مشاهده جغد طلایی در یزد

یزد - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهریز از مشاهده جغد طلایی برای نخستین بار در استان یزد و سومین بار در کشور خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی محیط زیست استان یزد ، مهدی تیموری گفت: در مطالعات پایش حیات وحش در منطقه کلوت های سرخابی، در نزدیکی چشمه ای به همین نام دوربین تله ای کار گذاشته شده بود که از یک قطعه جغد طلایی (Strix butleri) عکاسی شد.
وی افزود: پس از بررسی عکس ها از سوی کمیته ثبت پرندگان ایران، این پرنده جغد طلایی تشخیص داده شد و به علت کمیاب بودن این پرنده در ایران، با ماگنوس راب، پرنده شناس و متخصص جغدها، مشورت شد و صحت این شناسایی مورد تایید قرار گرفت.
رئیس محیط زیست مهریز اضافه کرد: این مشاهده پایه گذار سومین گزارش ثبت شده از این پرنده در کشور و نخستین گزارش در استان یزد است. این جغد پیش از این تنها از حوالی مشهد در خراسان رضوی و منطقه جم در بوشهر گزارش شده بود.
تیموری یادآور شد: دوربین گذاری در منطقه کالمند با همکاری تشکل های زیست محیطی ( میراث پارسیان) ، جوامع محلی و نیز همرایان روستای دهنو انجام پذیرفت.
منطقه کلوت های سرخابی در 40 کیلومتری جنوب شهر یزد واقع است و از دو سال گذشته اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد و اداره محیط زیست شهرستان مهریز با همکاری مردم محلی از آن حفاظت می کنند.
مهریز 50 هزار نفری در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .
1968/8068

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال