایی نیز تکنیک و علمی داشته باشند، آن هم برگرفته از تکنولوژی آمریکاست و باید با اجازه از آمریکایی ها باشد. در پارس جنوبی کشورهای مختلفی آمده اند ولی آن طورکه باید پیش نرفت و اجرا نشد. اگر ما بخواهیم موازنه منصفانه ای را با غرب و شرق برقرار کنیم باید در رابطه با مسائل اقتصادی و انرژی موضوعاتی را با آمریکا حل کنیم.
روزنامه «اقتصاد پویا» هم نوشت: پس از سال ها کشمکش هسته ای میان تهران و قدرت های اروپایی و افت چشمگیر روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، فضای تازه پسابرجام فرصتی را برای ترمیم، نوسازی و گسترش این روابط بویژه در عرصه اقتصادی به وجود آورده است.
روزنامه «فرهیختگان» هم در این ارتباط نوشت: بسیاری از ناظران اقتصادی نخستین سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری کشور به همراه تعداد زیادی از فعالان اقتصادی را گام مهمی در از سرگیری روابط ایران با اروپا پس از حل مناقشه هسته ای عنوان می کنند... علاوه بر صنعت هواپیمایی، خودرو نیز جزء یکی از مشوق های اصلی همکاری میان ایران، ایتالیا و فرانسه است. فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو بر این باور است که «مهم ترین مساله این است که آقای رئیس جمهور در سفر خود به سرمایه گذاران خارجی اطمینان دهد که سرمایه شان در ایران در یک پروسه مشخصی تضمین می شود و نمی سوزد. در مورد خودروسازان مهم ترین نکته ای که وجود دارد، به خصوص برای خودروسازان ایتالیایی این است که خودروسازی دولتی و نیمه دولتی ایران شرایطی را مهیا نمی کنند که اگر آنها خواستند به طور مستقیم در ایران فعالیت کنند روابط شان تجاری باشد و سرمایه شان به خطر نیفتد.»
روزنامه «همدلی» اما با اشاره به انتقاد و هراس مخالفان از گسترش روابط با کشورهای دیگر و جذب سرمایه خارجی نوشت: انتقاد مخالفان دولت از سرمایه گذاری خارجی، اشاره آنها به مفهوم نفوذ و القای این تفکر در جامعه است که سرمایه گذاری خارجی فرصتی برای دخالت کشورهای قدرتمند در کشورهای جهان سوم است. چنین برداشتی از سرمایه گذاری خارجی بسیار واپس گرایانه و ساده انگارانه است، چرا که اگر قرار باشد حضور هر فرد یا شرکت خارجی را در کشور با قاعده نفوذ تبیین کنیم، ابتدا اقرار به ضعف و ناتوانی در هویت و ماهیت خودمان کرده ایم و دوم اینکه خودمان را در جزیره ای محبوس و منزوی می کنیم تا مبادا حضور یک اجنبی برایمان دردسرساز و خطرآفرین باشد و با این هراس و توهم ایران باید از حضور از همه میدان ها و مجامع بین المللی پا پس کشید.
در ادامه می خوانیم: سفر دکتر روحانی به ایتالیا و فرانسه می تواند زمینه جلب سرمایه گذاری خارجی را تا حدودی فراهم کند؛ در چنین شرایطی انتظار می رود همه فعالان سیاسی و گروه ها با درک وضعیت اقتصادی مردم و رویکردی کلان نگر به منافع ملی و مصالح عمومی از برداشت ها و قضاوت های جناحی و سیاسی پرهیز کنند و دولت یازدهم را در پیگیری اهداف و مطالباتی که خیر عمومی جامعه و پیشرفت و توسعه ایران اسلامی را به دنبال دارد، همراهی کنند.
روزنامه «جمهوری اسلامی» هم در همین ارتباط نوشت: ما نباید از تعامل با دیگران هراسی به دل راه دهیم بلکه لازم است هوشمندی و قابلیت های خود را مرتباً ارتقاء دهیم. اعتماد بیش از حد، قطعاً منجر به بی اعتمادی بیش از حد می شود. اعتماد بی حد و مرز به همان اندازه زیانبار است که بی اعتمادی در تنظیم مناسبات با محیط پیرامونی و در عرصه بین المللی. حتی آنهایی که به تکریم و تمجید امروز ما پرداخته اند، تا دیروز موضع دیگری داشتند. با رفتارهای ظالمانه دیگران همراهی می کردند یا در قبال آن شاهد ساکت این صحنه ها بودند. شاید گفته شود که آنها بخاطر منافع خود اینگونه عمل نموده اند. اما این بخشی از واقعیت است و بخش دیگر آن هم اینست که ما نیز باید در چارچوب منافع ملت و با در نظر گرفتن مصالح نظام، هدفگذاری و برنامه ریزی کنیم. طبعاً حساسیت ها لازم است حفظ و درک شود ولی نگرانی ها را باید بگونه ای مدیریت کنیم که مصالح نظام و منافع ملت را حفظ و تضمین نماید. تجربه های گرانسنگ ملت در طول تاریخ معاصر، ره توشه مناسبی برای تنظیم مناسبات با دنیای خارج است.
روزنامه «جوان» هم در ارتباط با سفر روحانی به اروپا نوشت: قاره ای که طی سالیان گذشته به بهانه واهی، درهای دیپلماتیک خود با ایران را به صورت نیمه بسته درآورده بود و بسیاری از کارشناسان بین المللی بر این باور هستند که سفر رئیس جمهور ایران به ایتالیا، واتیکان و فرانسه، راهی برای آب کردن یخ روابط ایران و اروپا است. اروپایی که حالا با رفع تحریم ها چشم به بازار اقتصادی ایران دوخته و از این مسیر می کوشد به بحران اقتصادی خود پایان دهد. همین موضوع باعث شده که محور بخش مهمی از مذاکرات مقامات دو کشور بر سر موضوعات اقتصادی باشد. بر همین اساس گفته می شود که ارزش قراردادهایی که آقای روحانی با شرکت های ایتالیایی در این سفر امضا کرده، به بیش از 17 میلیارد دلار می رسد.

***شورای نگهبان و بررسی صلاحیت ها
بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری دیشب در شورای نگهبان پایان یافت و نام تایید شدگان و ردصلاحیت شدگان به وزارت کشور تحویل داده شد. همچنین بررسی مجدد صلاحیت نامزدهای رد صلاحیت شده مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان حال انجام است و مردم چشم انتظار نتیجه کار این نهاد نظارتی هستند. روزنامه ها امروز، به این موضوع پرداختند.
روزنامه «اعتماد» در مورد تایید صلاحیت های خبرگان نوشت: دیروز بازار گمانه زنی ها در مورد نتایج بررسی صلاحیت ها داغ بود. در لابه لای خبرها صحبت از تایید صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله موسوی بجنوردی بود. خبری که هیچ نهاد رسمی آن را تایید یا تکذیب نکرد. از سوی دیگر اما رسول منتجب نیا، دبیرکل حزب اعتماد ملی خبر از تاییدصلاحیتش داد. در میان گمانه زنی های دیروز نام سید حسن خمینی و شایعه عدم احراز صلاحیتش در صدر اخبار بود اما یک منبع نزدیک به سیدحسن خمینی گفت که بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت کشور هنوز تصمیمی دال بر رد یا تایید سیدحسن خمینی به این وزارتخانه ابلاغ نشده است. با همه اینها هنوز خبر رسمی منتشر نشده است و مشخص نیست چه کسانی نام شان در رقابت این دوره انتخابات خبرگان ثبت خواهد شد.
به نوشته این روزنامه، همچنین روز گذشته وزیر کشور گزارشی در مورد فهرستی که باید از شورای نگهبان به وزارت کشور برود و روند اعتراض به رد صلاحیت ها خبر داد. رحمانی فضلی هرچند جلسات متعدد و فراوانی تا حالا با شورای نگهبان برای تجدید نظر در زمینه بررسی صلاحیت ها برگزار کرده است حالا می گوید که از روند کار راضی و امیدوار است که در پایان کار حقی از کسی ضایع نشود.
روزنامه آرمان هم درگزارشی به این موضوع پرداخت.
به نوشته این روزنامه، دلواپسان روزهای پرمشغله ای را پشت سر می گذارند چه آنکه یک روز بر طبل ردصلاحیت آیت ا... سیدحسن خمینی می کوبند و روز دیگر بی محابا به آیت ا... هاشمی هجمه می برند که این رویکرد دلیلی جز واهمه از گسترده شدن چتر اعتدال بر کشور ندارد. ... اما دیروز این مشی ناصواب همچنان ادامه پیدا کرد و باز هم آیت ا... سیدحسن خمینی در سیبل هجمه قرار گرفت و باز هم روی عدم احراز صلاحیت او مانور داده شد. این شایعات در حالی در مسیر توسعه و پخش گسترده قرار دارد که از ششم بهمن ماه، اسامی تایید، رد و عدم احراز صلاحیت شدگان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام می شود و وزارت کشور هم این اسامی را برای اطلاع داوطلبان در اختیار استانداری ها و فرمانداری ها قرار می دهد.
شرق هم در گزارشی نوشت: رحمانی فضلی گفته است که در وزارت کشور نیز موارد رسیده
به صورت خاص و مسائل کلی به صورت عمومی رسیدگی خواهد شد. روند کار نیز تاکنون خوب بوده و خیلی امیدوارم در پایان بررسی های قانونی حقی از کسی ضایع نشود. او گفته برداشتش این است که همه اعضای شورای نگهبان نیز چنین نظری دارند.
شرق با اشاره به اینکه وزیر پیشین کشور برخلاف وزیر فعلی چندان به تغییر نتایج امیدوار نیست، از زبان «عبدالواحد موسوی لاری» عضو شورای سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان، نوشت: باید خیلی به نتایج تجدیدنظر ها امیدوار باشیم، بعید است چنین چیزی اتفاق بیفتد. ممکن است عده ای برگردند اما قطعا این تعداد در حدی نیست که اصلاح طلبان بتوانند در مواردی که فاقد کاندیدا هستند فهرست بدهند. بنابراین حتما ما در پاره ای از حوزه های انتخابیه کاندیدا نخواهیم داشت. با همین تعداد تأییدصلاحیت شده ها، اصلاح طلبان باید عزم خود را جزم کنند و در هر شرایطی ولو ناقص حضور خود را تداوم ببخشند.

***حذف «سالار عقیلی» از جشنواره موسیقی فجر
مصاحبه «سالار عقیلی» با شبکه ماهواره ای «من و تو» به قیمت حذف این خواننده مشهور از جشنواره موسیقی فجر تمام شد. روزنامه ها امروز به این موضوع پرداختند.
روزنامه اعتماد در گزارشی از «ترکش های یک مصاحبه ممنوعه» گفت و نوشت: زمستان فصل موسیقی است که سردی آن هم باید با خبرهایی داغ از موسیقی و برگزاری کنسرت ها گرم شود، اما انگار قرار است این اتفاق دست کم برای ماه های پایانی سال موسیقایی که با برگزاری سی ویکمین جشنواره موسیقی فجر هم همراه شده بیشتر با حاشیه های داغ همراه باشد که اگرچه مخاطب را برای پیگیری اخبار تحریک می کند اما نفعی برای موسیقی ندارد. چهره اول این روزها در حاشیه پررنگ موسیقی سالار عقیلی است. ماجرا از آنجا شروع شد که این چهره در یکی از شبکه های ماهواره ای حاضر شد و در آن برنامه درباره کنسرت ها و تور لندنش صحبت کرد... ممنوعیت گفت وگو با شبکه های ماهواره ای و سیاست چند ماه اخیر وزارت ارشاد و موضع گیری هایی که در قبال حضور چهره های موسیقی ایرانی در شبکه های ماهواره ای در طول این ماه ها صورت گرفته دلیلی بود تا از همان ابتدا گمانه زنی هایی درباره اتخاذ تصمیمات جدی و برخورد سختگیرانه در واکنش به این اقدام سالار عقیلی ایجاد شود.
روزنامه «خراسان» در این ارتباط نوشت: روز گذشته در نشست سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی رسانه، بیشترین سوالات حول محور حضور سالار عقیلی در شبکه ماهواره ای من و تو بود و همانند گذشته هنرمندان را از همکاری با این رسانه ها منع کرد.
خراسان از زبان سخنگوی این وزارتخانه نوشت که مقررات و دستورالعمل ها اجازه نمی دهد که افراد با شبکه های ضدانقلاب همکاری کنند، چه این همکاری در قالب فرستادن عکس، صوت، فیلم، تیزر تبلیغاتی و یا حضور یا مصاحبه باشد. فقط برخوردهای سلبی کفایت نمی کند و این موارد باید آسیب شناسی شود. نمی خواهیم به این آسانی حوزه هنر آسیب ببیند. باید موانع داخلی را برطرف کنیم تا هیچ ارتباطی میان هنرمندان و شبکه ای معاند به وجود نیاید.
روزنامه «جهان صنعت» هم نوشت: در حالی که سخنگوی وزارت ارشاد حضور سالار عقیلی را در شبکه های معاند نظام غیرقانونی و غیرقابل دفاع دانست، درباره اجراهای او در جشنواره فجر گفت که هنوز تصمیمی درباره کنار گذاشتن این خواننده سنتی از جشنواره موسیقی فجر گرفته نشده است. اما تنها چند ساعت بعد از این اظهارنظر نوش آبادی، حمیدرضا نوربخش در حاشیه نشست رسانه ای مدیران سامانه های فروش بلیت جشنواره موسیقی فجر که ظهر دیروز برگزار شد، گفت که تصمیم کمیته نظارت این دوره از جشنواره این است که سالار عقیلی در جشنواره اجرایی نداشته باشد.
این روزنامه همچنین از زبان «داریوش پیرنیاکان» دبیر و سخنگوی خانه موسیقی، نوشت: ما از جایگاه صنفی و هنری خانه موسیقی، موظفیم از حقوق همه هنرمندان و منافع صنفی اعضا دفاع کنیم. امروز شنیده ایم که به دبیر جشنواره موسیقی فجر اعلام کرده اند آقای سالار عقیلی به دلیل حضور در یکی از شبکه های ماهواره ای نباید در این جشنواره شرکت کنند. البته اول باید این موضوع کاملا بررسی و بعد این تصمیمات گرفته شود. می توانستند وقتی آقای عقیلی از سفر برگشتند با ایشان صحبت و بعد در این باره تصمیم گیری کنند. اما بدون هیچ صحبتی با آقای عقیلی حکمی صادر کرده اند که در جشنواره شرکت نکنند که این برای ما اصلا قابل قبول نیست و جای تعجب دارد. همین طور که آقای عقیلی در بسیاری از برنامه های موسیقی کشور، در تیتراژ سریال ها حضور داشته اند و در این راه بسیار زحمت کشیده اند.

***حضور پررنگ اراذل در فضای مجازی
حضور فعال اراذل و اوباش در فضای مجازی با انتشار فیلم های تهدیدآمیز از تازه ترین معضل های استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی است. انتشار ویدئوهایی از اوباش در استان مازندران موجب ناامنی روانی مردم این منطقه شده است. روزنامه «ابتکار» امروز در گزارشی به این موضوع پرداخته است.
به نوشته ابتکار، سلسله کلیپ های اراذل و اوباش دومین حضور این افراد در فضای مجازی است که برای آنها پیامدهای نامطلوبی به همراه دارد. پیش از این یعنی در بهمن ماه سال 92 صفحه ای در فیسبوک با نام اراذل و اوباش تهران ایجاد شد که پس از انتشار تصاویری از اراذل و اوباش تهران با دستگیری گرداننده این صفحه ای مواجه شد.
ابتکار دلایل حضور اراذل در فضای مجازی را با «نادر صادقیان» جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی و فرهنگی بررسی کرد و از زبان وی نوشت: فضای مجازی امکان بزرگی است که مانند هر ابزار و امکان دیگری به طور طبیعی استفاده مخرب و هم مفید از آن وجود دارد و کنترل پذیری آن بسیار کار دشواری است. هم استفاده های مثبت و سازنده و هم منفی و تخریبی از آن می شود. اینکه اراذل و اوباش در این فضا وارد می شوند محاسنی نیز دارد. بخش بزرگی از افکار عمومی درک ذهنی از خطر اراذل اوباش در جامعه ندارند. این وقتی بصری و ملموس می شود افکار عمومی می فهمند خشونت در جامعه چقدر جدی است و چه پتانسیل تخریبی در وجود این افراد نهفته است. هرچند این موضوع هیچ دلیل قابل دفاعی ندارد ولی وقتی افراد جامعه این را به تصویر می بینند مکانیزم های خود کنترلی در جامعه افزایش پیدا می کند. درست است که امنیت روانی جامعه مختل می شود اما از سوی دیگر خودکنترلی و احتیاط در جامعه بیشتر می شود و به جامعه هشدار می دهد که چقدر این افراد می توانند آسیب زننده باشند. و وقتی جامعه تصویر را می بیند متوجه این قضیه می شود که وقتی نیروهای انتظامی، دستگاه کنترلی و قضایی نسبت به این موضوع اعلام خطر می کنند، یک شعار نیست.
*گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9275** 9283**2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال